امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۶ پنج شنبه
علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟
چکیده این مقاله: در این مقاله علت گرم نکردن غذا در مایکروویو را بررسی خواهیم کرد و نحوه عیب یابی مایکروویو که چرا غذا را گرم نمیکند را به شما همراهان سیلا کالا مگ آموزش خواهیم داد.
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • 0 نظر
 • 305 بازدید

دلایل اصلی گرم نشدن غذا داخل ماکروویو چیست

این روزها اجاق ماکروویو، تقریباً برای بیشتر آشپزخانه‌ها عضو مهم و پایه ثابت به شمار می‌آید. اجاق ماکروویو روشی ایمنی و مؤثر برای پختن و گرم کردن غذاها، یخ زدایی کردن، گرم کردن نوشیدنی و بسیاری از مواد دیگر، در کمترین زمان ممکن می باشد. با توجه به کارایی مهم این اجاق ممکن است، بعضی وقت ها به دلیل عدم استفاده ی درست و یا به وجود آمدن مشکل در دستگاه، اجاق ماکرویو نیاز به تعمیر پیدا کند؛ بنابراین ما در ادامه ی مقاله می خواهیم، از جمله دلایلی را که باعث می شود ماکروویو غذای شما را گرم نکند بررسی خواهیم کرد. تا در صورت بروز هر کدام از این مشکلات تا حدودی آگاهی داشته باشید که عیب و ایراد کار کجاست. گرم نشدن غذا داخل ماکروویو یکی از مشکلات مرسوم در این اجاق می باشد؛ اما دلیل آن چیست؟

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

 

دلایل اصلی گرم نشدن غذا داخل ماکروویو

 • خرابی میکرو سوئیچ درب اجاق ماکروویو
 • خرابی مگنترون در اجاق ماکروویو
 • سوختن دیود در اجاق ماکرویو
 • خراب شدن خازن در اجاق ماکروویو
 • انتخاب زمان کوتاه برای گرم کردن غذا در اجاق ماکروویو

 

خرابی میکرو سوئیچ درب اجاق ماکروویو

اجاق های ماکروویو دارای 3 یا 4 سوئیچ درب هستند. این سوئیچ ها برای اطمینان از بسته بودن کامل درب اجاق طراحی شده اند و هنگامی که درب کاملاً بسته شود میکروسوئیچ ها فعال خواهند شد. کاربران عزیز باید دقت کنید هنگامی که درب اجاق را می بندید، باید از کامل بسته شدن درب مطمئن شوید؛ زیرا در صورتی که درب ماکروویو به خوبی بسته نشود، اصلاً اجاق روشن نخواهد شد در نتیجه ماکروویو برای غذاهای شما گرم نمی شود. هم چنین در صورت خرابی یکی از سوئیچ ها، باز هم ماکروویو گرم نمی شود. برای این که بفهمید ایراد از سوئیچ درب دستگاه است، می توانید از مولتی متر برای امتحان هر یک از میکروسوئیچ ها استفاده کنید. برای حفظ و رعایت نکات ایمنی، در صورت تعمیر و تعویض میکروسوئیچ درب اجاق ماکروویو، حتماً باید این کار توسط تکنسین مخصوص انجام شود.

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

 

خرابی مگنترون در اجاق ماکروویو

مگنترون یک ویژگی مهم در عملکرد گرمایش اجاق ماکروویو می باشد و همچنین دلایل گرم نشدن غذای داخل ماکروویو. اگر مگنترون دستگاه دچار سوختگی شود، ماکروویو هم عمل گرم شدن را انجام نخواهد داد. مگنترون از ولتاژ بالا برای گرم کردن غذا استفاده می کند، به همین دلیل است که در معرض سوختگی قرار می گیرد. در صورتی که مگنترون ماکروویو سوخته شود، باید آن را تعویض کنید، زیرا مگنترون قابل تعمیر نمی باشد. دقت فرمائید تعویض مگنترون اجاق ماکروویو، باید توسط تعمیر کار حرفه ای انجام شود؛ زیرا این دستگاه به خاطر ولتاژ بالا و امکان شوک الکتریکی، بسیار خطرناک است. در نتیجه نباید کاربران خودسرانه اقدام به تعویض مگنترون ماکروویو نمایند.

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

 

سوختن دیود در اجاق ماکرویو

وظیفه ی دیود در اجاق ماکروویو، خنثی کردن ولتاژ با خازن می باشد که برای تغذیه ی مگنترون لازم است. دیود ماکروویو، خروجی توان AC را به DC تبدیل می کند و تقریباً ولتاژ را دو برابر می کند؛ بنابراین زمانی که دیود اجاق بسوزد، مگنترون ولتاژ کافی برای کار کردن دریافت نخواهد کرد و می تواند دلایل گرم نشدن غذای داخل ماکروویو  باشد. اگر دیود دستگاه بسوزد و یا خراب شود، کاربران به خوبی می توانند با نگاه کردن به اجاق ماکروویو دیودها را مشاهده کنند و اقدام به تعویض دیود نمایند؛ اما نکته ی مهمی که باید بدانید این است که تعویض دیود دستگاه فقط و فقط باید توسط تکنسین متخصص و یا تعمیرکار حرفه ای انجام شود.

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

 

خراب شدن خازن در اجاق ماکروویو

گاهی اوقات به خاطر خازن معیوب، تولید گرما در اجاق ماکروویو انجام نمی شود. خازن برق را برای استفاده ی ترانس های ولتاژ، در مواقع مورد نیاز در خود ذخیره می کند. اگر خازن اجاق ماکروویو خراب شود، ماکروویو شما غذا را گرم نخواهد کرد. دلایل اصلی از کار افتادن خازن ماکروویو، از بین رفتن عایق، اتصال کوتاه دوقطب و شارژ نشدن خازن می باشد.

 

انتخاب توان کم یا زمان کوتاه برای گرم کردن غذا در اجاق ماکروویو

انتخاب توان کم یا زمان کوتاه نیز می تواند یکی از دلایل گرم نشدن غذای داخل ماکروویو باشد. کاربران باید توان و زمان مناسبی را، مطابق با همان مواد غذایی برای پخت و یا گرم کردن انتخاب کنند. تا به خوبی اجاق ماکروویو بتواند به وظیفه ی خود در قبال مواد غذایی عمل کند.

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

 

نکات ایمنی و مهم که در مورد اجاق ماکروویو کاربران عزیز باید رعایت کنند

 • زمانی که مشغول کار کردن با اجاق ماکروویو هستید، دقت کنید که از محکم باز و بسته کردن درب دستگاه خودداری کنید؛ زیرا این کار به سوئیچ های درب ماکروویو صدمه می زند.
 • در صورتی که مشاهده کردید بنا به هر دلیلی درب اجاق ماکروویو ترک برداشته و یا شکسته شده است از استفاده کردن از اجاق خودداری نمایید و در اسرع وقت اقدام به تعمیر آن توسط تعمیرکار متخصص نمایید.
 • قبل از اینکه خواستید داخل اجاق ماکروویو را بررسی کنید، حتماً دو شاخه ی آن را از پریز برق بکشید.
 • هنگامی که می خواهید غذاها را از اجاق ماکروویو بیرون بیاورید، سعی کنید فاصله ی صورت خود را با دستگاه حفظ کنید.
 • اگر هنگام استفاده از اجاق ماکروویو، موارد مشکوکی از قبیل بوی دود، جرقه و یا سوختگی مشاهده کردید سریعاً دستگاه را از پریز برق کشیده و به نمایندگی تعمیر اجاق ماکروویو خود اطلاع دهید.
 • سعی کنید در صورت نیاز به تعمیر اجاق ماکروویو خودتان اقدام به تعمیر یا تعویض نکنید و از تعمیر کار حرفه ای برای انجام این کار کمک بگیرید.
 • با توجه با این که هر وسیله ای دارای طول عمر و مدت زمانی برای استفاده می باشند، اما نگهداری و مراقبت شما می تواند به نفع باشد.

 

علت گرم نشدن غذا در ماکروویو چیست؟

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران