امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

6 روش آسان برای جلوگیری از سوختگی فریزری

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۹/۳ چهارشنبه
6 روش آسان برای جلوگیری از سوختگی فریزری
چکیده این مقاله: مواد غذایی اگر به درستی فریز نشوند دچار سوختگی فریزری می شوند. با دنبال کردن ما در مقاله6 روش آسان برای جلوگیری از سوختگی فریزری می توانید مواد غذایی خود را از سوختگی فریزری نجات دهید.
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 309 بازدید

امروزه اکثر افراد از فریزر کردن مواد غذایی خود لذت می برند و دوست دارند هر گونه مواد غذایی از جمله حبوبات، سبزیجات، گوشت، غذاهای آماده و ... را به صورت فریز شده در دسترس خود قرار بدهند. چرا که با فریز کردن مواد غذایی حس می کنند، که غذای آن ها همیشه نیمه آماده است و برای تکمیل آن به وقت زیادی نیازی ندارند. در نتیجه با انجام این کار، در وقت و زمان صرفه جویی به عمل می آید. اگر هر یک از شما از روش فریز کردن مواد غذایی استقبال می کنید، باید با روش هایی که در این مقاله آن ها را ذکر می کنیم، از سوختگی فریزری مواد غذایی جلوگیری کنید. اگر هر یک از مواد غذایی شما در داخل فریزر بافتی سفت، سخت و چروکیده را به خود گرفت و در ظاهر و رنگ آن ها تغییراتی مشاهده کردید، یا این که بلورهای یخی دور مواد غذایی را احاطه کرده اند، باید بدانید که مواد غذایی شما در سرمای فریزر دچار سوختگی فریزری شده اند. با دنبال کردن راهکارهای ما در این مقاله، می توانید خیلی راحت مواد غذایی خود را از شرِ سوختگی فریزری نجات دهید.

 

دلیل سوختگی فریزری چیست؟

پدیده سوختگی فریزری نتیجه از دست دادن رطوبت است و این سوختگی به احتمال زیاد ممکن است که برای هر بسته از مواد غذایی که به مدت طولانی منجمد شده است، پیش بیاید. برفک هایی که روی مواد غذایی فریز شده موجود هستند، گاهی وقت ها ناشی از سوختگی فریزری می باشد. این پدیده در حالت های مختلف می تواند رخ دهد. یکی زمانی که غذای تان را بلافاصله فریز نکنید و مدتی بیرون بماند، دوم این که غذای شما برای مدت طولانی در داخل فریزر می ماند. همچنین سوراخ بودن پلاستیک مواد غذایی و گرم بودن مواد، دلایلی دیگر برای سوختگی فریزری می باشند.

 

چگونگی تشخیص دادن سوختگی فریزری

هر کدام از مواد ذخیره شده در فریزر ممکن است که با پدیده سوختگی فریزری که ناشی از سرما می باشد، مواجه شوند. مواد غذایی که دارای درصد آب بیشتری هستند، مانند: سبزیجات، صیفی جات، گوشت، مرغ، بستنی و ... در معرض سوختگی فریزری قرار دارند. به عنوان مثال بافت گوشت، مرغ و ماهی ممکن است که در اثر سوختگی، بافت چرمی قهوه ای تیره یا سفید مایل به خاکستری را به خود بگیرد. یا این که بر روی بعضی از مواد گوشتی لکه های رنگی ایجاد شود. این لکه ها ممکن است سفید به نظر برسند و شبیه به چربی باشند. هنگام پختن مواد گوشتی، بافت قسمت های سوخته شده مواد گوشتی در فریزر، ممکن است سخت و سفت باشد.

 

سوختگی فریزری گوشت

 

سوختگی فریزری میوه و سبزیجات خیلی راحت قابل تشخیص دادن می باشد. چون که بافت آن ها خشک و چروکیده می شود. یا این که به دلیل کمبود آب، این مواد با بلورهای یخ پوشانده می شوند و در هنگام پخت، احتمالا بافت چوبی خواهند داشت.

بستنی هم اگر دچار سوختگی شود، دیگر حالت کرمی اولیه را نخواهد داشت و کریستال های یخ در بافت آن تشکیل می شوند.

بافت موادی مانند: غلات پخته شده، برنج، نان یا کیک در اثر سوختگی فریزری بافت خشن تری پیدا خواهند کرد.

 

چگونه از سوختگی فریزری مواد غذایی جلوگیری کنیم؟

 1. فریزر را روی دمای مناسب تنظیم کنید
 2. غذا را قبل از فریز کردن به خوبی سرد کنید
 3. بسته بندی مناسب و صحیح مواد غذایی
 4. نحوه پر کردن فریزر
 5. تمیز و مرتب نگه داشتن فریزر
 6. از مواد غذایی تان به موقع استفاده کنید

 

سوختگی فریزری

 

فریزر را روی دمای مناسب تنظیم کنید

یکی از روش های اولیه برای جلوگیری کردن از سوختگی فریزری، تنظیم کردن دمای مناسب فریزر می باشد. هر زمانی که مواد غذایی خود را منجمد می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که فریزر شما روی دمای مناسب تنظیم شده باشد. شما می توانید با نگه داشتن فریزر در دمای صفر درجه فارنهایت ( منفی 18 درجه سانتی گراد ) یا کمتر، سوختگی مواد غذایی موجود در فریزر را به حداقل برسانید. در چنین دمایی مواد غذایی شما سریع تر منجمد می شود و فرآیند انجماد با کریستال های کوچک تری انجام می شود. نتیجه این کار آسیب رساندن کمتر و احتمال سوختگی پایین تر به مواد غذایی منجمد شده شما خواهد بود. علاوه بر این ها تنظیم دمای مناسب فریزر، از رشد باکتری ها و عوامل بیماری زا پیشگیری می کند و سلامت مواد غذایی را تضمین می کند. فراموش نکنید که علاوه بر تنظیم دمای مناسب، باید اصول بسته بندی شدن مواد غذایی و نوع فریز کردن آن ها به خوبی رعایت شود.

 

فریزر را روی دمای مناسب تنظیم کنید

 

غذا را قبل از فریز کردن به خوبی سرد کنید

سرد کردن غذا قبل از وارد کردن آن ها به داخل فریزر، یک اصل دیگر برای جلوگیری از سوختگی فریزری می باشد. باید گفت که قرار دادن غذای گرم و داغ به طور مستقیم در فریزر، دمای فریزر را به سرعت بالا می برد. نتیجه ای که از انجام چنین کاری حاصل می شود، علاوه بر ضرر رساندن به دستگاه، روی هر ماده غذایی دیگری که نزدیک به غذای گرم باشند، تاثیر می گذارد و باعث ایجاد سوختگی فریزری می شود. بنابراین بهتر است که همیشه قبل از قرار دادن مواد غذایی در داخل فریزر، به خوبی آن ها را سرد کنید و به مدت یک ساعت در داخل یخچال قرار دهید، تا خنک شود. بعد از انجام این روش مواد غذایی خود را با خیالی آسوده و راحت برای منجمد شدن داخل فریزر قرار دهید.

 

سرد کردن مواد غذایی قبل از فریز کردن

 

بسته بندی مناسب و صحیح مواد غذایی

خیلی ساده و آسان با بسته بندی کردن مواد غذایی خود، می توانید از سوختگی فریزری جلوگیری کنید. بسته بندی صحیح مواد غذایی، سبب به حداقل رسیدن تماس بافت آن با اکسیژن خواهد شد. به طور مثال: گوشت، مرغ، ماهی و یا غذاهای دریایی را باید ابتدا در کاغذهای مخصوص فریزر یا کیسه های پلاستیکی بپیچید و سپس به طور کامل آن ها را با فویل بپوشانید. انجام دادن این کار به طور کامل مانع از سوختگی فریزری مواد غذایی شما خواهد شد. همچنین شما می توانید از ظرف های مناسب و مخصوص برای انجماد مواد غذایی در فریزر استفاده کنید. شما از هر کدام از این موارد یعنی: کیسه های فریزر، ظروف پلاستیکی و شیشه های مخصوص و مناسب می توانید، برای غذاهای فریز شده خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده کردن از کیسه های پلاستیکی، باید حتما تا آن جایی که ممکن است هوای داخل کیسه ها را خارج کنید و بعد در داخل فریزر قرار بدهید.

 

نحوه صحیح فریز کردن مواد غذایی

 

نحوه پر کردن فریزر

فریزر نباید بیش از حد پر یا خالی باشد، بلکه باید به اندازه باشد. لازم است بدانید که غذای فریزر شده شما مانند، یخ در یخچال عمل می کند و به سرد شدن غذاهای دیگر کمک می کند. بنابراین فریزری که بیش از حد پر باشد، مانع از گردش یکنواخت هوای سرد و ایجاد محیط گرم می شود. ایده آل ترین حالت برای پر کردن فریزر، به اندازه سه چهارم حجمش می باشد.

 

نحوه پر کردن فریزر

 

تمیز و مرتب نگه داشتن فریزر

اگر رسیدگی و نظافت کردن فریزر خود را فراموش نکنید، قطعا کمک به خصوصی در جلوگیری کردن از سوختگی فریزری آن خواهید کرد. اگر هر یک از شما بدانید که هر چیزی  را در کدام قفسه گذاشته اید، به سرعت می توانید مواد غذایی خود را پیدا کنید. پس تمیز کردن و مرتب قرار دادن بسته های مواد غذایی را همیشه به صورت اصولی رعایت کنید. دقت داشته باشید که باز و بسته کردن مکرر درب فریزر، باعث تغییر دمای داخلی دستگاه خواهد شد و در نتیجه مواد غذایی آن شروع به ذوب کردن خواهند کرد. بنابراین بهتر است که از انجام این کار تا جایی که ممکن است پرهیز کنید.

 

تمیز و مرتب نگه داشتن فریزر

 

از مواد غذایی تان به موقع استفاده کنید

بدون شک می دانید که هر کدام از مواد غذایی برای خود دارای تاریخ انقضایی هستند. مواد غذایی فریزری را نباید برای مدتی طولانی نگهداری کرد و باید به موقع آن ها را استفاده کرد. دقت داشته باشید که بسته بندی خوب و محافظت از مواد غذایی در این خصوص زیاد مهم نیست و با زیاد ماندن مواد غذایی در فریزر باید از مصرف کردن آن ها خودداری کنید. برای مثال سبزیجات منجمد شده را به طور معمول 8 تا 12 ماه می توان نگهداری کرد. اما در صورتی که بعد از این مدت سبزی همچنان ثابت و بدون تغییر باقی ماند، می توانید از آن ها استفاده کنید. در هر صورتی بهترین کار این است، که مواد غذایی منجمد شده خود را قبل از هر گونه تغییری و سوختگی فریزری مصرف کنید.

نکته مهم: اگر می خواهید که غذاهای مایعی مانند: سوپ، غذاهای خورشتی و ... را منجمد کنید، بهتر است آن را داخل ظرف بریزید و حدود نیمی از ظرف را خالی بگذارید. چرا که مایعات با یخ زدن منبسط می شوند و به جای بیشتری نیاز پیدا می کنند. بعد از قرار دادن غذای مایعی درون ظرف، سطح مایع را با کیسه فریزر بپوشانید و سپس درب ظرف را بگذارید.

 

فریز کردن صحیح سوپ

 

جمع بندی

در این مقاله تا حد زیادی به عواملی که سبب سوختگی فریزری مواد غذایی می شوند، اشاره کردیم. هر یک از شما با رعایت نکات ذکر شده در این مطلب تا حدود زیادی می توانید، سوختگی فریزری را کاهش دهید. دقت داشته باشید که سوختگی فریزری می تواند کیفیت اولیه مواد غذایی را کم کند، اما سبب فاسد شدن و خرابی آن نمی شود. بنابراین مواد غذایی سوخته شده ممکن است که طعم، رنگ و یا بافت آن ها تغییر کند، اما خوردن آن ها برای تان خطری نخواهد داشت. ولی شما باید تمام سعی خود را بکنید که با استفاده از این روش های ساده و راحت خانگی، سوختگی فریزری مواد غذایی خود را تا بیشترین حد ممکن کاهش بدهید. با تشکر از صبر و شکیبایی شما عزیزان در همراهی کردن، مقاله چگونه از سوختگی فریزری مواد غذایی خیلی ساده جلوگیری کنیم.


مقالات مرتبط:

 1. دلیل اتومات نکردن یخچال و فریزر
 2. راهنمای خرید یخچال
درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران