امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

تشخیص ظروف قابل استفاده در فر

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ سه شنبه
تشخیص ظروف قابل استفاده در فر
چکیده این مقاله: در این مقاله می خواهیم در خصوص این موضوع مهم یعنی راه های تشخیص دادن ظروف قابل استفاده در فر، بررسی های لازم را به عمل آوریم، پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 730 بازدید

دغدغه بسیاری از افراد در هنگام خریداری کردن ظروف برای استفاده کردن در فر، این است که آیا ظرف انتخابی قابلیت این را دارد، که در فر استفاده شود یا خیر؟ بی شک این رخداد برای اکثریت افراد پیش آمده است و شاید دوباره بروز کند، بنابراین بهترین کار این است، که هر یک از شما ظروف قابل استفاده در فر را تشخیص بدهید و با خیالی راحت آن ها را خریداری و استفاده نمایید. دقت کنید که ظرف شما در فر، باید حتما از لحاظ ایمنی مطمئن باشد، تا داخل فر آسیب نبیند، نشکند و مواد شیمیایی را وارد مواد غذایی نکند. در این مقاله می خواهیم در خصوص این موضوع مهم یعنی راه های تشخیص دادن ظروف قابل استفاده در فر، بررسی های لازم را به عمل آوریم، پس با ما تا آخر مقاله همراه باشید.

 

چگونه می توان ظروف قابل استفاده در فر را به راحتی تشخیص داد؟

روش اول: یکی از راه های تشخیص ظروف قابل استفاده در فر که راهی بسیار موثر است، این است که شما یک فنجان قابل استفاده در فر را انتخاب کنید و آن را حدود سه چهارم با آب پر کنید. سپس ظرف مورد نظرتان را بیاورید و استکان را روی آن قرار بدهید. در مرحله بعد ظرف را همراه با فنجان قرار گرفته، داخل فر قرار بدهید و دستگاه را روی درجه و تایمی مشخص بگذارید.

بعد از گذشت تایم مورد نظر ظرف و فنجان را از داخل فر بیرون بیاورید، سپس دست خود را روی بشقاب بگذارید، تا میزان گرمای آن را حس کنید. در صورتی که بشقاب گرم باشد و آب داخل آن سرد، نشان از این است که ظرف مورد نظر قابلیت استفاده در فر را ندارد و گرما را فقط جذب خود کرده است. توجه داشته باشید که در این آزمایش وسط بشقاب یعنی محل قرار گیری فنجان گرم است.

برای اطمینان از ایمن بودن ظرف ها و تشخیص دادن آن ها، می توانید بر کف هر کدام از ظرف ها دو نشانه با ماژیک ثبت کنید، تا با قرار دادن هر کدام از آن ها در داخل فر بتوانید، به راحتی ظروف قابل استفاده در فر را تشخیص دهید.

 

روش دوم: یکی دیگر از راه های بسیار ساده و مطمئن این است که شما ظروفی را که دارای برچسب قابل استفاده در فر هستند، تهیه کنید و بدون هیچ گونه استرسی از آن ها در داخل فر استفاده نمایید.

 

از چه ظرف هایی می توان در داخل فر استفاده کرد؟

 1. ظروف سرامیکی
 2. ظروف چدنی با پوشش نچسب
 3. ظروف شیشه ای یا پیرکس
 4. ظروف چند لایه
 5. ظروف آرکوپال
 6. ظرف های سیلیکونی
 7. ظروف روحی
 8. ظروف آلومینیومی


باید گفت استفاده کردن از هر ظرفی در داخل فر جایز نیست و استفاده نادرست، می تواند در صورت نامناسب بودن ظروف، مشکلات و آسیب هایی جدی را به بار آورد. لذا لازم است که شما انواع ظروف قابل استفاده در فر را بشناسید و در هنگام استفاده کردن از فر، آن ها را به کار ببرید.

 

1-ظروف سرامیکی

با توجه به ساختار طبیعی داشتن ظروف سرامیکی، باید گفت که در ساخت این ظروف هیچ گونه آلیاژ و فلزی به کار برده نشده است و مواد تشکیل دهنده آن از سرامیک خاک رس می باشد. بنابراین هنگام استفاده کردن از چنین ظروفی، دیگر خطر ترکیب فلزات یا یون های سمی با مواد غذایی در این ظروف وجود ندارد. به علاوه این جنس از ظروف، حرارت را به خوبی در خود نگه می دارد و نیازی به حرارت بالا برای طبخ کامل غذا نیست. یکی از بهترین گزینه های ظروف استفاده شده در فر، جنس سرامیکی آن می باشد. چون که ظروف سرامیکی نچسب و بسیار مقاوم در برابر دما و حرارت فر هستند. علاوه بر این ها این نوع از ظروف به راحتی قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارد و جنس سرامیکی برای فریز کردن مواد غذایی بسیار مناسب و عالی هستند.

 

ظروف سرامیکی قابل استفاده در فر

 

2-ظروف چدنی با پوشش نچسب

شاید دور از باور باشد، اما لازم است بدانید که ظروف چدن نیز مناسب برای استفاده کردن در فر و پخت غذاهایی مانند: انواع سوپ، آش، خوراک گوشت و سبزیجات هستند. این ظروف از دوام و طول عمر زیادی برخوردار هستند و قابل ترمیم کردن نیز هستند. بنابراین شما می توانید به راحتی و با آرامش خیال از ظروف چدنی در فر، انواع طبخ ها، آب پز کردن، تفت دادن، کبابی کردن و سرخ کردن انواع مواد غذایی استفاده کنید.

 

ظروف چدنی با پوشش نچسب قابل استفاده در فر

 

3-ظروف شیشه ای یا پیرکس

هنگام خریدن این نوع ظرف ها باید به طور کامل اطمینان حاصل کنید، که ظروف مخصوص فر هستند یا خیر. زیرا در برخی از ظروف شیشه ای و پیرکس جنس و کیفیت مناسبی به کار برده نشده است و نمی توانند در معرض حرارت قرار بگیرند و فورا شکسته یا ترک خورده می شوند. اما ظروف پیرکس اصل و استاندارد مقاومت بالایی دارند، شستشوی سریع و راحتی دارند و نچسب هستند. فقط یک نکته مهم که باید حتما هنگام استفاده کردن از ظروف شیشه ای یا پیرکس در داخل فر رعایت شود، این است که ظرف نباید در معرض شُک حرارتی یعنی یک باره سرد یا گرم شدن قرار بگیرد. چرا که تحت چنین شرایطی ظرف یا می شکند و یا به راحتی ترک بر می دارد.

 

ظروف شیشه ای یا پیرکس قابل استفاده در فر

 

4-ظروف چند لایه

ظرف هایی با ویژگی چند لایه بودن، به دلیل استفاده از مس و فولاد ضد زنگ در ترکیبشان، می توانند به راحتی در فر و دمای بالای آن قرار بگیرند و به دلیل مقاومت بالایی که دارند، هیچ آسیبی نبینند.

 

5-ظروف آرکوپال

حتما برخی در شما هنگام خرید ظروف آرکوپال از فروشنده شنیده اید، که این ظرف ها قابلیت استفاده در فر و ماشین ظرفشویی را دارند. اما لازم است بدانید که باید حتما ظروف آرکوپال دارای کیفیت و مقاومت بالایی باشد، تا بتواند در برابر حرارت و اشعه فر مقاومت کنند. اما در کل می توان گفت این ظرف ها قابلیت استفاده کردن در فر را دارند.

 

6-ظرف های سیلیکونی

ظروف سیلیکونی از انعطاف پذیری زیادی بهره مند هستند، به طوری که در مقابل دمای بالا، فرم خود را از دست نمی دهند. از این رو بهتر است که برای پخت کیک و شیرینی در انواع فرها از ظروف سیلیکونی استفاده کنید. چرا که ظرف هایی با جنس سیلیکون، بسیار مقاوم و با کیفیت در برابر دما و حرارت هستند و خارج کردن کیک و شیرینی از آن ها بسیار راحت تر از سایر ظروف صورت می پذیرد.

 

7-ظروف روحی

برای پخت انواع کیک ها استفاده کردن از ظرف روحی جایز است. زیرا این ظروف مقاومت بالایی دارند، آسیب ناپذیر در برابر حرارت هستند و هیچ ضرری برای سلامتی ندارند. فقط باید هنگام استفاده کردن کاملا چرب شوند، تا کیک به آن ها نچسبد.

 

8-ظروف آلومینیومی

بهترین کار در خصوص ظرف های آلومینیومی این است که از ظرف های سبک آلومینیومی برای پخت موادی استفاده کنید، که زمان پخت کوتاهی دارند. زیرا این ظروف با قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از اندازه، نوعی سم تولید می کنند که برای سلامتی مضر هستند.

 

از چه ظرف هایی نباید در داخل فر استفاده کرد؟

 1. ظروف پلاستیکی
 2. ظرف های شیشه ای بی کیفیت
 3. ظروف فلزی
 4. ظروف چوبی
 5. ظروف چینی

 

1-ظروف پلاستیکی

تحت هیچ عنوانی از ظروف پلاستیکی در فر استفاده نکنید، زیرا این ظرف ها اصلا در برابر گرما و حرارت مقاوم نیستند و به راحتی ذوب می شوند. حتی از ظروفی که دارای دسته پلاستیکی هستند، نباید در داخل فر استفاده کرد.

 

2-ظرف های شیشه ای بی کیفیت

هر ظرف شیشه ایی، پیرکس و با کیفیت نیست. لذا شما نباید هر نوع ظرفی با جنس شیشه را داخل فر قرار بدهید. زیرا در اثر حرارت به راحتی خرد و شکسته می شوند.

 

3-ظروف فلزی

تا جایی که ممکن است، سعی کنید که از ظرف های فلزی در داخل فر استفاده نکنید. زیرا در ترکیبات آن ها از موادی استفاده شده است که در هنگام قرار گرفتن در برابر اشعه فر سمی می شوند و این سم می تواند، بسیار خطرناک برای بروز بیماری هایی مانند سرطان و انواع مریضی ها دیگر باشد.

 

4-ظروف چوبی

بر خلاف مقاومت بالای ظروف چوبی در برابر ضربه و شکستگی، این ظرف ها اصلا نباید در فر استفاده شوند. چون که در برابر حرارت خیلی سریع و بی اراده مقاومت خود را از دست می دهند و ترک می خورند.

 

5-ظروف چینی

در خصوص این ظرف ها باید گفت، در صورتی که در ساخت آن ها موادی مانند پلاتین، نقره، طلا و یا آلیاژ خاصی به کار رفته باشد، نباید از آن ها در فر استفاده شود. در غیر این صورت مانعی ندارد، به شرطی که ظرف های چینی خود را از برندهای معتبر و با کیفیت تهیه کرده باشید. بد نیست که در این مورد از فروشنده بپرسید و خیال خود را از بابت استفاده کردن ظروف چینی در فر راحت کنید.

 

آخرین سخن

ما در این مقاله علاوه بر ذکر کردن تشخیص ظروف قابل استفاده در فر، انواع ظروفی را که می توان از آن ها در فر استفاده کرد و نکرد را به خوبی بیان کرده ایم. شما می توانید با مطالعه کردن دقیق این مقاله هم خود و هم وسایل خانگی تان را از بروز مشکلات و آسیب های احتمالی دور سازید و با آسایش خاطر از ظرف های مختلف در فر استفاده کنید. امیدواریم که مطالب فوق بتواند، به خوبی راهنمایی های لازم را برای شما به عمل بیاورد و شما را از استفاده کردن هر نوع ظروفی در فر آگاه سازد. در آخر توصیه می کنیم، که حتما حتما در انتخاب ظرف های مورد استفاده در فر دقت لازم را داشته باشید و هرگز خودسرانه عمل نکنید. از این که با آرامش و دقت کافی مقاله تشخیص ظروف قابل استفاده در فر را به اتمام رساندید، بی نهایت سپاسگزاریم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران