امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف راهنمای استفاده از برنامه های مایکروویو

دانلود پی دی اف - 1005.78 KB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

راهنمای استفاده از برنامه های مایکروویو

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۱/۱/۹ سه شنبه
راهنمای استفاده از برنامه های مایکروویو
چکیده این مقاله: هنگام خرید مایکروویو توجه به برنامه های آن دارای اهمیت زیادی است. در این مطلب به بررسی کامل نحوه استفاده از برنامه های مایکروویو پرداخته ایم تا با برنامه های مختلف و تنظیمات آن آشنا شوید.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 187 بازدید

امروزه یکی از لوازم خانگی پر استفاده و پر کاربرد در میان کدبانوهای خانه دار، به ویژه خانم های پر مشغله مایکروویو می باشد. به طور حتم هر یک از شما به کمک این دستگاه می توانید، غذاهای خود را در سریع ترین زمان ممکن آماده کنید و از طعم بی نظیر آن ها لذت ببرید. به ندرت آشپزخانه هایی را می توان مشاهده کرد، که از وجود این دستگاه کارایی بی بهره باشند. لذا ما تصمیم گرفتیم با توجه به ارزش مایکروویو در هر آشپزخانه ای، به بیان کردن راهنمای کامل استفاده از برنامه های این دستگاه بپردازیم. لازم است بدانید، که مایکروویوها یک نوع تابش الکترومغناطیسی هستند و پخت غذا درون این دستگاه ها، از داخل مواد غذایی انجام می شود. در واقع گرمای اولیه در داخل ماده غذایی شروع شده و موجب پخت سریع غذاها می شود. علاوه بر این ها، این عمل موجب کاهش مصرف چربی و کاهش زمان پخت در غذا شده و یک غذای سالم را طبخ می کند. هنگام خرید مایکروویو توجه به برنامه های پخت مایکروویو برای بسیاری از کاربران دارای اهمیت زیادی است. راهنمای استفاده از برنامه های مایکروویودر ادامه با ما دنبال کنید.

 

راهنمای کامل استفاده از برنامه های مایکروویو

 

راهنمای استفاده از برنامه های مایکروویو

در ابتدا و شروع به استفاده کردن از دستگاه مایکروویو لازم است که با تنظیمات و برنامه های این دستگاه آشنایی کامل را داشته باشید.

 

راهنمای روش استفاده از برنامه مایکرو MICRO

در مایکروویوها از این حالت جهت پختن و داغ کردن غذا توسط امواج دستگاه استفاده می شود. این برنامه دارای 5 سیستم توان دمایی متفاوت می باشد.

 • شعله زیاد: 900 وات
 • شعله متوسط: 600 وات
 • شعله کم: 360 وات
 • دم کردن زعفران: 180 وات
 • نرم کردن بستنی: 90 وات

کاربران عزیز توجه کنید که برای فعال کردن برنامه مایکرو، شما باید در ابتدا کلید مایکرو را انتخاب کنید. سپس با کلید چرخان یکی از توان های برنامه را تعیین کنید و بعد کلید Start را بزنید تا دستگاه شروع به کار کند. این حالت از مایکروویو مانند اجاق گاز عمل می کند و به خوبی ترتیب پخت غذاهای زیادی را می دهد.

 

راهنمای روش استفاده از برنامه مایکرو MICRO

 

روش استفاده از برنامه سرخ کن یا دکمه Grill

در اکثر مایکروویوها و سولاردام ها از این برنامه که حالت های مختلفی دارد، استفاده شده است. در برنامه گریل از هیتر استفاده می شود که در سولاردام، هیتر در بالا و پایین وجود دارد و در مایکروویو هیتر در قسمت بالایی قرار گرفته است.

 

حالت های مختلف برنامه Grill

gr-1: این حالت به منظور برشته کردن روی غذا می باشد. در این تنظیم ظرف غذا باید روی سه پایه بلند فلزی قرار بگیرد، چرا که هیتر در قسمت بالای دستگاه تعبیه شده است.

gr-2: قدرت در این حالت بسیار ضعیف است. این تنظیم استفاده زیادی در مایکرویو ندارد.

gr-3: به منظور برشته کردن زیر غذا، از این حالت استفاده می شود و ظرف سینی باید روی سینی فلزی خود دستگاه قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که در مایکروویو از توری های فلزی با پایه های بلند و کوتاه استفاده می شود، که غذا روی آن قرار می گیرد. برای گریل باید از توری فلزی پایه بلند استفاده کرد. برای استفاده کردن از این برنامه باید دکمه گریل را یک بار بزنید، سپس با دکمه چرخان حالت مورد نظر را انتخاب کنید و در آخر دکمه  Start را برای شروع به کار دستگاه بزنید.

 

روش استفاده از برنامه سرخ کن یا دکمه Grill

 

روش و راهنمای استفاده از برنامه کانوکشن convection

در دستگاه مایکروویو برای پیش گرمایش دستگاه و یا پخت کیک و شیرینی از برنامه convection استفاده می شود. دمای این برنامه بین 100 تا 250 درجه سانتی گراد است و برای به کار بردن این برنامه در ابتدا باید دکمه کانوکشن را زده و بعد از تنظیم دمای تعیین شده، دکمه استارت را بزنید. دقت کنید که در برنامه convection دمای 40 درجه سانتی گراد برای حالت تخمیر یعنی پخت پیراشکی و ... وجود دارد. ممکن است در زمان استفاده از برنامه کانوکشن دستگاه دود و دم کند و یا بویی از خود تولید کند و این امر کاملا طبیعی است. چرا که با روشن شدن المنت، چربی مواد غذایی که به دیواره های سقف پرتاب می شود، می سوزد و تولید بو و دود می کند. در صورتی که شما دمای convection را انتخاب کنند، ولی به دستگاه تایم ندهید و بلافاصله دکمه استارت را بزنید، دستگاه شروع به گرم شدن خواهد کرد و در هنگام رسیدن به دمای مورد نظر آژیر می زند. تحت چنین شرایطی شما می توانید کیک یا شیرینی را داخل مایکروویو قرار دهید و بعد از انتخاب زمان و درجه مناسب دکمه استارت را بزنید.

 

روش و راهنمای استفاده از برنامه کانوکشن در مایکروویو

 

روش استفاده از برنامه پخت ترکیبی Combination

یکی دیگر از برنامه های استفاده از دستگاه مایکروویو، برنامه پخت ترکیبی دستگاه می باشد. در واقع این برنامه ترکیبی ار برنامه های مایکرو، گریل و کانوکشن است، که در آن برنامه ها همزمان استفاده می شوند. روش استفاده از برنامه پخت ترکیبی Combination به ترتیب زیر می باشد.

 • مایکرو + گریل1: برای غذاهای سرخ کردنی مانند سیب زمینی و ناگت مرغ از این برنامه استفاده می شود. همچنین گریل 1 برای برشته شدن روی غذا به کار برده می شود.
 • مایکرو + گریل2: این ترکیب نیز مانند حالت بالا عمل می کند، با این تفاوت که میزان قدرت و شدت حرارتی گریل آن پایین تر است. یعنی گریل 2 قدرت و حرارت کمتری نسبت به گریل 1 دارد و مانند یک گریل معمولی عمل می کند.
 • مایکرو + گریل3: این ترکیب نیز تقریبا مانند ترکیب بالایی بوده، اما گریل 3 برای برشتگی از کف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مایکرو و کانکشن: برای پخت و درست کردن انواع پیراشکی این حالت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

روش استفاده از برنامه پخت ترکیبی Combination

 

راهنمای استفاده از برنامه یخ زدایی و Defrost

برای یخ زدایی اتوماتیک مواد منجمد از این برنامه استفاده می شود. در مایکروویو برای یخ زدایی کردن از قدرت 360 وات استفاده می شود و زمان را هم از 30 ثانیه به بالا تعیین می کنیم. دقت کنید که هر چه حجم و وزن مواد بیشتر باشد، زمان بیشتری برای یخ زدایی کردن لازم است و شما باید در حین یخ زدایی مواد غذایی یخ زده را زیر و رو کنید. برنامه یخ زدایی برای غذاهایی مانند: گوشت، ماهی، مرغ و حبوبات کاربرد دارد و شما باید بعد از قرار دادن هر کدام از این مواد غذایی نوع غذا و وزن آن را تنظیم کرده، سپس گزینه استارت را انتخاب کنید.

زمانی که برنامه یخ زدایی در حال انجام باشد، تایم برنامه که به نصفه می رسد، کار یخ زدایی متوقف می شود و آلارم می دهد. بعد از این مرحله ماده غذایی را جهت یخ زدایی بهتر، باید برگردانید و بعد از بستن درب دوباره ادامه کار را مانند اول انتخاب کنید.

 

راهنمای استفاده از برنامه یخ زدایی و Defrost

 

برنامه بخار پز Steam Chef و راهنمای استفاده از آن

همان گونه که مشخص است این برنامه برای بخار پز کردن مواد غذایی به کار برده می شود. برای استفاده کردن از این برنامه شما سه ظرف را لازم خواهید داشت، که شامل ظرف غذا، ظرف آب و درپوش ظرف است. برای شروع به کار در ابتدا ظرف مخصوص را با 400 میلی لیتر از آب پر کرده و سپس سینی بخار پز را بر روی ظرف آب قرار داده و مواد غذایی را بر روی سینی گذاشته و سپس درپوش ظرف را بسته و بعد از انجام این مراحل، امواج مایکروویو آب را بخار کرده و بخار آب از منافذ سینی عبور کرده و در نهایت باعث پخته شدن مواد غذایی می شود.

 

برنامه بخار پز Steam Chef در مایکروویو

 

راهنمای استفاده از برنامه بو زدایی مایکروویو EZ Cle

از این برنامه برای از بین بردن بوی داخل دستگاه می توان استفاده کرد. برای انتخاب این برنامه دکمه Function را چرخانده و پس از انتخاب برنامه دکمه استارت را بزنید. با انتخاب این برنامه بوی غذا به طور کامل از داخل دستگاه خارج می شود.

 

راهنمای استفاده از برنامه بو زدایی مایکروویو EZ Cle

 

در هنگام استفاده کردن از مایکروویو لازم است که نکات زیر را رعایت کنید.

 1. به هیچ عنوان از ظروف پلاستیکی داخل دستگاه استفاده نکنید. چرا که جنس پلاستیک به راحتی تغییر حالت می دهد و مواد شیمیایی را به غذاها منتقل می کند. بنابراین ظرف های استفاده شده در مایکروویو باید استاندارد و مخصوص باشند.
 2. ظروفی که برای نگهداری غذا در داخل یخچال به کار برده می شوند، به هیچ عنوان نباید از آن در داخل مایکروویو استفاده کرد.
 3. برای پختن و گرم کردن مواد غذایی، بهتر است که از ظروف پیرکس، چند لایه، روح، چدن و سرامیکی، استفاده کرد.
 4. غذاهایی که برای پختن به آب زیادی نیاز دارند را داخل مایکروویو قرار ندهید.
 5. غذاها را طوری در مایکروویو بچینید، که به طور مساوی طبخ داده شوند و در صورت امکان غذاها را برای پختی سریع تر و بهتر به قطعات کوچک تری برش بزنید.
 6. شاید بسته به برخی از برندهای دستگاه مایکروویو، بعضی از آن ها دارای قابلیت ها و برنامه های بیشتری باشند. از این رو لازم است که شما حتما قبل از شروع به کار کردن با دستگاه خود، دفترچه راهنمای آن را به خوبی مطالعه و بررسی نمایید.
 7. قبل از پخت و پز، از چنگال برای سوراخ کردن غذاهایی مانند: سیب زمینی، هات داگ و کالباس استفاده کنید. چون که سوراخ کردن باعث فرار بخار می شود و در غیر این صورت می تواند، به پراکنده شدن مواد و منفجر شدن ناگهانی آن ها منجر شود.
 8. توجه داشته باشید، که هر گونه مواد غذایی را نمی توانید داخل مایکروویو طبخ داد.

 

نکات استفاده از مایکروویو

 

جمع بندی کلی 

با نوشتن هر مقاله ای در خصوص لوازم برقی خانگی، به این نتیجه می رسیم که هر وسیله ای طرز استفاده ی کاملا متفاوتی با یکدیگر دارد و شما باید در مورد نحوه کارکرد و استفاده از برنامه های هر دستگاهی اطلاعات لازم را به دست بیاورید. دستگاه مایکروویو وسیله ای برای پختن، گرم کردن، برشته کردن و بخار پز کردن مواد غذایی مورد نظر شما می باشد. لذا باید حتما  راهنمای استفاده از برنامه های مایکروویو را بدانید و در خصوص آن ها اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران