امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت چیست؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۲۵ سه شنبه
علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت چیست؟
چکیده این مقاله: چرخ گوشت ازوسایل مهم آشپزخانه‌ به حساب می‌آید ممکن است به مرور دچار مشکل شودعلت جرقه زدن موتورچرخ گوشت یکی از این مشکلات است که درادامه به حل آن می پردازیم.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 764 بازدید

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت چیست

دستگاه چرخ گوشت، یک وسیله کاربردی در هر آشپزخانه ای می باشد؛ بنابراین خراب شدن و پیدا شدن مشکل در آن کاملاً طبیعی است. پیدا شدن بعضی از مشکلات برای چرخ گوشت، به راحتی قابل حل و تعمیر می باشد؛ اما باز هم کاربران، باید تمام سعی خود را بکنند که دستگاه چرخ گوشت دچار آسیب های جدی مانند جرقه زدن نشود. برای آشنایی با علت های جرقه زدن موتور چرخ گوشت، مقاله ای در این خصوص تهیه کرده ایم. تا دلایل بروز جرقه زدن موتور چرخ گوشت را به خوبی بشناسید و سعی کنید، با رعایت نکاتی ساده از بروز چنین آسیب هایی به دستگاه چرخ گوشت خود جلوگیری کنید.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت چیست

 

دلایلی که می توانند، باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت شوند به شرح زیر می باشند

 1. چرخ کردن مواد غذایی آب دار با استفاده از چرخ گوشت، باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت خواهد شد
 2. دلیل دیگر جرقه زدن موتور چرخ گوشت، وجود رطوبت زیاد در دستگاه می باشد
 3. خرابی در اورلود موتور باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت خواهد شد
 4. وجود اتصال در چرخ گوشت و جرقه زدن آن
 5. وجود اصطکاک در دستگاه و جرقه زدن موتور چرخ گوشت
 6. فرسودگی کموتاتور می تواند، یک از علت های دیگر برای جرقه زدن موتور چرخ گوشت باشد

 

چرخ کردن مواد غذایی آبدار با چرخ گوشت ممنوع

واضح است که دستگاه چرخ گوشت، برای چرخ کردن مواد گوشتی ساخته شده است؛ بنابراین توصیه می شود، برای چرخ کردن مواد غذایی آبدار مانند پیاز، سبزیجات و ... از چرخ گوشت استفاده نکنید؛ زیرا این مواد هنگام چرخ کردن آب زیادی تولید می کنند و احتمال زیادی وجود دارد که آب آن ها به درون موتور چرخ گوشت نفوذ کند. در نتیجه نفوذ آب به درون دستگاه، باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت می شود. هم چنین این امکان وجود دارد که آب نفوذ کرده به درون موتور، باعث خراب شدن قطعاتی مانند کلکتور، کموتاتور و اورلود شود. در نتیجه تعمیر کردن یا تعویض این قطعات هزینه زیادی را بر دوش شما خواهد گذاشت؛ بنابراین با رعایت این نکته ساده، از دستگاه چرخ گوشت خود مراقبت های لازم را به عمل آورید.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

 

وجود رطوبت در دستگاه چرخ گوشت

همان طور که در بالا نیز به این نکته اشاره کردیم، چرخ کردن مواد غذایی آبدار می تواند آسیب های جدی به چرخ گوشت وارد کند؛ بنابراین برخی از افراد بدون این که از آسیب، چرخ کردن برخی از مواد با چرخ گوشت با خبر باشند. همراه با گوشت موادی مانند پیاز، سبزیجات، سیب زمینی و ... را چرخ می کنند. چرخ کردن این مواد غذایی همراه با گوشت، باعث ایجاد رطوبت در دستگاه می شود و این رطوبت به سایر قطعات نفوذ می کند و باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت خواهد شد.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

 

خراب شدن قطعه اورلود چرخ گوشت، دلیلی دیگر برای جرقه زدن موتور چرخ گوشت

اورلود چیست؟ اورلود قطعه ای در چرخ گوشت است که کار آن حفاظت از مدارهای دستگاه می باشد. اورلود از یک صفحه حساس فلزی، قاب مخصوص، پلاتین های حساس اتصال و المنت تشکیل شده است. هنگامی که برق از این قطعه عبور کند، المنت شروع به تولید گرما می کند. در صورتی که جریان برق و حرارت دستگاه زیاد شود، این قطعه دچار آسیب می شود. از دلایل دیگر خراب شدن قطعه اورلود، به طور مداوم کار کردن دستگاه و استفاده نامناسب از آن می باشد. هر کدام از دلایل ذکر شده می تواند، باعث ایجاد جرقه در موتور چرخ گوشت شود. در صورتی که مشکوک به خراب شدن این قطعه شدید، می توانید با استفاده از یک اهم متر اورلود را تست کنید و در صورت مطمئن شدن از خرابی این قطعه، اقدام به تعویض کردن آن نمایید.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

 

جرقه زدن با وجود اتصال در چرخ گوشت

باید گفت که به طور کلی مدار داخلی چرخ گوشت از اتصالات زیادی تشکیل شده است. زمانی که می خواهید از دستگاه استفاده کنید، در حین متصل کردن دو شاخه به پریز برق و روشن کردن چرخ گوشت، جریان برق از پریز به دوشاخه و سپس به قطعات دستگاه می رسد. در صورت رخ دادن اتصالی کوچک در مسیر برق دستگاه، این عامل می تواند دلیلی برای جرقه زدن موتور چرخ گوشت باشد. در صورت این اتفاق و اتصال در چرخ گوشت، باید فوراً دو شاخه را از پریز برق بکشید و از یک تعمیرکار متخصص، برای عیب یابی دستگاه چرخ گوشت خود درخواست کمک کنید.

 

علت دیگر جرقه زدن موتور چرخ گوشت، وجود اصطکاک در دستگاه می باشد

امکان دارد بر اثر چرخ کردن گوشتی که تمیز نیست، اصطکاکی بین قطعات دستگاه به وجود بیاید. یکی دیگر از عوامل جرقه زدن موتور چرخ گوشت، اصطکاک بین قطعات تشکیل دهنده مکانیکی دستگاه می باشد. برای جلوگیری از اصطکاک چرخ گوشت، باید مواد گوشتی را کاملاً تمیز بشویید و گوشت را به مدت نیم ساعت داخل یخچال نگهداری کنید. تا کمی سفت شود و عمل چرخ کردن آن راحت تر انجام شود.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

 

علتی دیگر برای جرقه زدن موتور چرخ گوشت، فرسودگی کموتاتور است

کموتاتور یا همان کلکتور چرخ گوشت، از تعدادی تیغه ی جدا از هم تشکیل شده اند که جنس تیغه ها از مس می باشد. طرز کار کموتاتور، در تماس با زغال های چرخ گوشت می باشد و در صورتی که این قطعه به خوبی عمل کند، عملکرد دستگاه چرخ گوشت نیز به خوبی پیش می رود؛ اما اگر بنا به هر دلیلی، کموتاتور دستگاه دچار فرسودگی شود، بین آن و زغال دستگاه اصطکاک به وجود می آید که این امر می تواند باعث جرقه زدن موتور چرخ گوشت شود. فرسودگی کموکاتور، تأثیر کاملاً منفی بر کیفیت دستگاه چرخ گوشت خواهد گذاشت.

 

چگونه مشکل جرقه زدن، موتور دستگاه چرخ گوشت را برطرف سازیم؟

اول از هر چیزی باید سعی کنید، هنگامی که در حال چرخ کردن گوشت هستید و ناگهان شاهد به وجود آمدن جرقه ای در چرخ گوشت می شوید. در این شرایط اصلاً نباید دست و پای خود را گم کنید، بلکه باید در نهایت خونسردی نکاتی را که در پایین به آن ها اشاره می کنیم را انجام دهید. تا به راحتی و در کمال آرامش، مشکل دستگاه خود را برطرف سازید.

با پیدا شدن جرقه در دستگاه، ابتدا چرخ گوشت را خاموش کنید و سپس سیم دو شاخه را از پریز برق بکشید. سپس با استفاده از یک پیچ گوشتی، قاب اصلی دستگاه را باز کنید. تا بتوانید به قطعات آن دسترسی پیدا کنید. اکنون به طور دقیق اتصالات دستگاه را بررسی کنید و در صورتی که در هر قسمت اتصالاتی مشاهده کردید، فوراً باید به تعمیر و یا تعویض آن قطعه اقدام کنید.

نکته ی مهم دیگری که باید برای همیشه در ذهن باقی بماند، تمیز شستن مواد گوشتی می باشد. هم چنین باید سعی کنید که هنگام چرخ کردن گوشت، گوشتی بدون استخوان و اضافات را برای چرخ کردن در دستگاه قرار دهید. تا با گیر کردن تکه ای از استخوان و یا اضافات گوشتی، در کارکرد دستگاه چرخ گوشت اختلال به وجود نیاید و چرخ گوشت دچار آسیب های جدی نشود.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

 

چند نکته مهم که با رعایت کردن آن ها، به عملکرد بهتر دستگاه چرخ گوشت و طول عمر آن کمک شایانی می کنید به شرح زیر می باشد

 • برای چرخ کردن مواد گوشتی بهتر است، گوشت را به قطعات کوچکی تقسیم کنید و در شستن آن دقت کنید
 • قبل از چرخ کردن گوشت، قرار دادن آن برای مدتی در یخچال باعث می شود که چربی کمتری جذب دستگاه شود
 • با توجه به این که مواد غذایی آبدار مانند پیاز، سبزیجات و ... باعث جرقه زدن در چرخ گوشت می شوند. سعی کنید هرگز این مواد غذایی را داخل دستگاه قرار ندهید
 • از روشن نگه داشتن مداوم و پشت سر هم دستگاه چرخ گوشت خودداری کنید
 • هیچ وقت دستگاه چرخ گوشت را وقتی که خالی است روشن نگذارید، با این کار دور موتور دستگاه بالا رفته و این امر، سبب تولید گرما و فرسایش قطعات موتور چرخ گوشت می شود
 • سعی کنید هر دو سه ماه یک بار، به تیز کردن تیغ چرخ گوشت خود اقدام نمایید؛ زیرا تیزی تیغ دستگاه باعث می شود که چرخ گوشت فشار کمتری را متحمل شود و مواد گوشتی به راحتی از دستگاه خارج شوند
 • بعد از اتمام کار دستگاه چرخ گوشت، بهتر است که تمام قطعاتی را که قابل شستشو هستند، به خوبی بشویید و بقیه قسمت ها را با استفاده از یک دستمال نرم مرطوب تمیز کنید. سپس تمام قطعات را به طور کامل سر جای خود قرار دهید
 • در صورتی که نتوانستید تشخیص دهید که ایراد دستگاه شما از کجا سرچشمه می گیرد، بهتر است کار تعمیر را به تعمیر کار حرفه ای و با تجربه بسپارید

 

سخن پایانی

با نوشتن مقاله علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت تا حدود زیادی شما را با دلایلی که ممکن است، باعث ایجاد این مشکل شود آشنا کرده ایم. هم چنین این امکان را فراهم کرده ایم که شما بتوانید از پس رفع مشکل دستگاه چرخ گوشت خود برآیید. فقط کافیست که این مقاله یا مقاله های مشابه دیگر را به خوبی مطالعه و بررسی کنید. تا بدون نیاز به تعمیرکار، خودتان بتوانید تعمیرکار وسایل منزل خود شود.

 

علت جرقه زدن موتور چرخ گوشت

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران