امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۵ چهارشنبه
نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی
چکیده این مقاله: ظرفشویی مانند هر وسیله ی دیگری نیاز به تمیز کردن و جرم گیری دارد، دراین مقاله سعی داریم با آموزش نحوه جرمگیری ماشین ظرفشویی در منزل شما را راهنمایی کنیم.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 473 بازدید

نحوه ی تمیز کردن و جرم گیری کردن ماشین ظرفشویی

شاید تصور بسیاری از افرادی که از ماشین ظرفشویی استفاده می کنند، این باشد که ماشین ظرفشویی، به خاطر این که همیشه در حال تمیز کردن ظروف می باشد و با آب و مواد شوینده در تماس است، نیازی به تمیز کردن و جرم گیری ندارد، در حالی که این تصور درست نمی باشد. تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی، باید در اولویت کارهایتان قرار گیرد؛ زیرا وجود ماشین ظرفشویی در آشپزخانه، بار سنگینی را از دوش خانم ها بر می دارد. همان گونه که خوب تمیز کردن و شستن ظروف هایتان برایتان مهم می باشد، باید به همان اندازه و حتی بیشتر از آن به تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی خود اهمیت دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی را درباره تمیز کردن و جرم گیری این وسیله ی کاربردی و پر طرفدار یعنی ماشین ظرفشویی آشنا کنیم.

 

چرا باید ماشین ظرفشویی تمیز و جرم گیری شود؟

وقتی که ظرف های کثیف با استفاده از ماشین ظرفشویی شستشو داده می شوند، باقی مانده ی مواد غذایی در دستگاه در طول زمان به دیواره ها و درب ماشین ظرفشویی می چسبد؛ بنابراین در صورتی که هر چند وقت یک بار ماشین ظرفشویی را به طور کل تمیز نکنید، ممکن است در دستگاه بوی بد تولید شود. هم چنین روند شستشوی ماشین ظرفشویی نیز به کندی انجام شود و دستگاه محل مناسبی برای تکثیر و رشد باکتری ها و قارچ ها شود. چند نکته مهم دیگری که با تمیز کردن و جرم گیری کردن ماشین ظرفشویی ایجاد می شود: افزایش طول عمر دستگاه، بالا بردن کیفیت در شستشوی ظروف و بهینه کردن میزان مصرف انرژی می باشد.

 

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 1. تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی
 2. تمیز کردن دکمه های ماشین ظرفشویی
 3. تمیز کردن قفسه های ماشین ظرفشویی
 4. تمیز کردن لاستیک و واشر ماشین ظرفشویی
 5. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی
 6. تمیز کردن شلنگ خروجی ماشین ظرفشویی
 7. تمیز کردن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی

اگر چه ممکن است که بدنه ماشین ظرفشویی مانند درون آن کثیف و چرب نشود، اما باید بدانید که تمیز کردن بدنه دستگاه نیز حائز اهمیت فراوانی می باشد. برای این کار ابتدا دوشاخه دستگاه را از پریز برق بکشید، سپس کمی مواد شوینده و آب گرم را با هم قاطی کنید و دستمالی را به مخلوط بدست آمده آغشته کنید و شروع به تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی نمایید. (توجه داشته باشید که باید از دستمالی استفاده کنید که روی بدنه دستگاه خط و خش نیندازد). سعی کنید تمام قسمت های بدنه دستگاه را کف بزنید و سپس به وسیله یک دستمال تمیز و نرم آن را خشک کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که از مواد شوینده، مانند سفید کننده و یا دیگر شوینده های قوی برای تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی عملاً خودداری کنید.

 

نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن دکمه های ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی دکمه و یا صفحه دارد، هر ماه برای تمیز کردن اطراف آن ها زمان بگذارید. از یک مسواک کهنه و یک پاک کننده مایع، برای پاک کردن هر چیزی که ممکن است باعث خرابی دکمه ها شود استفاده کنید و به خوبی تمام نقاط را تمیز نمایید.

 

نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن قفسه های ماشین ظرفشویی

روش دیگری که جهت جرم گیری ماشین ظرفشویی به کار می رود تمیز کردن قفسه ی ماشین ظرفشویی است. شاید به این دلیل که ظروف بر روی قفسه ها قرار می گیرند و مدام در ارتباط با آب و مواد شوینده هستند، تصور کنید که ممکن نیست قفسه ها در معرض آلودگی قرار بگیرند؛ اما این تصور نادرست می باشد و تمیز کردن قفسه ها نباید فراموش شود. ابتدا قفسه ها را از ماشین ظرفشویی بیرون بیاورید، سپس آن ها را با مواد شوینده و آب گرم به خوبی شستشو دهید. اگر تمیز کردن قفسه ها را نادیده بگیرید و یا به خوبی آن ها را تمیز نکنید، درون ماشین ظرفشویی به سرعت آلوده خواهد شد و محیط مساعدی برای رشد باکتری ها و قارچ ها می شود؛ بنابراین در شستشو و تمیز کردن قفسه ها نهایت دقت خود را به عمل بیاورید.

 

نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن لاستیک و واشر ماشین ظرفشویی

تمیز کردن لاستیک و واشر دستگاه ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید، زیرا در صورت فراموش کردن نظافت لاستیک و واشر، دستگاه ماشین ظرفشویی محلی برای رشد باکتری ها خواهد شد. در صورت مشاهده کردن آسیب و پارگی واشر و لاستیک دستگاه ماشین ظرفشویی خود، در اسرع وقت اقدام به تعویض آن نمایید.

 

 

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرفشویی معمولاً در قسمت زیر سبد پایینی قرار دارد. برای دسترسی به فیلتر کافی است، درپوش آن را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و سپس فیلتر را بیرون بیاورید و سپس با استفاده از یک برس سفت و مواد شوینده همراه با آب گرم به خوبی شستشو دهید. در بعضی از مدل های این دستگاه، قسمت فیلتر به وسیله پیچ بسته شده است که در این صورت به کمک یک پیچ گوشتی فیلتر را خارج کرده و آن را به دقت تمیز کنید. احتمال دارد که باقی مانده مواد غذایی به فیلتر ماشین ظرفشویی چسبیده شود، شما باید به وسیله یک پارچه دور تا دور فیلتر را به خوبی تمیز کنید و پسمانده های مواد غذایی را از بین ببرید. فیلتر ماشین ظرفشویی را به خوبی بشویید، سپس خشک کنید و سر جای خودش به درستی قرار دهید.

 

تمیز کردن شلنگ خروجی ماشین ظرفشویی

ته مانده ی مواد غذایی و چربی ظروف ها ممکن است به شلنگ خروجی فاضلاب هم بچسبد؛ بنابراین خروجی شلنگ را از زیر ظرفشویی باز نمایید و کاملاً با آب بشویید و آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه گرفتگی ندارد. هم چنین می توانید با محلول جوش شیرین سرکه و آب داغ داخل آن را به خوبی تمیز کنید.

 

تمیز کردن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

تمیز کردن آبپاش ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید، زیرا ممکن است چربی ها به آبپاش هم چسبیده باشند و احتمال دارد که بازوها، در معرض انسداد توسط پسماندها قرار بگیرند. برای تمیز کردن آبپاش ها، ابتدا دو شاخه آن را از پریز برق بکشید سپس آبپاش های بالا و پایین را از میله شفت جدا نمایید و درپوش آبپاش ها را کاملاً باز کنید و با ضربه ملایم رسوب ها را از بین ببرید. یا آبپاش ها را داخل آب و سرکه قرار دهید تا رسوبات داخل آن از بین رفته و جرم گیری شوند و در نهایت آبپاش را با آب شسته و خشک کرده سپس به طور کامل در سر جای خود قرار دهید.

 

نحوه جرم گیری کردن محفظه داخل ماشین ظرفشویی

 • جرم گیری کردن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین
 • جرم گیری کردن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی با استفاده از محلول جرم گیر
 • جرم گیری ماشین ظرفشویی با استفاده از آب پرتقال آماده

با توجه به این که درون ماشین ظرفشویی مرطوب است و در صورت تمیز نکردن آن دستگاه در معرض رشد باکتری ها و قارچ ها قرار می گیرد؛ بنابراین باید برای از بین بردن آلودگی ها و میکروب ها حتماً تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی را در اسرع وقت انجام دهید.

 

جرم گیری کردن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

برای جرم گیری و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی، یک پیمانه کوچک جوش شیرین و سرکه را با هم قاطی کنید و بر روی کف دستگاه بریزید. سپس تنظیمات برنامه را روی بالاترین تایم و درجه حرارت قرار دهید و بگذارید تا آخر برنامه شستشو پیش رود. انجام این کار باعث می شود که ذرات باقی مانده مواد غذایی، چربی به وجود آمده درون قفسه ها و لوله تخلیه دفع شود و به طور کامل از بین برود. انجام این کار هر دو سه ماه یک بار لازم و ضروری می باشد. البته می توانید سرکه و جوش شیرین را هرکدام به تنهایی برای جرم گیری ماشین ظرفشویی استفاده کنید. برای استفاده از سرکه فنجانی را از سرکه پر کنید و در سبد بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید، سپس دستگاه را بدون وجود هیچ گونه مواد شوینده دیگر، روی برنامه شستشوی معمولی به کار بیندازید تا دستگاه را عاری از هرگونه چربی و میکروب کند؛ و اما برای جرم گیری ظرفشویی با جوش شیرین، جوش شیرین را در جا پودری ماشین ظرفشویی بریزید و بقیه موارد را مانند مراحل شستشو با سرکه انجام دهید.

 

جرم گیری کردن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی با استفاده از محلول جرم گیر

استفاده از جرم گیر مخصوص ماشین ظرفشویی برای جرم گیری و از بین بردن چربی ها و آلودگی ها نیز می تواند گزینه مناسبی باشد. برای استفاده از این محلول کافیست مقداری جرم گیر را روی کف دستگاه بریزید، سپس دستگاه را بدون وجود هیچ گونه مواد شوینده دیگر روی درجه حرارت بالا قرار دهید و آن را روشن کنید تا کار خود را به خوبی انجام دهد. علاوه بر این ها جرم گیری کردن ماشین ظرفشویی باعث عملکرد بهتر دستگاه و جلوگیری از بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی خواهد شد، با این وجود هنگام باز کردن درب ماشین ظرفشویی عطر خوش پاکیزگی را احساس خواهید کرد.

 

جرم گیری ماشین ظرفشویی با استفاده از آب پرتقال آماده:

با ریختن مقداری از آب پرتقال آماده بر روی کف ماشین ظرفشویی و زدن دور معمولی، درون محفظه دستگاه را تمیز کنید. اسید سیتریک موجود در آب پرتقال آب سخت را کنده و ماشین ظرفشویی شما را تمیز و جرم گیری می کند.

 

نکات مهمی که در نگهداری از ماشین ظرفشویی باید رعایت کنید

 • قبل از قرار دادن ظروف داخل ماشین ظرفشویی، به خوبی آن ها را تمیز کنید و عاری از هر گونه مواد غذایی نمایید
 • تمیز کردن فیلترها و جدا کردن پسماندهای جمع شده در فیلتر را فراموش نکنید
 • از استفاده کردن مواد شیمیایی، پدهای تمیز کننده و یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی خودداری کنید
 • لوله های ورود و خروج آب را کنترل کنید تا مطمئن شوید که ناخالصی و ذرات در داخل آن ها سبب انسداد لوله ها نشده اند. در صورت بروز انسداد لوله ها، از خلال دندان برای رفع این حالت استفاده کنید
 • تمیز کردن قسمت کف ماشین ظرفشویی را از یاد نبرید
 • بدنه خارجی ماشین ظرفشویی را بعد از هر بار استفاده از دستگاه به خوبی تمیز کنید
 • درب ماشین ظرفشویی را هر بار بعد از استفاده از دستگاه، به مدت چند دقیقه باز بگذارید تا رطوبت داخل دستگاه خشک شود؛ زیرا محیط مرطوب می تواند، مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها باشد
 • جهت خشک شدن بهتر ظروف، می توانید پس از تمام شدن کار شستشوی ظروف توسط دستگاه درب آن را به مدت چند دقیقه ای باز بگذارید. البته این را بدانید که این کار موجب بو نگرفتن ماشین ظرفشویی نیز خواهد شد
 • سعی کنید فقط از نمک مخصوص و شوینده های مخصوص و با کیفیت ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف هایتان استفاده کنید
 • سعی کنید ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید و تمام ظروف را در جاهای مخصوص خود قرار دهید
 • لاستیک و چفت درب ماشین ظرفشویی را کنترل کنید تا در صورت پوسیدگی و یا خراب شدن فوراً اقدام به تعویض آن نمایید
 • در صورت مشاهده کردن هر گونه زنگ زدگی در قسمت هایی از ماشین ظرفشویی، برای از بین بردن آن ها از پاک کننده های مخصوص زنگ زدگی استفاده کنید
 • آب گرم ‌کن خود را بررسی کنید و از عملکرد درست آن مطمئن شوید؛ زیرا بهترین دما برای شستشوی ظروف حدوداً 120 درجه فارنهایت یعنی (5 درجه سانتی گراد) می باشد
 • برای آن که بتوانید از ماشین ظرفشویی حداکثر عملکرد و بازدهی را ببینید، برنامه شستشوی مناسب را برای شستن ظرف هایتان انتخاب کنید
 • ساده ترین و در عین حال مهم ترین کاری که به نگهداری مناسب و طول عمر ماشین ظرفشویی کمک زیادی می کند، تمیز کردن و جرم گیری دوره ای دستگاه می باشد
 • در مورد جرم گیری ماشین ظرفشویی می توانید از سرکه، جوش شیرین، جرم گیرهای مخصوص و آب پرتقال استفاده کنید. لازم به ذکر است که انجام جرم گیری دوره ای و رفع رسوبات، باعث بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی خواهد شد

 

کلام آخر

 با به پایان رسیدن مقاله نحوه ی تمیز کردن و جرم گیری کردن ماشین ظرفشویی، توصیه می کنیم که بلافاصله بعد از خشک شدن ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی، آن ها را از دستگاه خارج کنید تا میکروب ها و عوامل بیماری زا فرصت انتقال به ظروف را نداشته باشند. سعی کنید برای شستشوی کامل و بهتر ظروف، با توجه به مقدار کثیفی آن ها بهینه ترین زمان ممکن برای شستشو را انتخاب کنید تا با کمترین مصرف برق و آب به بهترین نتیجه ممکن برسید. امیدواریم که خوانندگان عزیز این مقاله را پسند کرده باشند.

 

نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

 

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران