امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت بوی بد جاروبرقی چیست؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ شنبه
علت بوی بد جاروبرقی چیست؟
چکیده این مقاله: بوی بد جاروبرقی می تواند علت های زیادی داشته باشد.در این مطلب از سیلا کالا می خواهیم به بررسی 9 علت بوی بد جاروبرقی و راه حل های آن بپردازیم.
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 298 بازدید

جاروبرقی وسیله ای بسیار ضروری و با ارزش، برای تمیز کردن خانه و زدودن گرد و خاک می باشد ولی گاهی چنان بوی بد و نا مطبوعی از جارو برقی صاتع می شود که دیگر دوست ندارید از آن استفاده کنید. این بو بیشتر در حین کار کردن احساس می شود. بعضی مواقع ممکن است در کارکرد جاروبرقی اختلال ایجاد شود و یا بوی بدی از درون دستگاه بیرون بیاید که این نشانه ها ممکن است از آسیب دیدن قطعه ای از دستگاه خبر دهند. آیا تا به حال بوی بد و نامطبوعی از جاروبرقی به مشامتان رسیده است؟ آیا با استشمام بوی بد جاروبرقی از خود پرسیده اید که علت این بو چه چیزی می تواند باشد یا بی تفاوت از کنار آن گذشته اید؟ داشتن بوی بد جاروبرقی می تواند بنا به دلایل زیادی باشد، که هدف ما از گردآوری این مقاله بحث کردن در مورد همین دلایل بوی بد جاروبرقی می باشد.

 

بوی بد جاروبرقی می تواند چه دلایلی داشته باشد؟

 1. سوخته شدن موتور جاروبرقی
 2. پاره شدن تسمه ی جاروبرقی
 3. پر شدن بیش از حد کیسه ی جاروبرقی
 4. مسدود شدن فیلتر جاروبرقی
 5. اتصالی در برد و مدارهای جاروبرقی
 6. مشکل داشتن فیوز جاروبرقی
 7. گیر کردن غلتک جاروبرقی
 8. مسدود شدن لوله های جاروبرقی
 9. مشکل در اتصالات برق ساختمان

 

1-سوخته شدن موتور جاروبرقی:

سوختن موتور جاروبرقی، می تواند دلایل زیادی داشته باشد. استفاده ی بیش از حد از جاروبرقی، مکیدن آب توسط جاروبرقی، ورود گرد و غبار درون موتور جاروبرقی و ... می توانند هر کدام به تنهایی باعث سوختن یا نیم سوز شدن موتور جاروبرقی شوند. در نتیجه ی سوخته شدن موتور جاروبرقی احتمال بیرون آمدن بوی بد و نامطبوع از درون دستگاه خیلی زیاد است. بنابراین عمل تعمیر و یا تعویض کردن موتور جاروبرقی، باید توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود.

 

2-پاره شدن تسمه ی جاروبرقی:

تسمه ی جاروبرقی ممکن است به دلیل سایش، پارگی و گرما دچار آسیب دیدگی شود. هنگامی که تسمه ی جاروبرقی پاره می شود، برس چرخان سری جلوی جاروبرقی نیز از کار می افتد. بنابراین پاره شدن تسمه جاروبرقی نیز می تواند سبب به وجود آمدن بوی بد سوختگی در آن شود. شما می توانید از نمایندگی های معتبر تسمه ی جاروبرقی، را خریداری کنید و با باز کردن محفظه ی جاروبرقی تسمه دستگاه را عوض کنید.

 

3-پر شدن بیش از حد کیسه ی جاروبرقی:

پر بودن کیسه ی جاروبرقی باعث می شود، که موتور دستگاه متحمل بار اضافی شود و در نتیجه پر بودن کیسه در ایجاد بوی سوختگی می تواند تاثیرگذار باشد. بنابراین برای جلوگیری از بوی بد باید زمانی که دو سوم کیسه پر است اقدام به تعویض کیسه و تخلیه ی زباله های درون کیسه نمایید.

 

4-مسدود شدن فیلتر جاروبرقی:

وظیفه ی فیلتر جاروبرقی، جلوگیری کردن از گرد و غبار به درون موتور دستگاه می باشد. اگر بنا به هر دلیلی گرد و خاک وارد موتور جاروبرقی شود باعث ایجاد بوی بد و ناخوشایند دستگاه خواهد شد.

 

5-اتصالی در برد و مدارهای جاروبرقی:

اکثر جاروبرقی ها دارای یک برد اصلی هستند، که مدارهایی بر روی آن تعبیه شده است. اگر هر یک از این مدارها اتصالی داشته باشند یا اتصال آن ها در محل خاصی قطع شود، باعث به وجود آمدن بوی سوختگی خواهد شد. برای بررسی مدارها از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر جاروبرقی شما مشکلی داشته باشد، مولتی متر محل قطعی اتصال را نشان می دهد. برای رفع بوی بد جاروبرقی کافیست سیم را مجددا اتصال دهید و در صورت نیاز، قطعه یا خازن مربوطه را تعویض نمایید. همان طور که می دانید بردها قابل تعمیر نیستند، بنابراین اگر ایراد از برد دستگاه باشد باید آن را تعویض کنید.

 

6-مشکل داشتن فیوز جاروبرقی:

بعضی وقت ها یک فیوز سوخته می تواند، علت بوی بد و سوختگی باشد. برای اطمینان از سوختگی فیوز موتور جاروبرقی، درپوش آن را بردارید و به وسیله ی یک مولتی متر فیوز را بررسی کنید. لازم به ذکر است که اگر فیوز دستگاه سوخته باشد معمولا آثار سوختگی در ظاهر فیوز نیز قابل مشاهده است.

 

7-گیر کردن غلتک جاروبرقی:

اگر به تمیز کردن جاروبرقی خود بعد از استفاده کردن اهمیت می دهید، حتما تمیز کردن برس غلتک را نیز در نظر می گیرید. گیر کردن مو، نخ و .. در برس غلتک سبب می شود، که غلتک هنگام جارو کشیدن کار خود را به خوبی انجام ندهد. باید گفت که گیر کردن غلتک جاروبرقی نیز می تواند علت بوی بد جاروبرقی باشد، در صورتی که اقدام به تمیز کردن آن نکنید.

 

8-مسدود شدن لوله های جاروبرقی:

هنگامی که لوله ی جاروبرقی به وسیله ی یک شئ مسدود شود، سبب می شود که موتور با فشار بیشتری کار کند. در نتیجه بار اضافی به موتور وارد می شود و بوی بد و ناخوشایندی از این طریق ایجاد می شود. شما باید هر وقت احساس کردید که قدرت مکش جاروبرقی کم شده است، سعی کنید لوله ها را بررسی کنید و در صورت مسدود شدن فورا انسداد به وجود آمده را رفع کنید.

 

9-مشکل در اتصالات برق ساختمان:

بروز هر گونه مشکل در اتصالات برق ساختمان و حتی اشکال در پریزی که دو شاخه دستگاه به آن وصل است، می تواند باعث به وجود آمدن بوی ناخوشایند سوختگی شود. برای رفع این مشکل ضروری است که اتصالات برق ساختمان و نوسانات برق در پریز را به خوبی بررسی کنید.

 

چگونه می توان کاری کرد که دیگر بوی بد از درون جاروبرقی استشمام نشود؟

دقت کنید هنگامی که می خواهید زباله های داخل کیسه جاروبرقی را خالی کنید، بعد از خالی کردن زباله ها کیسه را با آب گرم و مواد شوینده به خوبی شست وشو دهید. هم چنین می توانید مقداری سرکه یا جوش شیرین را برای از بین بردن باکتری و قارچ ها به مواد شوینده اضافه کنید.

تمیز کردن و شستشوی فیلتر جاروبرقی را نیز در اولویت قرار دهید و اگر فیلتر قابل شستشو نبود آن را تعویض کنید.

شستن لوله و خرطومی جاروبرقی را نیز فراموش نکنید، چرا که آشغال ها و بوی بد قبل از این که به فیلتر و کیسه ی جاروبرقی برسد از لوله ها عبور می کنند. در نتیجه ممکن است بعد از مدتی بوی بدی درون جاروبرقی به وجود آید. شستشو و تمیز کردن لوله و خرطومی بسیار راحت است، شما ابتدا یک چوب بزرگ را به درون لوله ها به آرامی فشار دهید تا مطمئن شوید که درون آن ها مسدود نشده است، سپس اقدام به شستشوی آن ها نمایید.

کاربران عزیز توجه داشته باشید که از مواد خوشبو کننده مانند پدهای عطری که باید آن را بالای فیلتر قرار داد، برای جلوگیری و از بین بردن بوی بد جاروبرقی می توانید از آن استفاده کنید. هم چنین می توانید مقداری دارچین و یا قهوه را درون کیسه ی جاروبرقی بریزید تا هنگام کار کردن با جاروبرقی به جای بوی نامطبوع بوی خوشایندی به مشامتان برسد.

در کل باید گفت اگر به طرز صحیح در هنگام جارو کشیدن موارد ذکر شده را رعایت کنید و تمیز کردن و شستشوی قسمت های قابل شستشو را فراموش نکنید، تا حد زیادی می توانید از به وجود آمدن بوی بد جاروبرقی جلوگیری کنید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران