امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

راهنمای کامل خرید کولر گازی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۳۰ یکشنبه
راهنمای کامل خرید کولر گازی
چکیده این مقاله: راهنمای خرید کولر گازی باعث می شود با انواع مدل از کولر گازی ها آشنا شوید و سپس بهترین مدل را برای خانه یتان انتخاب نمایید و شاهد یک هوای خنک و لذت بخش باشید.
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • 0 نظر
  • 521 بازدید

راهنمای خرید کولر گازی اینورتر دار

کولر گازی یک دستگاه تهویه کننده مطبوع است که باعث ایجاد سرمایش می شود. این دستگاه  با سیکل تبرید تراکمی به کنترل دمای محیط می پردازد. همچنین در بعضی از کولر گازی ها، شاهد وجود سیستم ضد عفونی و کنترل رطوبت نیز هستیم. در این مقاله در مورد راهنمای خرید کولر گازی اینورتر دار توضیحاتی را ارائه می دهیم.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

قطعات کولر گازی

کولر گازی ها از ۵ قسمت بسیار مهم تشکیل شده اند: کمپرسور، شیر انبساط، کندانسور، لوله معین و اواپراتور. کولرهای گازی، هوای گرم داخل محیط را با استفاده از تبخیر مایع مبرد در اواپراتور، تبدیل به هوایی خنک و مطبوع می کنند.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

انواع کولر گازی

 کلاً دو نوع کولر گازی وجود دارد: کولر گازی های یک تکه و کولر گازی های دو تکه (کولر گازی هایی که دارای دو قطعه بزرگ هستند). کولر گازی مدل پنجره ای، کولر گازی مدل پرتابل، کولر گازی مدل اسپلیت یا دو تکه، کولر گازی داکت اسپلیت مدل سقفی و زمینی، کولرهای گازی مولتی اسپلیت و کولر های گازی مرکزی (که عمدتاً به عنوان کولرهای های گازی ایستاده شناخته می شود) از جمله انواع کولر گازی هستند.

دلیل اینکه انواع کولر گازی وجود دارد، نیازهای مشتریان است. برخی از افراد نیاز به ظرفیت بالایی دارند و برای اتاق کوچک، خود قاعدتاً نیاز به استفاده از کولر گازی های کوچک دارند. از این رو کولرهای مختلفی برای مکانها و ساختمانهایی با مساحت و موقعیت های متفاوت تولید می شود. از این رو باید راهنمای خرید کولر گازی متناسب با نیاز افراد باشد.

کولرهای گازی پنجره ای عمدتاً در پشت پنجره یا در حفره های داخلی دیوارها نصب میشود. این مدل از کولرهای گازی، دارای یک فن برای مکش هوای گرم به داخل کمپرسور هستند.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

اسپلیت

مدل اسپلیت یا دو تکه کولرهای گازی که کولرهای گازی مجزا هم نامیده می شوند، اغلب در ساختمان ها و ادارات و مکان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این کولر ها علاوه بر اینکه در فصل تابستان برای سرد کردن هوای داخل ساختمان از آن استفاده می شود، می توان در فصل زمستان هم برای گرم کردن محیط از آنها استفاده کرد. این کولر ها انواع مختلفی دارند، مانند دیواری، سقفی کانالی، ایستاده و... .

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

گولرگازی پرتال

کولرهای یک تکه دیگری وجود دارد که کولرهای پرتال نامیده می شوند. البته  این مدل از کولر گازی ها، سر و صدای زیادی دارد، اما می‌تواند محیط  یک سالن تا حدود ۵۰۰ فوت  را تحت پوشش قرار دهند.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

کولرهای گازی ایستاده

کولرهای گازی ایستاده از نظر ظرفیت و کارایی، بسیار توان بالایی دارند و می توانند هوای خنک را برای سالن های بسیار بزرگ، مانند هتل ها، دانشگاه ها، خوابگاه ها و... ایجاد کنند. البته این کولر گازی ها قابل نصب بر روی دیوار نیستند و فقط باید در گوشه ای از ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد.

تقریباً در فصل گرم سال، در همه مکان ها مانند، هتلها، مجتمع های ساختمانی، خوابگاهها، مطب پزشکان، مجتمع های تجاری و ... شاهد استفاده از کولر گازی هستیم. از آنجایی که در بیشتر مناطق کشور، مانند جنوب، استفاده از کولر آبی جوابگو نیست، نیاز است تا با استفاده از کولرهای گازی مناسب و با کارایی بالا در فصل گرم تابستان، محیط مورد نظر خود را خنک نگه داریم.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

مزایا استفاده از کولر گازی

استفاده از کولرهای گازی، قطعاً مزایای زیادی دارد. مثلاً دارا بودن فیلتر ضد حساسیت و کمتر شدن آلودگی هوا، از ویژگی‌های بسیار مهم کولر گازی هستند.  البته مدل و نوع کولر گازی هم بسیار مهم است. تنظیم خودکار دمای محیط، بی‌سر و صدا بودن، تهویه مطبوع، ضدعفونی کردن و کاهش امکان رشد باکتریها و کپک از دیگر مزایای استفاده از کولر گازی های مناسب و با کیفیت است.

البته هزینه خرید کولرهای گازی هم بالا است و به جز مدل اینورتر، بقیه مدل ها، مصرف انرژی زیادی دارند. این دو ویژگی  را، می توان از معایب کولر گازی ها دانست.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

قدرت خنک کنندگی

یکی از اصلی ترین معیارها و پارامترها که به عنوان اصلی ترین موضوع در راهنمای خرید کولر گازی است، انتخاب ظرفیت کولر گازی و قدرت خنک کنندگی آن است که بر اساس متراژ محاسبه می شود. به همین خاطر، شما همواره باید در هنگام خرید کولر گازی، اندازه متراژ محیط ساختمانی خود را حساب کنید و متناسب با آن، کولر گازی مورد نظر خود را خریداری کنید.

همانطور که اشاره شد کمپرسورها، همانند یک پمپ عمل می‌کند و برای دستگاه های فشرده سازی هوا از آنها استفاده می شود.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

نکات مهم در هنگام خرید کولر گازی

ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ با یک واحدی به نام BTU سنجیده می‌شود. در راهنمای خرید کولر گازی این نکته را باید مدنظر داشت. هر چه این پارامتر بالا تر باشد، قدرت سرمادهی و خنک کنندگی کولر نیز بیشتر است. واضح است که اگر این معیار و پارامتر مورد توجه قرار نگیرد و مساحت مورد نیاز شما با کولر گازی خریداری شده، متناسب نباشد، قطعات کمپرسور کولر گازی آسیب دیده و ممکن است به خاطر استهلاک بالا، از بین برود. از این رو همواره باید به ظرفیت کولر گازی توجه کرد.

علاوه بر متراژ ساختمانی که قرار است کولر گازی را در آن نصب کنید، نوع آب و هوای منطقه، موقعیت ساختمان، موقعیت آشپزخانه و اجاق گاز،  تعداد در و پنجره ها و نوع کاربری ساختمان نیز،  از دیگر معیارهای مهمی هستند که همواره در راهنمای خرید کولر گازی مورد تاکید قرار میگیرند.  به عنوان نکته ای دیگر در راهنمای خرید کولر گازی، توجه به برند و گارانتی معتبر آن است. برندهای مختلفی به تولید کولر گازی می پردازند، اما مشخص است که هر چه برند معتبرتری را برای کولر گازی خود انتخاب کنید، گارانتی و کیفیت بهتری را به شما ارائه خواهد کرد.

 

میزان مصرف برق

پس از آن شما باید به میزان مصرف برق کولر گازی و برچسب انرژی آن توجه کنید. تا آنجایی که ممکن است از یک کولر گازی با رده انرژی بالا انتخاب کنید تا در مصرف برق صرفه جویی شود. کولرهایی که برچسب انرژی A و B دارند، مصرف کمتری دارند. پس از آن و برای سومین پارامتر مهم در راهنمای خرید کولر گازی، باید حتماً معیار BTU را به خوبی محاسبه کنید تا کولر گازی متناسب با خود را خریداری کنید.

میزان مصرف برق اسپلیت ها  در کل بالا است. اسپلیت های اینورتر یا کولر گازی های اینورتر دار، کمترین میزان مصرف برق را دارند و گرید انرژی آنها A است. از این رو توصیه می کنیم با استفاده از این کولر گازی ها، به طرز قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید تا هزینه کمتری هم برای برق مصرفی خود پرداخت کنید.

نکته بسیار مهم آن است که قبل از انتخاب هر یک از مدلهای کولر گازی که مدنظرتان است، باید به تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آنها توجه کنید و همچنین آمپر برق مصرفی آنها متناسب با آمپر کنتور برق ساختمان شما باشد.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

میزان پرتاب باد

کولر گازی ها از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده اند: قسمت داخلی اواپراتور و قسمت خارجی متشکل از کندانسور و کمپرسور است. کولر گازی ها، اگر به صورت متناوب سرویس شوند، آنگاه قدرت و میزان پرتاب باد در آن ها همواره عالی خواهد بود؛ اما اگر به هر دلیلی، میزان پرتاب باد کم شده است، دلیل آن، ممکن است این باشد که اواپراتور کثیف شده است یا لوله های کولر گازی سوراخ شده اند. همچنین ممکن است که برد کولر گازی دچار مشکل شده باشد. یک دلیل دیگر این است که ممکن است لوله های اواپراتور برفک زده یا یخ زده باشند که در این صورت شاهد کم شدن پرتاب باد کولر گازی هستیم.

بعد از اینکه نوع کولر گازی خود را انتخاب کردید، باید به پنل آن توجه بفرمایید. مسلماً زیباتر بودن پنل، می‌تواند یکی از شاخص‌های مهم در انتخاب  کولرهای گازی باشد.

 همانطور که در بالا توضیح دادیم با توجه به متراژ خانه خود (و یا متراژ محلی که قصد نصب کولر گازی در آن را دارید) می توانید  محاسبه کنید که کولر گازی چند هزار را باید بخرید.  به طور مثال می توان گفت یک اتاق ۱۲ متری، اسپلیت ۹۰۰۰ نیاز دارد تا بتواند محیط را خنک نگه کند. یا یک سالن ۴۰ متری، اسپلیت ۲۴۰۰۰ نیاز دارد تا به خوبی محیط را خنک کند. در راهنمای خرید کولر گازی  میزان فضای مورد نظر بسیار مهم است. در مورد عوامل مؤثر در تعیین ظرفیت اسپلیت ها، می توان به میزان رفت و آمدها، آب و هوای منطقه،  تعداد افراد حاضر در فضای اتاق، آفتابگیر بودن فضا، ارتفاع سقف، گردش هوا، تعداد دستگاه‌های گرماز در محیط  و ... اشاره کرد.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

کمپرسورهای کولر گازی

همانطور که میدانید یخچال ها، برای سرد کردن از گاز فریون استفاده می کنند. دستگاه ‌های کولر گازی نیز با تبدیل همین گاز به مایع و برعکس سرما را تولید می‌کند. کمپرسور یکی از اجزای بسیار مهم در کولر گازی است. هنگامی که گاز درون کمپرسور متراکم شود، تحت فشار قرار می گیرد. این فشار توسط کندانسور ایجاد می‌شود و از این رو این گاز، گرمای خود را از دست می‌دهد. وقتی که گاز، گرما را از دست میدهد، تبدیل به مایع شده و از شیر انبساط عبور می‌کند و به اواپراتور هدایت می‌شود. در اینجا دوباره از حالت مایع به حالت گاز تبدیل شده و گاز توسط اواپراتور، محیط را به خوبی سرد می کند.

کمپرسورهای مربوط به کولر گازی را می توان به چند قسمت تقسیم بندی کرد. کمپرسور های پیستونی، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرول از انواع کمپرسورها هستند؛ اما در بین همه آنها، کمپرسور های اسکرول، جزو بهترین کمپرسور ها هستند که نسبت به بقیه عملکرد بهتری دارند.

از آنجا که کولر گازی اینورتر دار مصرف برق کمتری دارند، بهتر است از این کولر گازی ها استفاده شود. علاوه بر انرژی مصرفی کمتر، سرعت سرد سازی بیشتری دارند و صدای کمتری  نیز تولید می کنند. مسلماً باید در هنگام خرید کولر گازی، از کولر گازی با گارانتی بالا استفاده کرد و یک برند متناسب با قیمت بودجه و منطقه خود را در هنگام خریداری نیز لحاظ کرد.

 

راهنمای خرید کولرگازی

 

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران