امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

هر آنچه باید در مورد دستیار آمازون الکسا بدانید

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۹/۱۷ چهارشنبه
هر آنچه باید در مورد دستیار آمازون الکسا بدانید
چکیده این مقاله: فناوری الکسا را می توان در قالب بلندگو، تلویزیون های هوشمند، ربات های هوشمند، لامپ های هوشمند و ... مشاهده کرد. می خواهیم که دانستنی های مهم و لازم را در خصوص دستیار آمازون الکسا بیان کنیم.
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 236 بازدید

به احتمال خیلی زیاد اکثریت افراد به ویژه دارندگان دستگاه های آمازون، با واژه الکسا آشنایی دارند و نام آن را بارها شنیده اند. این فناوری را می توان در قالب بلندگو ( به خصوص بلندگوهای آمازون اکو )، تلویزیون های هوشمند، ربات های هوشمند، لامپ های هوشمند و ... مشاهده کرد. دستیار آمازون الکسا مبتنی بر صوت است و قادر است وظایف مختلفی را مانند پخش موسیقی، تنظیم آلارم، پخش کتاب صوتی، ارائه اطلاعات آب و هوا، ترافیک، خاموش یا روشن کردن چراغ های منزل، قفل کردن درها و ... را انجام دهد.

لازم است بدانید که آمازون الکسا ( Amazon Alexa ) که به عنوان ساده الکسا شناخته می شود، یک دستیار مجازی است که توسط آمازون ساخته شده است. همچنین این فناوری برای اولین بار در بلندگوهای هوشمند ( Amazon echo) و (Amazon echo Dot ) استفاده شده است. این دستیار صوتی امروزه بر روی بسیاری از لوازم هوشمند منزل به خصوص لوازم خانگی شرکت های معروف نظیر سامسونگ، سونی و ال جی جای خوش کرده است. استفاده از پیام های صوتی از طرف کاربر برای اجرا توسط تلویزیون، دلیل نام گذاری این دستیار صوتی می باشد. در ادامه می خواهیم که دانستنی های مهم و لازم را در خصوص دستیار آمازون الکسا بیان کنیم.

 

هر آنچه باید در مورد دستیار آمازون الکسا بدانید

 

دستیار صوتی الکسا چیست یا کیست؟

تصور برخی از افراد از این دستیار صوتی این است، که الکسا صدایی است که از بلندگوهای سازگار با آن شنیده می شود. اما بی خبر از آنند که در واقع الکسا برای آمازون مانند دستیار صوتی siri برای شرکت اپل است. الکسا صدایی است که شما می توانید از آن سوال بپرسید و جوابش را در یافت کنید. سوال هایی مانند امروز هوای شیراز چگونه است و یا هوای هر جای دنیا که دلتان بخواهد را می توانید از الکسا بپرسید. الکسا با بیشتر سرویس های آمازون سازگاری دارد و می تواند در محصولاتی مانند: Amazon echo ،Echo Show ،Echo Dot ،Echo Spot و یا Amazon Fire Tv از آن استفاده کرد.

سوال پیش آمده در خصوص این دستیار صوتی این است که واقعا دستیار صوتی الکسا چیست؟ در جواب این سوال باید گفت که وقتی شما سوالی را از الکسا می پرسید، با یک سرویس ابری ارتباط پیدا خواهید کرد. آمازون سرویس صوتی الکسا ( AVS ) را برای شبیه سازی مانند مکالمات واقعی طراحی کرده است، که می تواند مکالمه های واقعی را تقلید کند. اما باید بدانید، آن چه در واقع با آن روبه رو هستید، استفاده از صدای بصری شما برای انجام وظایف خاص است. اگر بعد از آشنایی با این دستیار صوتی به شوق آمدید و خواستید که سرویس این دستیار صوتی را راه اندازی کنید، به راحتی واژه " Alexa " را صدا بزنید. برای اکثریت دستگاه های هوشمند تنها گفتن این واژه کافی می باشد، اما برای برخی دیگر نیز با ضربه بر روی یک دکمه می توانید، این دستیار صوتی را فعال سازی کنید.

گفته های سایت برنامه نویسی آمازون، حاکی از آن است که سرویس صوتی الکسا ( AVS ) یک سیستم تشخیص صوت هوشمند است و با استفاده از خدمات درک زبان طبیعی، به شما این امکان را خواهد داد، که با استفاده از هر دستگاه متصلی از طریق میکروفون و اسپیکر به آن متصل شوید. با توجه به این که اسم رسمی دستیار صوتی آمازون است، شما می توانید کلمه بیدار باش را به کامپیوتر، آمازون و یا اکو تغییر دهید. این گزینه یکی دیگر از قابلیت های مفید این دستیار صوتی می باشد.

 

دستیار صوتی الکسا چیست یا کیست؟

 

دلیل نام گذاری دستیار صوتی الکسا چیست؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، اپل سیری را دارد، گوگل هوم نیز دستیار گوگل را دارد که با کلمه بیدار باش ( OK Google ) کار می کند. آمازون نیز دستیار الکسا را دارا می باشد، اما سوال مورد بحث ما این است که چرا نام این دستیار الکسا است؟ طبق گفته های دیوی لیمپ، مدیر اجرایی آمازون که بر توسعه این سرویس نظارت می کند، نام الکسا بنا به چند دلیل انتخاب شد. اول این که کلمه الکسا بر می گردد به کلمه الکساندریا، که تلاش به جمع آوری تلاش بشر کرد. آمازون نیز هدفی مشابه با آن را دنبال می کند. درست است که الکسا همیشه در حال یادگیری است، اما در تئوری باید به منبع یکپارچه ای از اطلاعات دسترسی داشته باشد.

این دستیار صوتی الکسا نامیده شد، چون که دارای صدای نامعمول اکس است. با توجه به این که این سیستم با صدا فعال می شود، آمازون می خواست مطمئن شود عبارتی را به کار ببرد، که به صورت ناخواسته دستگاه های هوشمند دیگر را فعال نکند. دیود لیمپ در این خصوص می گوید: ما چندین نام دیگر را برای این سیستم برگزیدیم، اما در آخر نامی را انتخاب کردیم که شخصیت خاصی به این کامپیوتر یادگیری بدهد. اگر هر یک از شما بلندگوهای اکو را داشته باشید، می دانید که این سیستم فقط با شنیدن کلمه الکسا فعال می شود. نوع تجزیه شدن و آوا شناسی کلمه الکسا، در اطمینان از فعال سازی صوتی دقیق این سیستم کاملا موثر می باشند.

 

دلیل نام گذاری دستیار صوتی الکسا چیست؟

 

قابلیت های دستیار صوتی الکسا چیست؟

در میان قابلیت های بی شماری که الکسا دارد، ما می خواهیم به برخی از آن ها اشاره کنیم. الکسا روزانه در حال گسترش است و بر مجموعه دستورات و مهارت های صوتی الکسا، روز به روز افزوده می شود. آمازون به این دستورات، مهارت یا Skills می گوید و شما می توانید مهارت های شخصی سازی شده خود را از طریق Amazon Blueprints بسازید. لیست کارهایی که آمازون می تواند انجام دهد و قابلیت های این دستیار صوتی به شرح زیر می باشد.

 • ارائه توصیه های لازم در زمان بارداری
 • اعلام زمان پخش فیلم و برنامه های تلویزیونی
 • اطلاع از آخرین اخبارهای روز
 • ردیابی بسته های آمازون شما
 • چک کردن و خواندن ایمیل های شما توسط الکسا
 • تعامل الکسا با افرادی که درِ خانه شما را می زنند
 • یافتن رستوران های نزدیک به محل زندگی شما و سفارش دادن غذا
 • خواندن کتاب های صوتی برای شما
 • افزایش دادن امنیت خانه با استفاده از ابزارهایی مانند: Alexa Guard و Away Mode
 • در اختیار قرار دادن دستور پخت غذای مورد علاقه شما
 • سفارش دادن آنلاین از طریق الکسا
 • پرداخت کردن صورت حساب به کمک الکسا

از الکسا در کجاها می توان استفاده کرد؟

شعاری که آمازون برای این دستیار صوتی برگزیده است، درخواست کردن می باشد. این جمله به ما می فهماند که شما برای انجام کارهای خود فقط کافی است، که از الکسا درخواست کنید و الکسا خیلی سریع فرمان و دستور شما را اجرا می کند. توجه داشته باشید که در صورت شلوغ نبودن محیط اطراف، الکسا خیلی سریع صدا را تشخیص می دهد و دستور شما را اجرا می کند. اما در صورتی که محیط شلوغ باشد و صداهای اضافی محیط را احاطه کرده باشند، فرایند تشخیص صدا با مشکل مواجه می شود و دستگاه دچار خطا و اشتباه می شود.

الکسا تقریبا می تواند در بیشتر جاها مانند: محیط خانه، محل کار، اداره و بسیاری از مکان های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. الکسا برای انجام دادن کار خود به دستگاهی احتیاج دارد، که فناوری صدا را ادغام کند. دستگاه هایی از قبیل Echo Show، Echo و Echo Dot این کار را به راحتی برای شما انجام می دهند. تمامی دستگاه های هوشمند مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، تلویزیون و ... که از الکسا پشتیبانی می کنند، قابلیت این را دارند که توسط الکسا کنترل شوند.

 

از الکسا در کجاها می توان استفاده کرد؟

 

نتیجه گیری

نتیجه ای که از مقاله هر آنچه باید در مورد دستیار آمازون الکسا بدانید به دست می آید، این است که امروزه بشر به طور کامل در فکر ساده تر شدن زندگی و دست یابی به امکانات رفاهی بیش تر است. یکی از همین امکانات در اختیار داشتن دستیار صوتی الکسا می باشد. شما می توانید بدون انجام دادن هیچ کاری، تنها با گفتن چند کلمه از الکسا بخواهید که کار مورد نظر شما را انجام بدهد و روال کارهای شما را به خوبی تنظیم کند. از این که دنیای ما روز به روز در حال پیشرفت تکنولوژی است، کاملا خرسندیم. لازم است بدانید که با استفاده از الکسا، قطعا کار کردن با لوازم خانگی هوشمند لذت بخش تر از همیشه خواهد بود.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران