امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

9 علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی + راه حل

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۱۱/۱۴ پنج شنبه
9 علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی + راه حل
چکیده این مقاله: از مشکلاتی که ممکن است برای همه پیش بیاید، قفل شدن درب ماشین لباسشویی است. در این مطلب به بررسی 9 علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی + راه حل آن میپردازیم.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 156 بازدید

قفل شدن درب ماشین لباسشویی، یکی دیگر از مشکلات رایج در انواع ماشین های لباسشویی می باشد. قطعا هر یک از کاربران ماشین لباسشویی می دانند، که درب این دستگاه حدود 1 الی 2 دقیقه باید بعد از اتمام چرخه شستشو باز شود. اگر عکس این قضیه ثابت شود، باید فهمید که ایراد از یکی از قسمت های لباسشویی می باشد و حتما باید مشکل به وجود آمده در اسرع وقت توسط تکنسین متخصص رفع گردد. در صورتی که از دلایل بروز این مشکل بی خبرید، بهتر است که مقاله ما را تا آخر همراهی کنید. تا شما را با دلایل قفل شدن درب ماشین لباسشویی و راه حل آن آشنا کنیم.

 

دلایل قفل شدن درب ماشین لباسشویی

 1. خرابی و مشکل در قفل درب ماشین لباسشویی
 2. تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی
 3. خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی
 4. پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی
 5. فعال شدن قفل کودک دستگاه
 6. مشکل در قفل حرارتی ماشین لباسشویی
 7. گرمای بیش از حد ماشین لباسشویی
 8. خراب شدن سوئیچ فشار ماشین لباسشویی
 9. خرابی برد ماشین لباسشویی

 

1-خرابی و مشکل در قفل درب ماشین لباسشویی

 

تمامی ماشین های لباسشویی از تمام برندهای متفاوت دارای قفل درب یا میکروسوئیچ هستند، که وظیفه آن بسته نگهداشتن درب دستگاه، در حین کار کردن ماشین لباسشویی می باشد. اگر این قطعه دچار آسیب و خرابی شود، درب ماشین لباسشویی قفل نمی شود و دستگاه شروع به کار نخواهد کرد.

راه حل: اگر پس از استفاده از لباسشویی قفل درب باز نشد و لباس ها داخل آن ماندند و شما نتوانستید درب دستگاه را باز کنید، باید از ضامن دستی استفاده کنید. توجه داشته باشید که این ضامن یا زیر قفل لباسشویی قرار گرفته است، یا در محفظه مواد شوینده. به هر حال شما باید ضامن دستی میکروسوئیچ را پیدا کنید و با استفاده از آن لباس ها را از دستگاه خارج کنید. سپس با نمایندگی ماشین لباسشویی تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا برای تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ درب اقدام کنند. دقت فرمایید در برخی از مدل های ماشین لباسشویی، در صورت خراب قفل درب، کد خطا یا ارور را بر روی صفحه نمایش نشان داده خواهد شد و کاربران را گوش به زنگ می کند.

 

2-تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

در صورتی که کار دستگاه به پایان رسیده است، اما در مخزن آن همچنان آب مشاهده کردید، به احتمال خیلی زیاد علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی و باز نشدن آن، تمام نشدن مرحله آخر شستشوی لباسشویی است.

راه حل: برای رفع مشکل به وجود آمده بار دیگر دستگاه را برای یک مرحله شستشو یا آبکشی تنظیم نمایید. در صورتی که مشکلی در مسیر تخلیه دستگاه وجود نداشته باشد، آب آن تخلیه خواهد شد و شما می توانید درب را به راحتی پس از 1 الی 2 دقیقه باز کنید. اما اگر با امتحان کردن این راه باز هم درب باز نشد، مشکل ماشین لباسشویی انسداد در مسیر تخلیه می باشد. برای رفع مشکل باید فیلترها یا مسیر تخلیه آب دستگاه شسته شوند و سپس سر جای خودشان قرار داده شوند. انجام دادن این کار از حساسیت بالایی برخوردار است. بنابراین در صورت نداشتن آگاهی و تجربه کافی برای انجام این کار، باید کار را به کاردان بسپارید.

 

3-خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی

خرابی دستگیره درب ماشین لباسشویی، یکی از علت های رایج قفل شدن درب دستگاه می باشد. اگر دستگیره درب ماشین لباسشویی شل شده است، احتمال شکستگی آن بسیار بالا خواهد بود.

راه حل: خرابی دستگیره درب یا فلاپی ممکن است برای هر کدام از مدل های ماشین لباسشویی پیش بیاید. اما نوع آسیب دیدگی آن می تواند متفاوت باشد. توصیه ما به شما این است، که تعمیر این قطعه از دستگاه را به متخصصین ماهر ماشین لباسشویی بسپارید و خودتان خودسرانه اقدام به هیچ کاری جهت تعمیر کردن دستگیره درب دستگاه نکنید.

 

4-پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی

زبانه و لولا در درب همه ماشین های لباسشویی وجود دارد و کاربرد آن قفل شدن و چفت شدن درب این دستگاه می باشد. اغلب لولاها که از جنس پلاستیک ساخته شده اند، باعث چرخش راحت درب می شوند. لذا خرابی و پوسیدگی این قطعه نیز می تواند دلیلی برای قفل شدن درب ماشین لباسشویی باشد.

راه حل: برای حل این مشکل زبانه و لولا درب دستگاه را مورد بررسی قرار بدهید و در صورت خراب شدن این قطعات، برای تعمیر و یا تعویض کردن شان از تکنسین های متخصص نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی درخواست کمک نمایید.

 

5-فعال شدن قفل کودک دستگاه

فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی از دیگر موارد مشکوکی می باشد، که سبب باز نشدن درب دستگاه می شود. این مسئله معمولا به صورت علامت قفل روی صفحه نمایش لباسشویی بوده و باید حتما آن را رفع کنید.

راه حل: با توجه به این که فعال کردن قفل کودک در هر برندی از ماشین های لباسشویی متفاوت است، شما باید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید و یا نام برند و مدل لباسشویی را سرچ کنید، تا بتوانید درب قفل شده دستگاه را به راحتی باز کنید.

 

6-مشکل در قفل حرارتی ماشین لباسشویی

در حالت عادی قفل حرارتی دستگاه یکی دو دقیقه بعد از شستشو، درب ماشین لباسشویی را رها می کند و به آسانی درب باز می شود. در واقع وظیفه قفل حرارتی جلوگیری از گسترش گرما در ماشین لباسشویی است، بنابراین حتی وقتی ماشین لباسشویی خاموش است، بلافاصله قفل درب باز نمی شود.

راه حل: برای رفع این مشکل باید به مدت 5 دقیقه ماشین لباسشویی را خاموش کنید. چرا که این امر سبب می شود تا قفل خنک شده و در نهایت آزاد شود. بعد از گذشت این تایم، می توانید به آرامی درب دستگاه را باز کنید. گاهی اوقات ممکن است که قفل حرارتی گیر کند، در چنین مواردی زدن چند ضربه محکم به ناحیه زبانه، باعث آزاد شدن قفل خواهد شد. اگر با وجود همه این راه ها باز هم مشکل حل نشد، این بار حضور تعمیرکار برای بررسی ماشین لباسشویی الزامی می باشد.

 

7-گرمای بیش از حد ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علت های قفل شدن درب ماشین لباسشویی، به علت گرمای بیش از حد می باشد. برخی اوقات این گرمای زیاد باعث می شود مدارهای موجود در ماشین لباسشویی شما از کار بیفتند. این امر شاید فقط به باز نشدن درب دستگاه منجر شود و هیچ گونه اختلالی در چرخه شستشوی آن به وجود نیاورد. در صورت استفاده کردن زیاد از ماشین لباسشویی، به احتمال خیلی زیاد پیش آمدن این مشکل طبیعی می باشد. شاید در برخی از مواقع با لمس کردن درب دستگاه، متوجه گرمای زیاد آن شده باشید. تحت چنین شرایطی باید قبل از استفاده کردن مجدد ار دستگاه، اجازه استراحت کردن و خنک شدن را به ماشین لباسشویی بدهید.

راه حل: خوشبختانه این مشکل در بیشتر مواقع تنها با خنک شدن دستگاه رفع خواهد شد و نیازی به آوردن تعمیرکار نیست. همچنین شما باید سعی کنید که به طور مداوم از ماشین لباسشویی استفاده نکنید و حتما بعد از تمام شدن چرخه شستشو به آن زمان استراحت بدهید.

 

8-خراب شدن سوئیچ فشار ماشین لباسشویی

خراب شدن سوئیچ فشار و به وجود آمدن مشکل در سیستم فشار، باعث می شود درب ماشین لباسشویی گیر کند. حتی زمانی که آب به درستی از پمپ خارج شده است، این مشکل می تواند بروز پیدا کند. در بیشتر ماشین های لباسشویی باید سوئیچ فشار ریست شود، در غیر این صورت قفل در حالت بسته نگه داشته می شود.

راه حل: برای عیب یابی این مشکل باید دستگاه تان را خاموش کنید و به آن اجازه خنک شدن قفل را بدهید. بعد از چند دقیقه شاهد باز شدن درب ماشین لباسشویی خواهید بود.

 

9-خرابی برد ماشین لباسشویی

همان طور که در بیشتر مقالات به این نکته مهم اشاره کرده ایم، برد به عنوان مغز دستگاه عمل می کند و تمام دستورات لازم باید از برد به سایر قسمت های ماشین لباسشویی ارسال شود. در برخی از مواقع وجود مشکل در برد دستگاه می تواند، علتی برای قفل شدن درب ماشین لباسشویی باشد.

راه حل: با توجه به این که تشخیص دادن مشکل در برد دستگاه، امری تخصصی است، تعمیر آن حتما باید توسط متخصصین با تجربه بررسی گردد.

 

سخن پایانی

در مطالب فوق در خصوص علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی، صحبت کردیم و دلایل آن را همراه با راه حل هایش برای شما بیان کرده ایم. شاید تا حد زیادی با مطالعه کردن این مطالب، بتوانید این مشکلات را تشخیص دهید و اقدام به رفع آن ها نماید. در ضمن توصیه ما به شما قبل از انجام دادن هر کاری این است، که در خصوص باز شدن درب دستگاه صبور باشید و هرگز برای باز کردنش به زور متوسل نشوید. امیدواریم به کمک گفته های حاکی در این مقاله بتوانید، به راحتی از پسِ برطرف کردن این مشکل بربیاید و در صورت لزوم از افراد با تجربه و تعمیرکار تقاضای کمک نمایید. 


مقالات مرتبط:

 1. اقلامی که نباید در ماشین لباسشویی بیندازید
 2. علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی
درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران