امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۱۱ سه شنبه
علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی
چکیده این مقاله: لرزش یکی از مشکلات رایج در ماشین لباسشویی است و دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی و راه حل های جلوگیری ازلرزش های لباسشویی را مورد بررسی قرار میدهیم.
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • 0 نظر
 • 461 بازدید

دلایلی که باعث لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی می شود

آیا تا به حال با لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی خود مواجه شده اید؟ آیا سر و صدای ماشین لباسشویی در حین حرکت کردن و لرزیدن برای شما آزار دهنده می باشد؟ آیا از اینکه نمی دانید اشکال کار از کجاست که ماشین لباسشویی تکان می خورد ناراحت هستید؟ بدون شک جواب خیلی از کاربران عزیز بله می باشد؛ زیرا ماشین لباسشویی وسیله ای بسیار ضروری و کاربردی در زندگی می باشد که کار شستشوی البسه ها را برای کاربران بسیار راحت و آسان کرده است.

در نتیجه تکان خوردن و سرو صدای ماشین لباسشویی واقعاً می تواند آزار دهنده باشد و باعث کلافگی سایر اعضای خانواده شود. در این مقاله دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی را بیان خواهیم کرد و هم چنین راه حل های جلوگیری از تکان ها و لرزش ها ی دستگاه را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 • تراز نبودن ماشین لباسشویی
 • بارگیری نامناسب و نامتعادل لباس ها
 • تنظیم نبودن پایه های ماشین لباسشویی
 • معیوب شدن کمک فنر ماشین لباسشویی
 • خراب و معیوب شدن فنرهای نگهدارنده ی دیگ ماشین لباسشویی
 • معیوب شدن تسمه ی کاهش حرکت دیگ ماشین لباسشویی
 • معیوب شدن بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی
 • خراب شدن فلکه ی آبکش ماشین لباسشویی
 • جدا شدن وزنه های بالانس کردن ماشین لباسشویی

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 

تراز نبودن ماشین لباسشویی

یکی از دلایل اصلی و مهم تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی تراز نبودن دستگاه می باشد. بارها اتفاق افتاده است که وقتی ماشین لباسشویی به مرحله ی آخر شستشو و یا مرحله ی خشک کن می رسد با تکان ها و لرزش های شدیدی مواجه می شود و معمولاً از سرجای خود بیرون می آید؛ که دلیل اصلی آن برمی گردد به تراز نبودن ماشین لباسشویی. برای تراز کردن ماشین لباسشویی می توانید یک تخته ی ضخیم را زیر دستگاه قرار دهید و یا با استفاده از ابزار تراز مهندسی ماشین لباسشویی خود را تراز کنید.

 نکته ی مهم: سعی کنید برای تراز کردن ماشین لباسشویی، قبل از نصب کردن دستگاه، پیچ ترنسلیت را که در قسمت پشت دستگاه قرار دارد باز کنید؛ زیرا این پیچ نقش مهمی را در مهار کردن حرکت های ماشین لباسشویی ایفا می کند.

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 

بارگیری نامناسب و نامتعادل لباس ها

اگر دقت کرده باشید مشاهده خواهید کرد که ظرفیت ماشین لباسشویی بر حسب کیلو بر روی آن درج شده است. در نتیجه کاربران نباید بیشتر از ظرفیت دستگاه، البسه ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازند، زیرا وزن زیاد لباس ها می تواند باعث بر هم خوردن تعادل ماشین لباسشویی شود. هم چنین لباس ها را باید کمتر از ظرفیت دستگاه و به صورت متعادل و یکنواخت درون ماشین لباسشویی قرار دهید.

در غیر این صورت تعادل دستگاه به هم می خورد و دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی است. در نتیجه باید برای افزایش کارایی ماشین لباسشویی و جلوگیری از به هم خوردن تعادل دستگاه، هنگام شستشوی لباس ها بهتر است حجم لباس ها کمتر از حجم اصلی ماشین لباسشویی باشد و در چیدن لباس ها، در لباسشویی کاملاً سلیقه به خرج دهید.

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 

تنظیم نبودن پایه های ماشین لباسشویی

تنظیم نبودن پایه های ماشین لباسشویی با سطح زمین، یکی دیگر از دلایل لرزش و تکان خوردن لباسشویی است. اگر ماشین لباسشویی با فاصله ی کمتری نسبت به زمین قرار گرفته باشد، کمتر به لرزش در می آید. شما باید هر پایه را که به صورت پیچ می باشد بچرخانید و آن را در ارتفاع مناسب تنظیم کنید. تا ماشین لباسشویی، نسبت به سطحی که روی آن قرار می گیرد تراز شود و هیچ لرزش و حرکتی نداشته باشد.

در برخی از ماشین های لباسشویی پایه های عقب آن به صورت خودکار تنظیم می شوند و باید آن ها را با پایه های جلو هم تراز نمود. هم چنین برای اطمینان می توانید از پدهای ضد لرزش زیر پایه های ماشین لباسشویی استفاده کنید.

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 

معیوب شدن کمک فنر ماشین لباسشویی

در لباسشویی هایی که درب آن ها از جلو باز می شود، برای مهار کردن لرزش ها و هم چنین حرکت کردن لباسشویی در حین شستشو، از کمک فنرهایی استفاده شده است که به فریم پایه و قسمت خارجی دیگ وصل هستند. اگر این کمک فنرها بنا به هر دلیلی معیوب شوند ماشین لباسشویی دچار لرزش و تکان خوردن می شود که در صورت بی توجه بودن به خرابی کمک فنرها، سایر اجزای ماشین لباسشویی دچار آسیب می شود.

بنابراین اگر لرزش و تکان خوردن لباسشویی را مشاهده کردید و یا صداهای ناهنجاری از ماشین لباسشویی شنیدید، بهتر است از تعمیرکار متخصص بخواهید که هر چه سریع تر برای بررسی کردن و سرویس ماشین لباسشویی شما بیاید.

 

 

خراب و معیوب شدن فنرهای نگهدارنده ی دیگ ماشین لباسشویی

فنرهای دیگ ماشین لباسشویی، کار معلق نگه داشتن دیگ در اتاقک لباسشویی و ثابت نگه داشتن دیگ به پایه را بر عهده دارند؛ که این فنرها در حین کار کردن لباسشویی لرزش های سبد شستشوی دستگاه را جذب می کند.

ممکن است فنرهای دیگ دچار آسیب شوند، در این صورت لرزش و سر و صدای زیاد در ماشین لباسشویی به وجود می آید؛ بنابراین در صورت بروز مشکل برای دیگ ماشین لباسشویی، باید فنرهای دیگ توسط تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی بررسی شود و در صورت نیاز فنرهای دیگ دستگاه توسط تعمیرکارتعویض شود.

 

معیوب شدن تسمه ی کاهش حرکت دیگ ماشین لباسشویی

برخی از ماشین های لباسشویی که درب آن از بالا باز می شود، از تسمه ی کاهش حرکت دیگ برای زیر سازی دیگ در زمان چرخش استفاده می کنند. این تسمه ها لاستیکی هستند و ممکن است در همان استفاده ی عادی از بین بروند. اگر این تسمه ها آسیب ببینند، ممکن است در طول انجام فرآیند چرخش، دیگ با اتاقک ماشین لباسشویی تماس پیدا کند و باعث به جود آمدن لرزش، حرکت و صدای ضربه ی بلند شود.

دلیل آسیب دیدن تسمه ها، این است که بیش از ظرفیت دستگاه در آن لباس بریزید که در این صورت فشار زیادی به تسمه ها وارد می شود که خرابی آن ها را در پی خواهد داشت. در نتیجه در صورت خراب شدن تسمه ها، باید تعمیرکار متخصص آن ها را برایتان تعویض کند.

 

 

معیوب شدن بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی

معیوب شدن بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی نیز می تواند باعث لرزش و تکان خوردن دستگاه شود. بلبرینگ ماشین لباسشویی، قطعه ای است که باعث چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می شود که در صورت معیوب شدن آن در کار ماشین لباسشویی اختلال به وجود می آید.

علت خراب شدن بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی، استفاده ی بیش از حد از دستگاه در طول روز، فشار زیاد به لگن لباسشویی، هم چنین فرسودگی و پوسیدگی بلبرینگ می باشد. توصیه می شود که اگر در تعویض کردن بلبرینگ لباسشویی حرفه ای ندارید این کار را به متخصصین حرفه ای ماشین لباسشویی بسپارید.

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

 

خراب شدن فلکه ی آبکش ماشین لباسشویی

فلکه ی آبکش در لباسشویی که به آن قطعه ی فولی نیز گفته می شود، فولی قطعه ای است که تسمه و گرداننده ی موتور به آن ها وصل هستند؛ بنابراین خراب شدن فلکه ی آبکش نیز باعث ایجاد لرزش و سر وصدای در ماشین لباسشویی خواهد شد.

 

جدا شدن وزنه های بالانس کردن ماشین لباسشویی

این وزنه ها به قسمت بیرونی دیگ دستگاه برای ایجاد بالانس قرار داده شده اند. جدا شدن این وزنه ها، می تواند یکی از علت های لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد. هنگامی که دستگاه دچار لرزش و یا تکان خوردن شد، شما باید این وزنه ها را بررسی کنید و در صورت جدا شدن وزنه ها، آن ها را در جایگاه خودشان قرار دهید.

 

نتیجه گیری

با نتیجه ی بدست آمده از این مقاله می توان گفت که عیب و ایراد پیدا کردن قطعات مختلف لباسشویی می تواند علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی شود. به همین خاطر ما دلایل ذکر شده لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی را همراه با راه حل های مناسب برای شما بیان کردیم تا درصورت بروز هر کدام از این رخدادها هول نشوید و بتوانید به خوبی از عهده ی برطرف کردن مشکل ماشین لباسشویی خود برآیید. هم چنین در صورت نیاز تعمیر آن را به تعمیرکاران متخصص بسپارید.

 

دلایل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران