امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

15 عادت بد تمیز کاری که باید آنها را ترک کنید

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۱۰/۲ پنج شنبه
15 عادت بد تمیز کاری که باید آنها را ترک کنید
چکیده این مقاله: همه ما به دنبال آسان ترین و سریع ترین راه برای تمیز کردن منزل می گردیم که گاهی درست و اصولی نیستندو باید کنار گذاشته شوند.15 عادت بد تمیز کاری که باید آنها را ترک کنید را در این مقاله مطرح کرده ایم.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 244 بازدید

قطعا اکثر افراد برای تمیز کردن و نظافت منزل خود به دنبال راحت ترین راه ممکن می گردند و دوست دارند، همه کارهای خود را در سریع ترین زمان ممکن انجام بدهند. باید بدانید اگر انجام دادن سریع و راحت کارها اصولی باشد، که چه بهتر. اما در غیر این صورت باید در این خصوص بگوییم، که انجام دادن این کارها اشتباه خواهد بود و باید از سر گرفته شوند. پس چه خوب است که اول کار را به خوبی شروع کنید و عادت های بد تمیز کاری را کنار بگذارید.

جایی برای شک کردن نیست که هر یک از افراد برای خود دارای عادت های بد و ناپسندی هستند، که شاید بر طبق عقیده آن ها کارشان خیلی هم درست باشد. بنابراین ما بر آن شدیم تا این موضوع را برای همه افراد به خوبی آشکار کنیم و بیان کنیم، که چه عادت هایی بد هستند و باید کنار گذاشته شوند. به کمک این مقاله خواهید توانست راهی آسان را برای شروعی دوباره انتخاب نمایید. برای راحت تر انجام شدن ترک عادات بد، خوب است که هر هفته به ترک یکی دو تا از آن ها بپردازید و کم کم روال عادی و اصولی زندگی را پیش روی بگیرید. با ما تا ادامه مقاله 15 عادت بد تمیز کاری که باید آنها را ترک کنید، همراه باشید.

15 عادت بد تمیز کاری که باید آنها را ترک کنید

 

عادت های بد تمیز کاری که باید آنها را ترک کنید

 1. رها کردن کارها به صورت نا تمام
 2. گردگیری کردن خانه برای آخر کار
 3. استفاده کردن از شوینده ها به مقدار زیاد
 4. استفاده کردن از ابزارهای کثیف برای نظافت خانه
 5. رها کردن ظرف های کثیف در سینک ظرفشویی
 6. انبار کردن مواد غذایی در داخل یخچال
 7. مرتب نکردن تخت خواب
 8. جمع کردن کاغذها
 9. استفاده از یک دستمال ضدعفونی کننده برای کل سرویس بهداشتی
 10. نخواندن دستورالعمل ها
 11. نگهداری نادرست محصولات تمیز کننده
 12. انباشته کردن حوله ها، دستمال های خیس بر روی یکدیگر
 13. جا گذاشتن لباس ها داخل ماشین لباسشویی
 14. وارد شدن با کفش های بیرون به درون خانه
 15. صبر کردن تا کثیف شدن کل خانه

 

 

1-رها کردن کارها به صورت نا تمام

بیشتر وقت ها پیش می آید که در حین تمیز کردن خانه، کار خود را نیمه و نصفه رها کنیم. این عادت بد تمیزکاری که در بیشتر افراد مشاهده می شود، حتما باید ترک شود. مگر این که خدایی نکرده امری ناگوار کار شما را متوقف سازد. علاوه بر این سعی کنید، هیچ گونه عاملی نتواند در حین نظافت خانه کار شما را متوقف سازد و حتما کار خود را به پایان برسانید. اگر وقت کمی برای تمیز کردن خانه خود دارید، سعی کنید کار خود را با جمع و جور کردن به هم ریختگی ها و گذاشتن هر چیزی در سر جای خودش صرف کنید.

 

2-گردگیری کردن خانه برای آخر کار

جارو کردن خانه در اول کار و گردگیری کردن آن در اتمام جارو کشی کاری نادرست می باشد. در واقع شما باید اول کار، سر تا پای خانه و وسایل را گرد گیری و دستمال کشی کنید، بعد عمل جارو کردن را انجام دهید. تا همه گرد و خاک های که بر روی سطح زمین ریخته می شوند، به وسیله جاروبرقی تمیز شوند. توجه نمایید که هنگام استفاده کردن از دستمال برای گردگیری خانه، حتما دستمال خود را بعد از کثیف شدن مجددا بشویید و یا آن را تعویض نمایید.

 

3-استفاده کردن از شوینده ها به مقدار زیاد

شاید برخی از افراد چنین بیندیشند که هر چه میزان و مقدار شوینده ها بیشتر باشد، می تواند اشیاء و سطوح را بهتر پاک و تمیز کند. اما چنین نیست، حجم کم و مناسب شویند ها بر طبق دستور العمل های آن ها، می تواند به خوبی از پس کار خود بر بیاید. پس همیشه سعی کنید که از هر شوینده ای به میزان لازم استفاده کنید. چرا که استفاده درست و مقدار کافی شوینده ها در زمان، پول و آب صرفه جویی می کند.

 

استفاده کردن از شوینده ها به مقدار زیاد

 

4-استفاده کردن از ابزارهای کثیف برای نظافت خانه

آیا وقتی که ابزار مورد استفاده شما برای نظافت خانه کثیف باشد، باز هم انتظار دارید که خانه شما تمیز شود؟ برای مثال: آیا می توان از یک جاروبرقی که کیسه آن پر از گرد و خاک است، انتظار عملکرد خوب را در امر تمیز کاری خانه داشت و یا این که از لباسشویی که بوی نامطبوعی دارد و لاستیک دربش پر از جرم و میکروب است، انتظار تحویل دادن لباس هایی تمیز و خوشبو را داشت؟ قطعا که جواب این سوال ها خیر می باشد. بنابراین شما باید برای پیشگیری از این مشکلات و رفع آن ها، هر بار بعد از استفاده به تمیز کردن آن ها بپردازید و یا هر چند وقت یک بار در صورت لزوم آن ها را تعویض نمایید. در این صورت است که فرایند نظافت خانه به خوبی و اصولی پیش می رود.

 

5-رها کردن ظرف های کثیف در سینک ظرفشویی

با یک مثال ساده در این خصوص بحث اصلی را شروع می کنیم. غذای خود را میل کرده اید و از آن لذت کافی را برده اید، اکنون که وقت شستن ظروف فرا می رسد، ترجیح می دهید کمی بخوابید و استراحت کنید. بعد اقدام به شستشوی ظروف کثیف تان نمایید. یکی از اشتباهات رایج که می توان در بیشتر خانه ها آن را مشاهده کرد، شاید همین رها کردن ظروف کثیف در سینک ظرفشویی برای مدت زمانی طولانی باشد. لازم است بدانید که رها کردن ظروف کثیف در سینک ظرفشویی، سبب می شود که فرصت مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها و قارچ ها فراهم شود. بنابراین هر یک از شما باید شستن ظروف کثیف را بعد از خوردن غذا حتما انجام دهید و یا آن ها را درون ماشین ظرفشویی قرار بدهید.

 

6-انبار کردن مواد غذایی در داخل یخچال

با باقی ماندن هر غذایی افراد سعی می کنند، آن را در یخچال خود قرار بدهند و بعدها بدون مصرف دوباره این غذا، اقدام به پختن غذای جدید می کنند و باز هم همین آش و همین کاسه. باقی مانده غذا باز هم به درون یخچال منتقل می شود و این کار تا پر شدن یخچال و انباشته شدن مواد غذایی بر روی یکدیگر هم چنان ادامه دار خواهد بود. این است عادتی بد و اشتباه که حتما باید آن را دور بریزید. انبار کردن مواد غذایی درون یخچال، باعث رشد باکتری ها و گرفتن بوی نامطبوع دستگاه خواهد شد. بهترین کاری که در این خصوص می توانید، انجام بدهید این است که همیشه به مقدار لازم غذا بپزید و یا با اضافه شدن غذا حتما آن را برای وعده بعدی میل نمایید.

انبار کردن مواد غذایی در داخل یخچال

 

7-مرتب نکردن تخت خواب

حتی اگر کل خانه مانند یک دسته گل باشد، اتاق خواب و تخت شما نامرتب باشد، شلختگی آن به کل خانه سرایت می کند. مرتب کردن تخت خواب را هر بار بعد از بیدار شدن از خواب به یک عادت تبدیل کنید و کل اتاق را به خوبی مرتب کنید. با این عادت پسندیده، همیشه اتاق و خانه ای مرتب خواهید داشت. چرا که مرتب نگه داشتن تخت، به شما برای مرتب نگه داشتن کل فضای خانه انگیزه می دهد. سعی کنید در انتخاب روتختی دقت کنید و از گذاشتن بالش ها و کوسن های اضافی بر روی تخت خواب جلوگیری کنید.

 

مرتب نکردن تخت خواب از عادات بد تمیز کاری

 

8-جمع نکردن کاغذها

با توجه به این که امروزه پرداخت کردن قبوض، انتقال دادن پول و ... به صورت آنلاین انجام می شود. باز هم این امکان وجو دارد، که کاغذهای بدون استفاده در گوشه و کنار خانه شما روی هم جمع آوری شده باشند. کتاب های درسی، مجلات، روزنامه ها، رسید بانکی و ... باعث نامرتب شدن ظاهر خانه می شوند. لازم است که در این خصوص اقدام به دور انداختن کاغذها و کتاب های اضافی و به درد نخور کنید و مکان خاصی را برای بقیه در نظر بگیرید. راه حل دیگری که می توانید برای جمع کردن کاغذها انجام دهید این است، که یک سبد یا سطل را مختص به آن ها در خانه خود قرار بدهید. هفته ای یک بار کاغذهای داخل سبد را بررسی کنید و آن هایی را که لازم ندارید، به سطل مخصوص بازیافت انتقال بدهید. برای مدارک مهم و ضروری یک پوشه تهیه کنید و همه آن ها را در داخل پوشه به خوبی نگهداری کنید.

 

جمع نکردن کاغذها از عادات بد

 

9-استفاده از یک دستمال ضدعفونی کننده برای کل سرویس بهداشتی

اگر برای انجام کار خود دستمال های یک بار مصرف و مخصوص را برگزینید، چه بهتر. اما در غیر این صورت به هیچ عنوان از یک دستمال برای تمیز کردن کل قسمت های سرویس بهداشتی یعنی حمام و توالت استفاده نکنید. بهتر است که برای تمیز کردن هر کدام از بخش های خانه خود از یک دستمال جداگانه استفاده کنید و دستمال ها را زود به زود بشویید. در غیر این صورت به جای تمیز شدن محل مورد نظر شما، آلودگی های زیادی در آن محیط پخش خواهد شد و هیچ نوع نظافتی انجام نخواهد شد.

 

استفاده از یک دستمال ضدعفونی کننده برای کل سرویس بهداشتی

 

10-نخواندن دستورالعمل ها

هر کدام از ماده های شوینده و مخصوص نظافت منزل، برای خود دارای دستور العمل هایی هستند که باید حتما قبل از استفاده کردن ماده مطالعه شوند. سپس مراحل کار خود را بر طبق دستورالعمل مواد مورد نظر شروع کنید. برای مثال برخی از شوینده ها و پاک کننده ها به سرعت از خودشان واکنش نشان می دهند و به زمان کمی نیاز دارند، تا بر روی کثیفی سطح باقی بمانند و بالعکس. لذا خواندن دستورالعمل ها در این خصوص اجباری است و هر یک از شما باید این عادت بد را در خصوص نخواندن آن ها ترک کنید.

 

11-نگهداری نادرست محصولات تمیز کننده

قطعا برخی از افراد وقت زیادی را برای پیدا کردن مواد شوینده و تمیز کننده تلف می کنند و این یک عادت بد است که به راحتی می تواند تغییر پیدا کند. محصولات تمیز کننده را در کنار محل مورد نظر نگهداری کنید. برای مثال پاک کننده های حمام را می توان در قفسه سینک حمام و یا نزدیک کمد حمام قرار داد. شوینده های مختص به شستشوی ظروف را در کمد ظرفشویی قرار بدهید و ... . با انجام دادن این کارها علاوه بر نگهداری کردن اصولی از محصولات شوینده، شما می توانید خیلی سریع به هر کدام از شوینده ها دسترسی پیدا کنید.

 

نگهداری نادرست محصولات تمیز کننده

 

12-انباشته کردن حوله ها، دستمال های خیس بر روی یکدیگر

هنگام شستن حوله ها و دستمال ها، از گذاشتن آن ها داخل سبد و تلنبار کردن شان خودداری کنید. بعد از شستن هر یک از این موارد فورا آن ها را بر روی بند آویزان کنید، تا به خوبی و بدون گرفتن هیچ گونه آلودگی ای خشک شوند.

 

انباشته کردن حوله ها از عادات بد تمیزکاری

 

13-جا گذاشتن لباس ها داخل ماشین لباسشویی

بارها مشاهده شده است که بعد از تمام شدن کار ماشین لباسشویی، مدت زمان زیادی طول می کشد تا افراد حاضر در خانه اقدام به بیرون آوردن لباس ها کنند. این عادت بد و ناپسند علاوه بر مشکلاتی که می تواند برای سلامتی انسان به وجود بیاورد. باعث گرفتن بوی نامطبوع دستگاه و محل رشد باکتری و قارچ ها خواهد شد. لذا پسندیده است که حتما بعد از تمام شدن چرخه ماشین لباسشویی، اقدام به بیرون آوردن لباس ها و خشک کردن داخل دستگاه نمایید.

 

14-وارد شدن با کفش های بیرون به درون خانه

تنبلی نکنید و حتما هنگام آمدن از بیرون کفش های خود را در بیاورید، شاید تا عادت می کنید کمی زمان ببرد، اما ناممکن نخواهد بود. پس همین حالا به ترک این عادت ناپسند بپردازید. با ورود کفش های بیرون به داخل خانه، انواع باکتری و میکروب ها به محیط زندگی شما وارد می شوند و تا مدت های زیادی مهمان ناخوانده خانه شما خواهند بود. همچنین کثیفی زیادی از محیط بیرون به خانه منتقل می شود، که شاید با تمیز کردن آن ها هم، باز تا حدودی اثرات کثیفی بر روی سطوح باقی بماند. شایسته است که یک جا کفشی مخصوص کفش های بیرون را در راهرو و یا پشت در منزل خود قرار دهید، تا با آمدن از بیرون فورا کفش های خود را بیرون بیاورید.

 

15-صبر کردن تا کثیف شدن کل خانه

درست است که تمیز کردن کل کار خانه، بعضی وقت ها سخت و طاقت فرسا می شود. اما باید گفت صبر کردن تا کثیف شدن کل خانه و تمیز کردن آن در این مدت زمان کاری کاملا اشتباه و عادتی نادرست می باشد. برخی از افراد هستند که ترجیح می دهند، خانه به اندازه کافی کثیف شود، سپس اقدام به تمیز کاری آن کنند. بهتر است که از انجام دادن این عادت نیز پرهیز کنید و هر روز را به تمیز کردن بخشی از قسمت خانه مشغول شوید. پاکیزگی و نظافت خانه علاوه بر سلامتی که می آورد، باعث شاد بودن دل ها نیز خواهد بود.

 

صبر کردن تا کثیف شدن کل خانه از عادات بد

 

نتیجه گیری

این جای کار است که به همه شما عزیزان توصیه می کنیم، دست از این 15 مورد از عادت های بد و ناپسند بردارید و با خلق عادت های جدید و پسندیده آغازی دوباره برای کارهای خود داشته باشید. شاید هر کدام از ما دارای عادتی بد باشیم و ندانسته به انجام آن ادامه دهیم، بدانید که برای تغییر کردن هرگز دیر نیست. پس همین الان شروع کنید و عادت های ذکر شده در این مقاله را به طور کل ترک کنید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران