امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف راهنمای خرید سرخ کن

دانلود پی دی اف - 1.41 MB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

راهنمای کامل خرید سرخ کن

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۴ سه شنبه
راهنمای کامل خرید سرخ کن
چکیده این مقاله: سرخ کردن مواد غذایی علاوه بر وقت گیر بودن مقدار زیادی روغن مصرف میکند. سرخ کن کار را برای شما راحت کرده و روغن بسیار کمتری مصرف می کند. با مطالعه راهنمای خرید سرخ کن می توانید بهترین را خریداری کنید.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 457 بازدید

سرخ کردن مواد غذایی معمولاً هم وقت گیر است و هم نیاز به مقدار روغن زیادی برای سرخ کردن دارد. علاوه بر این زمانی که مشغول سرخ کردن سیب زمینی، مرغ، ماهی و یا هر مواد غذایی دیگری هستید، علاوه بر وقت گیر بودن آن، بوی نامطبوعی فضای کل خانه را برای مدت زیادی پر می کند و کثیفی و چربی روغن و مواد غذایی بر روی اجاق گاز و اطراف آن پخش می شود. با داشتن یک سرخ کن در آشپزخانه ی خود، می توانید تمام سرخ کردنی ها را بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

دستگاه سرخ کن چیست؟

در ابتدا به توضیح مختصر و مفیدی در مورد سرخ کن می پردازیم. امروزه از سرخ کن ها در بسیاری از آشپزخانه رستوران ها و خانه ها استفاده می شود و این دستگاه ها کاربردهای فراوانی دارد. تا حد زیادی که از نام این دستگاه مشخص است، سرخ کن وسیله ای است برای سرعت بخشیدن به سرخ کردن مواد غذایی در درجه حرارت تعیین شده. سرخ کن ها، ساختار پیچیده ای ندارند و دارای یک المنت گرم کننده و یک سبد فلزی برای قرار گرفتن مواد غذایی داخل آن می باشد. بر روی سبد سرخ کن دستگیره ای وجود دارد که به راحتی می توانید هنگام استفاده سرخ کن را حرکت دهید.

همچنین می توانید مواد غذایی خود را با سرعت و حرارت بالا با استفاده از سرخ کن آماده کنید. جنس بدنه سرخ کن ها، معمولاً از استیل یا فولاد نرم می باشد. باید گفت که به دلیل دوام بهتر و طول عمر بیشتر جنس استیل، بهترین انتخاب برای سرخ کن، خرید سرخ کن هایی با جنس بدنه استیل می باشند. از دستگاه سرخ کن برای آماده کردن بسیاری از فست فودها، برشته کردن و سرخ کردن بسیاری از مواد غذایی دیگر به کار برده می شود. در سرخ کن ها، نقاط سردی وجود دارد که باعث می شود خرده های غذا که در ظرف ته نشین می شوند، در دمای پایین باعث سوختن و لکه دار شدن روغن نشوند.

    

راهنمای خرید سرخ کن

 

سرخ کن ها به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

 • سرخ کن های معمولی یا الکتریکی
 • سرخ کن های کم مصرف یا بدون روغن
 • مینی سرخ کن ها
 • سرخ کن های گازی

 

 سرخ کن های معمولی یا الکتریکی

این نوع سرخ کن ها، از متداول ترین و رایج ترین سرخ کن های خانگی موجود در بازار می باشند. این سرخ کن ها دارای سبدی هستند که مواد غذایی درون سبد قرار می گیرد و با یک المنت و یک محفظه ی روغن، انواع مواد غذایی را در درجه های مختلف سرخ می کند. سرخ کن معمولی دارای قیمت مناسبی است، اما باید گفت که استفاده از این سرخ کن ها نیاز به حجم زیادی از روغن دارد.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

سرخ کن های کم مصرف یا بدون روغن

در سرخ کن های کم مصرف، از روغن به میزان بسیار کمی استفاده می شود و یا اصلاً نیازی به استفاده از روغن نمی باشد. در این سرخ کن ها، جریان هوای داغ، سبب سرخ شدن مواد غذایی می گردد و موجب می شود که خواص مواد غذایی تا حد زیادی حفظ شود. هم چنین استفاده از این نوع سرخ کن ها، طعم و مزه بسیار عالی به غذای شما می بخشد. این دسته از سرخ کن ها، علاوه بر سلامت افراد، مصرف روغن بسیار کمی دارند و از ایمنی بالاتری برخوردار می باشند.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

مینی سرخ کن ها

نحوه کارکرد مینی سرخ کن ها، مانند سرخ کن های معمولی می باشد. اندازه کوچک مینی سرخ کن ها، برای خانواده های کم جمعیت بسیار مناسب می باشد. هم چنین اندازه کوچک مینی سرخ کن ها، باعث صرفه جویی در مصرف روغن می شود.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

سرخ کن های گازی

در اصل سرخ کن های گازی، برای فضای بیرون از خانه طراحی شده اند. به همین دلیل این سرخ کن ها در مقایسه با سرخ کن های معمولی از ایمنی کمتری برخوردار هستند. سرخ کن های گازی مواد غذایی را ترد و لذیذ برای شما آماده می کنند. با توجه به اندازه بزرگ سرخ کن های گازی، بیشتر سرخ کن های تجاری گازی می باشند.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

راهنمای کامل و جامع برای انتخاب و خرید سرخ کن

 1.    ظرفیت و میزان گنجایش دستگاه سرخ کن را برای خرید آن در نظر بگیرید
 2.    در نظر گرفتن بودجه و صرف هزینه برای خرید دستگاه سرخ کن
 3.   خاموشی خودکار سرخ کن یک ویژگی مهم می باشد، توجه به این نکته هنگام خرید سرخ کن فراموش نشود
 4.   سرخ کنی را خریداری کنید که دارای چراغ های هشدار دهنده باشد
 5.    سرخ کن های تایمر دار بخرید
 6.    طراحی و رنگ بندی سرخ کن ها
 7.    دقت کردن به صافی یا فیلتر دستگاه هنگام خریدن سرخ کن
 8.    سرخ کن های کنترل کننده درجه حرارت روغن خریداری کنید
 9.     قبل از خرید سرخ کن ها به نحوه شستشوی آن ها دقت کنید
 10.    به سبد سرخ کن ها توجه کنید
 11.    خریداری از برندهای معتبر را فراموش نکنید
 12.     توجه به کیفیت ساخت سرخ کن.
 13.    به جنس لایه داخلی سرخ کن توجه کنید
 14.     به توان مصرفی سرخ کن دقت نمایید
 15.     در نظر گرفتن امنیت دستگاه سرخ کن
 16.    گارانتی و خدمات پس از فروش سرخ کن

  

ظرفیت دستگاه سرخ کن

در هنگام خرید سرخ کن، توجه به گنجایش و حجم دستگاه مهم است. معمولاً گنجایش سرخ کن ها از نیم لیتر تا چهار لیتر متفاوت است؛ بنابراین شما با در نظر گرفتن تعداد نفرات خانواده، سرخ کنی خریداری کنید که هنگام استفاده از آن با مشکل مواجه نشوید. به طور مثال اگر از خانواده ای کم جمعیت برخوردار می باشید، خرید مینی سرخ کن ها کاملاً مناسب برای استفاده شما می باشد.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

میزان هزینه و بودجه

مانند سایر لوازم برقی دیگر بحث قیمت برای خرید سرخ کن بسیار مهم است. سعی کنید که قبل از خرید سرخ کن، میزان هزینه ای را که می خواهید صرف خریدن دستگاه کنید، در نظر بگیرید و این مسئله را برای خودتان روشن کنید که حاضرید چه میزان پولی را برای خریدن سرخ کن هزینه کنید. تعیین کردن قیمت برای دستگاه مورد نظر به شما کمک می کند تا به دنبال سرخ کن هایی در همان رده قیمت بگردید.

 

 خاموشی خودکار سرخ کن

برخی از سرخ کن ها، دارای یک ویژگی جذاب به نام خاموشی خودکار هستند. بعد از اتمام سرخ شدن مواد غذایی، بدون ایجاد سوختگی غذا دستگاه به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

 

چراغ های هشدار دهنده سرخ کن ها

یک دستگاه سرخ کن مطمئن و مناسب، باید دارای چراغ هشدار دهنده باشد؛ بنابراین سرخ کنی را انتخاب و خریداری نمایید که دارای چراغ نشان دهنده وضعیت باشد. منظور از چراغ هشدار دهنده، چراغی است که آماده بودن دستگاه و رسیدن آن را به درجه حرارت مطلوب به کاربران نشان می دهد.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

سرخ کن های تایمر دار

سرخ کن های تایمر دار، به نسبت سرخ کن های بدون تایمر از مزیت بیشتری برخوردار می باشند. با داشتن این قابلیت سرخ کن، شما می توانید برای آماده شدن غذا، تایمر را بر روی زمان مورد نیاز تنظیم کنید. با وجود چنین شرایطی دیگر نیازی نیست که شما مواظب سرخ کردن غذا باشید. بلکه می توانید به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید تا سرخ کن، کارش را بدون عیب و نقص برایتان انجام دهد.

 

طراحی سرخ کن ها

شاید هنگام خریدن سرخ کن، بسیاری از افراد طراحی و رنگ بندی سرخ کن ها را نادیده بگیرند و اصلاً به آن اهمیت ندهند؛ اما باید گفت هم خوانی سایر لوازم آشپزخانه با یکدیگر می تواند حس خوشایندی به کاربران بدهد؛ بنابراین هنگام خرید سرخ کن، توجه کنید که چه رنگ اندازه و مدلی با دکوراسیون آشپزخانه شما بهتر هم خوانی خواهد داشت.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

فیلتر سرخ کن

وظیفه فیلتر در دستگاه های سرخ کن، جلوگیری از پخش بوی ناشی از سرخ کردن مواد غذایی می باشد. به مرور زمان و با استفاده های مداوم از این دستگاه، فیلتر آن معیوب و خراب خواهد شد؛ بنابراین بهتر است سرخ کنی را خریداری کنید که فیلتر آن قابلیت شستشو و یا تعویض کردن را داشته باشد.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

کنترل کننده درجه حرارت

بعضی از سرخ کن های جدید دارای قابلیت کنترل درجه حرارت روغن می باشند که به طور مداوم درجه حرارت روغن را کنترل می کنند. زمانی که دمای روغن بالا می رود، دستگاه به صورت خودکار متوقف می شود تا دمای روغن در یک حد ثابت نگه داشته شود.

 

قابلیت شستشوی سرخ کن ها

برخی از سرخ کن ها دارای فرایند پیچیده ای برای شستشو می باشند. سعی کنید سرخ کنی را خریداری کنید که قطعات آن به راحتی جدا شود و بتوانید آن ها را به خوبی بشویید. قطعات برخی از سرخ کن ها قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را نیز دارند.

 

 سبد سرخ کن ها

سبد خرد کن ها به دو نوع دستی و آسانسوری تقسیم می شوند. سعی کنید از خریدن سرخ کن هایی که دارای سبد آسانسوری می باشند خودداری کنید؛ زیرا این نوع سبدها آسیب پذیرتر از سبدهای دستی هستند؛ یعنی ممکن است که غذا، کفگیر و یا هر وسیله ی دیگری در سبدهای آسانسوری گیر کند. هم چنین سبدهای آسانسوری سریع تر از سبدهای دستی خراب می شوند.

 

راهنمای خرید سرخ کن

 

برندهای معتبر سرخ کن ها

برندهای متنوعی از انواع سرخ کن ها در بازار موجود می باشد. لذا هنگام خریدن سرخ کن اگر کیفیت و برتری کالا برایتان مهم است، لازم است که از برندهای معتبر و معروف نظیر فیلیپس، تفال، پارس خزر و دلونگی سرخ کن خود را خریداری کنید.

 

کیفیت ساخت سرخ کن

اگر می خواهید هنگام خریدن سرخ کن، بعدها از خرید خود پشیمان نشوید و برای مدت طولانی از دستگاه خود استفاده کنید، نیاز است که از کیفیت ساخت سرخ کن، کاملاً اطمینان داشته باشید و آن را از فروشگاه های معتبر و هم چنین برندهای معروف خریداری کنید.

 

لایه داخلی سرخ کن

سرخ کنی را با لایه داخلی نچسب خریداری کنید؛ زیرا اگر جنس لایه داخلی دستگاه نچسب باشد، هم شستشوی راحت تری خواهد داشت و هم ضایعات غذا کمتر خواهد بود.

 

توان سرخ کن ها

یکی از نکاتی که هنگام خریدن سرخ کن باید به آن توجه کنید، توان مصرفی دستگاه می باشد. توان بیشتر سرخ کن ها، در حدود 1800 تا 2200 وات می باشد. هر چه توان دستگاه بالاتر باشد، روغن سریع تر داغ می شود؛ بنابراین با داشتن توان زیاد سرخ کن ها، زمان کوتاه تری برای سرخ شدن مواد غذایی نیاز خواهید داشت.

 

امنیت سرخ کن ها

دستگاه سرخ کن نیز مانند هر وسیله ی دیگری می تواند خطراتی داشته باشد؛ بنابراین رعایت نکات ایمنی به ویژه در سرخ کن ها گازی حائز اهمیت فراوانی می باشد. در هنگام خرید سرخ کن دقت کنید که دستگاه تجهیزات ایمنی زیر را دارا باشد.

 • داشتن دکمه خاموش شدن خودکار سرخ کن، برای جلوگیری از اتفاقاتی که ممکن است پیش آید بسیار مؤثر است. احتمال دارد این اتفاقات شامل آتش گرفتن روغن دستگاه و یا آتش گرفتن خود دستگاه سرخ کن باشد.
 • سرخ کن ها باید دارای کابل جدا شونده باشند تا در صورت گیر کردن چیزی به سیم دستگاه، فقط کابل سرخ کن جدا شود و اتفاقی برای کاربران یا خود دستگاه رخ ندهد.
 • سرخ کن هایی که دارای درب شیشه ای یا پنجره نظارت هستند را خریداری کنید؛ زیرا می توانید بدون باز کردن درب دستگاه بر روند سرخ شدن مواد غذایی نظارت داشته باشید. در نتیجه این مدل سرخ کن ها در مقابل حوادث ایمن تر هستند.

 

گارانتی و خدمات پس از فروش سرخ کن ها

هنگام خرید هر کالایی دقت کنید که هرگز کالاهای بدون گارانتی را خریداری نکنید. با وجود گارانتی و خدمات پس از فروش دیگر شما از خرید خود آسوده خاطر خواهید بود. سعی کنید هنگام خرید سرخ کن، برندهایی را خریداری کنید که نمایندگی های آن ها، بهترین خدمات سرویس دهی را در حین خراب شدن دستگاه به شما ارائه دهند.

 

رعایت چند نکته ایمنی هنگام استفاده از دستگاه سرخ کن

 

 •   اول از هر چیزی دفترچه راهنمای سرخ کن را به خوبی مطالعه و بررسی کنید.
 •   زمانی که درون سرخ کن روغن داغ وجود دارد، جهت رعایت نکات ایمنی از حرکت دادن و جابه جا کردن سرخ کن خودداری کنید.
 •   برای محافظت از سرخ کن و سالم تر بودن این روش، مواد غذایی یخ زده را درون روغن داغ سرخ کن قرار ندهید. سعی کنید از چند ساعت قبل، مواد غذایی را از فریزر بیرون بیاورید تا در دمای محیط ذوب شود و پس از گرفتن آب آن، مواد غذایی مورد نظر را داخل سرخ کن قرار بدهید.
 •   اگر احساس می کنید سرخ کن شما خراب شده است و به خوبی کار نمی کند، از استفاده کردن از آن خودداری کنید؛ زیرا استفاده از سرخ کن در این شرایط می تواند خطرناک باشد. باید فورا به محض دیدن هرگونه آسیب دیدگی در سرخ کن، اقدام به تعمیر و یا تعویض بخش آسیب دیده نمایید.
 •   زمانی که می خواهید سبد سرخ کن را بردارید، با احتیاط کامل درب را باز کنید. تا بخار محبوس شده در محفظه سرخ کن باعث سوختگی دستان شما نگردد.
 •   اگر سلامتی از نظر شما دارای اهمیت ویژه ای می باشد، سعی کنید سرخ کن های بدون روغن را خریداری کنید.

 

سخن پایانی

در مقاله راهنمای خرید سرخ کن، به طور کامل و جامع نکات مهم را برای خریداری این دستگاه بیان کرده ایم. اکنون انتخاب نهایی در دستان شما می باشد، اگر این مقاله را به خوبی بررسی و مطالعه کرده باشید، بدون شک و تردید می توانید برترین گزینه از دستگاه سرخ کن را انتخاب و خریداری کنید. رعایت نکات ذکر شده بالا، می توانند در هنگام خرید بسیاری از لوازم خانگی دیگر به شما کمک کنند؛ بنابراین باید خواندن این گونه مقاله ها، برای کاربران عزیز بسیار مهم و سودمند به شمار آید. در آخر، از همراهی همه خوانندگان عزیز تا پایان این مقاله نهایت تشکر را داریم. امیدواریم که این مقاله مورد پسند و قبول همه افراد قرار گیرد.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران