امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۱۳ پنج شنبه
علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟
چکیده این مقاله: تخلیه نشدن آب در ظرفشویی از شایع ترین مشکلات درماشین ظرفشویی می باشد و حال می خواهیم علت تخلیه نشدن آب ظرفشویی را تا حدود زیادی به صورت کامل و جامع شرح دهیم.
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • 0 نظر
 • 362 بازدید

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای ماشین ظرفشویی شما رخ بدهد، تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و جمع شدن آب در دستگاه می باشد. با توجه به کارایی بیش از حد ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف، پیدا کردن مشکل برای این دستگاه می تواند برای کاربران بسیار ناخوشایند و آزار دهنده باشد.

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، ممکن است بنا به دلایل متفاوتی باشد. در این مقاله می خواهیم علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را تا حدود زیادی به صورت کامل و جامع شرح دهیم تا کاربران عزیز به راحتی بتوانند به رفع مشکل و عیب دستگاه خود بپردازند.

 

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

 

دلایلی که می توانند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شوند کدام ها می باشند؟

 1. گرفتگی مسیر لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی
 2. مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی
 3. خراب شدن پیستون و مهره ماشین ظرفشویی
 4. خراب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی
 5. عیب پیدا کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی
 6. معیوب شدن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی
 7. خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی
 8. مسدود شدن شکاف هوای ماشین ظرفشویی
 9. گرفتگی سبد آبکشی ماشین ظرفشویی

 

گرفتگی مسیر لوله فاضلاب ماشین ظرفشویی

ممکن است که علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی مربوط به دستگاه نباشد، بلکه به مسیر تخلیه فاضلاب ربط داشته باشد. اگر مسیر لوله فاضلاب مسدود شده باشد، امکان تخلیه و عبور آب وجود نخواهد داشت. برای رفع این مشکل باید از یک لوله کش متخصص کمک بگیرید.

 

مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی

مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی یکی از علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می باشد. فیلتر ماشین ظرفشویی که در کف دستگاه و در ابتدای پمپ تخلیه قرار دارد، برای جلوگیری از ورود مواد غذایی به داخل پمپ و شلنگ تخلیه تعبیه شده است. گاهی وقت ها، ورود باقی مانده های مواد غذایی و تکه های کوچک آن به داخل فیلتر، سبب انسداد در این قسمت و جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خواهد شد؛ بنابراین لازم است که شستشو و تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید و بعد از هر بار استفاده از دستگاه، فیلتر را نیز پاک سازی کنید.

برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی، کافی است فیلتر را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و بیرون بیاورید. سپس با استفاده از مایع، برس نرم و آب گرم به خوبی آن را شستشو دهید و تمام چربی ها و رسوبات را از روی فیلتر پاک کنید.

هم چنین لازم است محل قرار گیری فیلتر را نیز با یک پارچه نرم به خوبی تمیز کنید تا عاری از هرگونه چربی و کثیفی شود. بعد از اتمام کار و خشک شدن فیلتر ماشین ظرفشویی، آن را در سر جای خود قرار داده و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا فیلتر در سر جای خود فیکس شود.

 

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

 

خراب شدن پیستون و مهره ماشین ظرفشویی

یک علت دیگر که می تواند باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شود، خراب شدن پیستون و مهره ماشین ظرفشویی می باشد. در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی، دریچه ای کوچک درون چاهک تخلیه وجود دارد که این دریچه محل قرار گیری پیستون و مهره است. برای دسترسی به این قسمت لازم است پیچ ها را باز کرده و آن را بررسی نمایید.

اگر پیستون در موقعیت پایین قرار گرفته باشد، یعنی بسته است؛ اما اگر پیستون کاملاً چفت نشده باشد، در عملکرد پمپاژ آب دستگاه اختلال به وجود می آید و آب درون ماشین ظرفشویی تخلیه نخواهد شد. در چنین حالتی لازم است که پیستون و مهره ماشین ظرفشویی تعویض گردد.

 

خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه، یکی از قطعات مهم و تأثیر گذار در عملکرد ماشین ظرفشویی می باشد که نیاز است دائماً از سالم بودن آن مطمئن شوید؛ زیرا خراب شدن در این قسمت، باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی و عدم تخلیه آب آن خواهد شد. پمپ تخلیه، زیر ماشین ظرفشویی پشت پنل قرار دارد که کاربران به راحتی می توانند با بیرون آوردن پنل و باز کردن چند پیچ و قفل به پمپ تخلیه دسترسی پیدا کنند.

در صورت مشاهده کردن هر گونه عیب و ایراد لازم است پمپ تخلیه عوض شود. در صورتی که عوض کردن پمپ تخلیه برای شما مشکل باشد، نیازی نیست که خودتان حتماً این مشکل را برطرف سازید. برای رفع مشکل خود لازم است از یک تعمیرکار حرفه ای درخواست کمک کنید.

 

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

 

عیب پیدا کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

هر گونه پیچ خوردگی، گرفتگی و خمیدگی در شلنگ تخلیه می تواند، باعث تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شود. اگر هنگام جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی، هیچ کدام از دلایل ذکر شده بالا علت آن نبود، لازم است شلنگ تخلیه دستگاه را به خوبی بررسی کنید و پیچ خوردگی و خمیدگی شلنگ را برطرف سازید. در صورت برطرف نشدن پیچ خوردگی و خمیدگی شلنگ، لازم است آن را تعویض کنید.

باید طول شلنگ را طوری انتخاب کنید که دوباره با این مشکل مواجه نشوید. هم چنین این امکان وجود دارد که شلنگ تخلیه، توسط تکه ای از باقی مانده مواد غذایی مسدود شده باشد. برای رفع این مشکل آب را با فشار زیاد از داخل شلنگ عبور دهید تا هر گونه زباله کوچک یا بزرگ از درون آن خارج شود. بعد از اتمام کار و بررسی شلنگ تخلیه آن را به خوبی در سر جای خودش قرار بدهید.

معیوب شدن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی، وظیفه ارسال دستورات مراحل کار به قطعات مختلف دستگاه را عهده دار است. به بیانی ساده تر می توان گفت برد الکترونیکی، مغز ماشین ظرفشویی به شمار می آید. در صورت هر گونه عیب و ایراد در این قسمت، امکان تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی وجود دارد. در صورت معیوب شدن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی، نیاز است این قطعه مهم دستگاه توسط تعمیرکار متخصص و باتجربه تعویض شود.

 

خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی

خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی، یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی می باشد. در برخی مواقع اگر موتور دستگاه دچار مشکل شد، باعث می شود که آب درون ماشین ظرفشویی باقی بماند و به پمپ ماشین ظرفشویی فرمان تخلیه آب را صادر نمی کند تا آب از دستگاه خارج شود. در این صورت باید حتماً یک تعمیرکار متخصص را در جریان مشکل قرار دهید تا در اسرع وقت برای تعمیر و سرویس دهی ماشین ظرفشویی شما بیاید.

توجه کنید که در صورت مشاهده کردن هر گونه عیب و ایراد در ماشین ظرفشویی، فوراً باید اقدام به تعمیر آن توسط تعمیرکاران حرفه ای و متخصص نمایید؛ زیرا ممکن است در صورت دیر اقدام کردن به رفع مشکل دستگاه، شما مجبور به پرداخت هزینه های زیادتری برای تعمیر شوید و یا حتی با جدی شدن مشکل ماشین ظرفشویی لازم باشد آن را تعویض کنید.

 

 

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

مسدود شدن شکاف هوای ماشین ظرفشویی

شکاف هوا، یک لوله پلاستیکی است که در برخی از مدل های ماشین ظرفشویی وجود دارد. شکاف هوا باعث می شود تا آب به راحتی از شیر آب به داخل سینک جاری شود. گیر کردن مواد غذایی در شکاف هوا، باعث مسدود شدن آن خواهد شد. در نتیجه انسداد در این قسمت، سبب عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی نیز خواهد شد.

 

گرفتگی سبد آبکشی ماشین ظرفشویی

یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، گرفتگی سبد آبکشی می باشد. سیستم آبکشی شامل یک فیلتر است که از ورود تکه های مواد غذایی جلوگیری می کند. اگر علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی گرفتگی سبد آبکشی باشد، لازم است که پیچ و مهره های اطراف سبد را باز کنید و سبد را بیرون بیاورید سپس اطراف فیلتر را به طور کامل تمیز و پاک سازی نمایید. بعد از تمام شدن کار سبد را به طور کامل در سر جای خودش قرار دهید.

 

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

 

 نتیجه گیری پایانی

با توجه به نتیجه ی بدست آمده از مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی، باید گفت که به احتمال خیلی زیاد یکی از این دلایل می تواند مشکل دستگاه شما، در صورت جمع شدن آب باشد. در نتیجه همه کاربران و افراد دیگر، می توانند با مطالعه این مقاله به راحتی مشکل دستگاه خود را تشخیص دهند و در صورت توان به رفع مشکل بپردازند.

در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی، ابتدا دستگاه را یک بررسی جزئی نمایید، سپس آن را روشن کنید. همان طور که در بالا نیز ذکر کرده ایم لازم است که در صورت مشاهده هر گونه عیب و ایراد دستگاه ماشین ظرفشویی، مشکل را با یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص در جریان بگذارید.

نکته مهمی که لازم است در هر مقاله ای ذکر شود، این است که هنگام تمیز کردن و یا تعمیر هر گونه لوازم برقی، ابتدا دو شاخه ی دستگاه مورد نظر را جهت رعایت و حفظ نکات ایمنی از پریز برق بکشید. سپس مشغول به انجام کار مورد نظر خود شوید.


مقالات مرتبط:

1-ترفندهای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

2-نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران