امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال چیست؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۹/۲۷ شنبه
علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال چیست؟
چکیده این مقاله: از جمله مشکلاتی که ممکن است برای یخچال پیش بیاید، روشن و خاموش شدن سریع یخچال می باشد. ما در این مقاله قصد داریم به بیان دلایل خاموش و روشن شدن سریع یخچال بپردازیم.
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 278 بازدید

برای چند لحظه هم که شده است زندگی بدون یخچال و نگهداری از مواد غذایی خود را تصور کنید. قطعا با تصور کردن چنین موضوعی، پی به اهمیت و ارزش واقعی یخچال خواهید برد. خراب شدن یخچال نیز دقیق به تصور کردن دنیای بدون یخچال بستگی دارد، چرا که با وجود چنین شرایطی تمامی مواد غذایی داخل یخچال فاسد شده و بوی بد ناشی از فاسد شدن مواد غذایی، کل فضای خانه را در بر می دارد. بنابراین باید اول از هر چیزی به خوبی از این دستگاه کاربردی نگهداری کنید و در صورت نیاز به تعمیر، فورا دست به کار شوید. از جمله مشکلاتی که ممکن است برای یخچال پیش بیاید، روشن و خاموش شدن سریع یخچال یا همان اتومات کردن یخچال می باشد. لذا ما در این مقاله قصد داریم به بیان دلایل خاموش و روشن شدن سریع یخچال بپردازیم.

 

علت های خاموش و روشن شدن سریع یخچال

 1. نشتی گاز و کمبود سرما
 2. ایراد در فیوز برق
 3. بررسی کردن پریز برق
 4. وجود نوسان در برق رسانی
 5. آسیب دیدن برد یخچال
 6. سوختن موتور یخچال
 7. خرابی ترموستات یخچال
 8. داغ شدن زیاد موتور یخچال

 

1-نشتی گاز و کمبود سرما

این نوع مشکل در یخچال های مختلف با شکل های متفاوت بروز می کند.

یخچال های قدیمی: در این یخچال ها خاموش و روشن شدن سریع یخچال، به صورت برفک زدن بروز می کند. برای رفع این مشکل لازم است که پریز یخچال را از برق بکشید و بعد از آب شدن برفک ها، یخچال را دوباره به برق بزنید. در صورتی که باز هم یخچال با مشکل مواجه شد، بهتر است که به تعمیرکار یخچال اطلاع بدهید.

یخچال های بدون برفک: در صورتی که یخچال شما بدون برفک است و باز هم با مسئله خاموش و روشن شدن سریع یخچال مواجه شدید، به احتمال زیاد گاز یخچال دچار نشتی شده است. اما دلایل حاصل از نشتی گاز ممکن است لاستیک درب یخچال فرسوده شده باشد، مواد غذایی داغ را داخل یخچال گذاشته باشید، به بدنه یخچال هنگام تمیز کردنش آسیب وارده کرده باشید و ... تمامی این مسائل به نوبه خود می توانند، سبب نشتی گاز یخچال شوند. برای رفع نشتی گاز یخچال باید مجدد گاز یخچال را شارژ کنید. در غیر این صورت کمپرسور مجبور است به منظور خنک کردن یخچال دائما کار کند. تحت چنین شرایطی یا کمپروسور یکسره می شود و یا این که مشکل خاموش و روشن شدن سریع یخچال رخ می دهد.

یخچال فریزرهای جدید برفکی: این یخچال ها دارای صفحه سرما در انتهای یخچال و یا داخل بدنه یخچال هستند. اگر صفحه یخچال خیس بود، قسمتی از آن برفک داشت و یا به طور یکدست صفحه برفک نداشت، باید فهمید که یخچال نشتی گاز دارد.

 

نشتی گاز و کمبود سرما ازدلایل خاموش و روشن شدن سریع یخچال

 

2-ایراد در فیوز برق

از علت های دیگر خاموش و روشن شدن سریع یخچال، مربوط به خراب شدن فیوز برق دستگاه می باشد. به همین دلیل نیاز است تا فیوز برق، دو شاخه یخچال و کابل یخچال را به طور کامل بررسی نمایید. همچنین باید به طور کامل اطمینان حاصل کنید، که این قطعات سالم و بدون عیب هستند.

 

3-بررسی کردن پریز برق

در ساده ترین حالت، ممکن است که مشکل از پریز برق باشد. در صورتی که پریز برق دچار سوختگی شده باشد، این مشکل برای یخچال پیش می آید. برای تست سلامت پریز برق، یک وسیله برقی دیگر را به پریز وصل کنید و آن را امتحان کنید. با انجام دادن چنین کاری شک شما به طور کل برطرف خواهد شد. در صورتی که مشکل از پریز باشد، تعمیر کردن فوری آن لازم است.

 

4-وجود نوسان در برق رسانی

برای تمامی وسایل برقی خود از یک محافظ استفاده کنید و با انجام این کار از نوسانات برق منزل جلوگیری کنید. چرا که وجود نوسان در برق رسانی می تواند، علتی برای روشن و خاموش شدن سریع یخچال باشد.

5-آسیب دیدن برد یخچال

یکی دیگر از شایع ترین علت های خاموش و روشن شدن سریع یخچال، خراب شدن قطعه برد دستگاه می باشد. در صورتی که برد الکترونیکی دستگاه دچار مشکل شود، امکان دارد که یخچال روشن نگردد. چرا که برد دستگاه به عنوان مغز یخچال عمل می کند و اجزای اصلی مانند: کمپرسور و فن یخچال را کنترل می کند. در واقع خاموش شدن یخچال پس از چند ثانیه می تواند، مربوط به خرابی برد یخچال باشد. خراب شدن برد یخچال معمولا قابل تعمیر است و شما می توانید از یک تعمیرکار برای تعمیر برد، درخواست کمک کنید. اگر هم لازم باشد تعمیرکار متخصص برد یخچال را برای تان تعویض می کند. در این صورت است که مشکل یخچال شما برطرف می شود.

 

6-سوختن موتور یخچال

در صورتی که هیچ کدام از مشکلات بالا دلیل خاموش و روشن شدن سریع یخچال شما نباشند، امکان سوختن موتور یخچال زیاد است. توجه داشته باشید، در صورتی که یخچال فریزر شما خاموش است و صدایی تولید نمی کند، اما صفحه نمایش همچنان روشن بوده و کار می کند، موتور یخچال آسیب دیده است. با یک تعمیرکار ماهر و متخصص مشورت کنید و از او طلب کمک کنید.

 

7-خرابی ترموستات یخچال

یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در یخچال فریزر منزل شما ترموستات می باشد، که با استفاده از آن می توان دمای محیط را ثابت نگه داشت. این قطعه به صورت خودکار دمای داخلی یخچال را بر اساس دمای تعیین شده از طرف شما تنظیم می کند. نحوه کار این قطعه به صورتی است، که با کاهش دمای هوای داخل دستگاه به کمپرسور اجازه فعالیت داده و باعث می شود که هوای گرم تبدیل به هوای سرد شود. اما خراب شدن ترموستات یخچال، اگر یخچال شما به صورت ناگهانی خاموش و روشن شود، یا کارکرد کمپرسور دچار مشکل شده باشد و منظم کار نکند، قطعه ترموستات معیوب شده است و باید برای تعمیر کردن آن اقدام کنید، آن هم توسط تعمیرکار حرفه ای.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید یخچال

8-داغ شدن زیاد موتور یخچال

قرار دادن یخچال در محیط های گرم، مانند: مقابل آفتاب و وسایل گرمایشی، باعث داغ شدن موتور یخچال می شود و نتیجه این امر خاموش و روشن شدن سریع یخچال می باشد. از دلایل دیگری که می تواند باعث داغ شدن موتور یخچال شود، طولانی باز نگه داشتن درب دستگاه برای مدت زمان طولانی و قرار دادن حجم زیادی از خوراکی داخل یخچال می باشد. در صورت داغ شدن موتور یخچال، سعی کنید دستگاه را به مدت چند ساعت از برق بکشید، تا فعالیت یخچال به حالت عادی خود بازگردد. اگر با انجام این کار باز هم موتور یخچال داغ شد، باید در اسرع وقت برای تعمیر یخچال توسط تعمیرکاران حرفه ای اقدام کنید.

 

زمان نرمال برای روشن و خاموش شدن سریع یخچال

در هر یخچالی با توجه به عواملی خاص، ممکن است زمان خاصی برای روشن و خاموش شدن یخچال وجود داشته باشد. اما به طور نرمال این زمان و حالت اتومات کار کردن یخچال معمولا در ازای هر 45 دقیقه 15 دقیقه استراحت است. دقت کنید که عوامل مختلف ممکن است اندکی تغییر در این بازه ایجاد نماید، اما این تغییر نباید طوری باشد که شما متوجه زود خاموش و روشن شدن یخچال شوید.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، خاموش و روشن شدن سریع یخچال یکی از مشکلاتی است که برای هر یخچالی ممکن است پیش بیاید. در صورت بروز دادن هر یک از این مشکلات بهتر است، که حتما از یک تعمیرکار حرفه ای تقاضای کمک نمایید و خودتان مشکلات فنی دستگاه را برطرف نسازید. لازم است بدانید که در حالت عادی ممکن است اتومات کردن یخچال، تا ساعت نیز طول بکشد. اما اگر یخچال شما خیلی زود به زود و یا خیلی دیر به دیر اتومات کند، باید فورا اقدام به تعمیر آن توسط تعمیرکار متخصص کنید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران