امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

نحوه خشک کردن میوه در فر

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۹/۷ یکشنبه
نحوه خشک کردن میوه در فر
چکیده این مقاله: برای افرادی که جایی برای خشک کردن میوه ها ندارند، خشک کردن میوه ها در فر بهترین و آسان ترین روش می باشد. با ما همراه باشید تا نحوه خشک کردن میوه در فر را یاد بگیریم.
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 269 بازدید

خشک کردن میوه ها در فر امروزه به یکی از روش های راحت و آسان تبدیل شده است و اکثریت افراد، به خصوص افراد آپارتمان نشین که جایی برای خشک کردن میوه ندارند، از این روش برای خشک کردن میوه های خود استفاده می کنند. لازم است بدانید که، یکی از آسان ترین راه ها برای نگهداری کردن میوه های مورد علاقه تان به صورت خشکبار می باشد. با خشک کردن میوه ها، شما می توانید در هر فصلی از سال از خوردن و لذت بردن انواع میوه ها بهره مند شوید. همچنین انجام دادن این روش نه تنها باعث نگهداری آسان تر میوه ها می شود، بلکه ارزش غذایی آن ها را نیز حفظ خواهد کرد. شما به راحتی می توانید با استفاده از فر اجاق گازی و یا فر برقی، میوه های خود را در هر کدام از فصول سال و در یک مدت زمان کم خشک کنید. برخی دیگر از افراد برای خشک کردن میوه های خود، فضای باز و زیر آفتاب را انتخاب می کنند. اما باید گفت که با توجه به آلودگی هوا و گرد و غبار موجود در هوا، این روش مناسب و صحیح نمی باشد. نحوه خشک کردن میوه در فر را به کمک این مقاله فرا خواهید گرفت و از استفاده کردن چنین روشی قطعا لذت خواهید برد. پس با ما همراه باشید تا شما را با این روش ساده خانگی آشنا سازیم.

 

نحوه خشک کردن میوه در فر

 

تاثیر خشک کردن میوه ها در فر

علاوه بر خشک کردن میوه ها در میوه خشک کن، خشک کردن میوه ها در فر یکی دیگر از روش های متداول می باشد، که میوه ها با استفاده از ترکیبی از جریان هوا و حرارت خشک می شوند. یکی از بهترین روش هایی که می توان میوه های خود را با استفاده از آن خشک کرد، فر می باشد. زیرا در این روش بدون اضافه کردن هیچ مواد شیرین کننده ای و تنها با چند ساعت وقت، میوه ها آماده می شوند و تمام خواص آن ها به خوبی حفظ خواهد شد. همچنین استفاده کردن از چنین روشی، مانع از رشد باکتری ها می شود و انواع آن ها را از بین می برد. در ادامه به مراحل و نحوه خشک کردن میوه ها در فر، خواهیم پرداخت.

 

چگونگی خشک کردن میوه در فر

برای خشک کردن انواع میوه های مختلف در فر، شما به وسایل ذکر شده در پایین نیاز خواهید داشت.

 1. آب لیمو
 2. کاغذ مومی
 3. رنده یا چاقو
 4. سینی کیک ( یا هر تابه صافی )
 5. کف گیر

چگونگی خشک کردن میوه در فر

مرحله اول: آماده کردن میوه ها

اولین کاری که در خصوص نحوه خشک کردن میوه در فر باید انجام داد، آماده کردن میوه ها می باشد. در این روش شما باید میوه ها انتخابی خود را به خوبی با آب سرد بشویید و قسمت های خراب شده و لکه دار آن را از میوه اصلی جدا کنید. همچنین هسته یا دانه میوه ها را بیرون بیاورید و سپس میوه ها را به صورت هم اندازه برش بزنید، تا همه تکه ها در مدت زمان یکسانی خشک شوند.

 

آماده کردن میوه ها برای خشک کردن

 

مرحله دوم: گرفتن پوست میوه ها

برخی از میوه ها برای خشک شدن بهتر نیاز دارند، که پوست آن ها گرفته شود. این میوه ها عبارتند از: سیب، شلیل و هلو. برای پوست کندن میوه ها به صورت اختیاری از هر روشی می توانید، استفاده کنید. اما روش پیشنهادی ما برای پوست کندن میوه ها چنین می باشد، که در پایین هر میوه ای با چاقو یک علامت X ایجاد کنید و سپس میوه ها را به مدت 30 ثانیه در آب جوش قرار دهید. بعد از انجام این کار میوه ها را به ظرف آب یخ منتقل کنید. انجام دادن چنین روشی باعث راحت تر جدا شدن پوست میوه ها خواهد شد، بدون این که گوشت میوه همراه با پوست جدا شود.

 

پوست گرفتن سیب برای خشک کردن

 

مرحله سوم: خیساندن میوه ها در آب و آب لیمو

یکی دیگر از روش های خشک کردن میوه در فر، خیساندن میوه ها درون آب لیمو و آب می باشد. انجام دادن این کار سبب می شود تا ظاهر و رنگ میوه تغییر نکند ( یعنی رنگ میوه ها تیره نشود). بعد از انجام دادن دو مرحله بالا، میوه های خود را درون محلول آب و آب لیمو به مدت 10 دقیقه بخیسانید. سپس میوه ها را در آبکش بریزید و با استفاده از حوله ای بدون پرز و تمیز، آن ها را به آرامی خشک کنید.

 

خیساندن میوه ها در آب و آب لیمو قبل از خشک کردن

 

مرحله چهارم: قرار دادن میوه ها درون فر

اول از هر چیزی میوه های خود را با چنین روشی آماده کنید. در ابتدا روی سینی فر را با کاغذ مومی بپوشانید و تکه های میوه را در یک لایه طوری بچینید، که روی هم قرار نگیرند. توجه داشته باشید که در بین میوه ها باید حتما کمی فاصله وجود داشته باشد. برای جلوگیری کردن از جمع شدن ( لوله شدن ) میوه ها در حین خشک شدن، یک توری گرد مخصوص پیتزا یا یک لاینر سیلیکونی را روی آن ها بگذارید. هر دو ساعت یک بار برای خشک شدن بهتر میوه ها، سینی فر را بچرخانید و زمانی که میوه ها بافتی مانند چرم را پیدا کردند و همچنان تا حدی منعطف باشند، باید بدانید که زمان خارج شدن آن از فر فرا رسیده است. قبل از قرار دادن میوه ها درون فر، باید از قبل فر را در دمای 54 تا 71 درجه سانتی گراد گرم کنید. دمای فر برای خشک کردن میوه ها باید مناسب باشد، چرا که دمای زیاد باعث سوختن میوه ها و دمای کم باعث خام ماندن آن ها می شود. برای میوه هایی که برش نازک خورده اند مانند هلو، سیب، شلیل و ... باید از درجه حرارت پایین استفاده شود. اما برای میوه های دیگر مانند: توت فرنگی یا توت سفید به دمای بالاتری برای خشک کردن نیاز دارند. اگر در فر خود گزینه های دمایی را دارید، 50 تا 60 درجه سانتی گراد ( در فرهای با درجه فارنهایت: 120 تا 140 درجه ) بهترین دما هستند. اما در فرهایی که گزینه های دمایی پایینی وجود ندارد، شما می توانید به طور ساده فر را در حالت گرم نگهدار قرار دهید و میوه های خود را به خوبی خشک کنید.

 

قرار دادن میوه ها درون فر

 

مرحله پنجم: نم زدایی کردن میوه ها

در مرحله آخر نحوه خشک کردن هر چه بهتر میوه ها، لازم است که بعد از بیرون آوردن میوه ها از فر، آن ها درون ظرف های پلاستیکی و یا شیشه ای بریزید. برای از بین رفتن رطوبت میوه ها، سعی کنید که سر ظروف را تا 4 الی 5 روز باز بگذارید. با تکان دادن میوه ها و جابه جایی آن ها در ظرف ها به نم زدایی آن ها کمک بیشتری می شود. شما در صورتی که میوه های خود را اصولی و صحیح خشک کنید، می توانید به مدت 10 ماه از آن ها استفاده کنید، بدون این که طعم و خاصیت میوه ها از بین برود.

 

نم زدایی کردن میوه های خشک شده

 

مدت زمان لازم برای خشک کردن انواع میوه ها به صورت زیر می باشد.

 • آلو: 6 ساعت
 • گلابی: 6 ساعت
 • هلو: 6 ساعت
 • موز: 6 ساعت
 • سیب: 6 ساعت
 • انگور: 8 تا 10 ساعت
 • پوست مرکبات: 8 تا 10 ساعت
 • گیلاس: 12 ساعت
 • توت فرنگی: 12 ساعت
 • زردآلو: 12 ساعت

 

مدت زمان لازم برای خشک کردن انواع میوه ها

 

نکات مهمی که در خصوص خشک کردن هر چه بهتر میوه ها باید رعایت شود، به شرح زیر می باشد.

 • زمان خشک شدن میوه ها در فر به خود آن ها بستگی دارد. چون که برخی از میوه ها که خشک تر هستند، به زمان کمتر و میوه های آبدارتر به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند.
 • سینی ها را با فاصله 3 سانتی متری از یکدیگر درون فر قرار دهید. تا هوا بتواند در اطراف خشک بار به خوبی جابه جا شود و عمل خشک شدن میوه ها به خوبی پیش برود.
 • طی فرایند خشک شدن، میوه ها را چند بار زیر و رو کنید تا هر دو طرف آن ها به طور یکسان خشک شود.
 • چرخاندن سینی را در فر فراموش نکنید. زیرا برخی از فرها دارای قسمت های داغی هستند، که ممکن است بعضی از بخش های میوه را زودتر از بقیه خشک کند. اگر از فر برقی ( توستر ) برای خشک کردن میو های خود استفاده می کنید، چرخاندن سینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا توزیع دمایی در آن ها یکنواخت نمی باشد.
 • با رعایت تمام این نکات و اتمام مراحل خشک شدن میوه ها، اگر اثری از رطوبت و چسبناک بودن میوه ها باشد، باید گفت که خشک شدن میوه ها هنوز به اتمام نرسیده است و میوه ها باید برای مدت زمان دیگری در داخل فر باقی بمانند.

 

نکات خشک کردن میوه در فر

 

حرف پایانی

با خشک کردن انواع میوه ها با استفاده از مایکروفر، هر زمانی که خواستید می توانید از خوردن میوه دلخواه تان لذت ببرید. توجه داشته باشید که میوه های خشک سرشار از خاصیت هستند و مصرف کردن آن ها باید در برنامه غذایی هر یک از شما قرار بگیرد. در این مقاله با بیان مراحل ساده، ثابت کردیم که خشک کردن میوه ها کاملا ساده و آسان است. امید است که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و شما با استفاده از این روش بتوانید میوه های خود را به بهترین شکل ممکن خشک کنید. از این که در مقاله نحوه خشک کردن میوه ها در فر، با ما یار بودید نهایت سپاس را داریم.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران