امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

رایج ترین مشکلات در ماشین ظرفشویی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۶ پنج شنبه
رایج ترین مشکلات در ماشین ظرفشویی
چکیده این مقاله: هدف ازنوشتن این مقاله مشکلات رایجی که ممکن است برای ماشین ظرفشویی پیش بیاید بیان کنیم وهم چنین طریقه ی برطرف کردن این مشکلات را برای شما عزیزان بازگو نماییم.
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • 0 نظر
 • 484 بازدید

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی

یکی از کارهای سخت و زمان بر بعد از صرف غذا، شستن ظروف می باشد. به خصوص اگر تعداد نفرات در یک خانواده زیاد باشد. حتی هنگامی که شما میزبان یک مهمانی شلوغ و پر جمعیت باشید، در صورت نداشتن ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف، واقعاً کمبود و جای خالی آن را احساس خواهید کرد؛ زیرا به کمک ماشین ظرفشویی حجم زیاد ظروف در کمترین زمان شسته و خشک می شوند. آیا می دانید که ممکن است ماشین ظرفشویی نیز با مشکلات و آسیب هایی مواجه شود که در صورت نادیده گرفتن مشکلات ایجاد شده در دستگاه، هزینه های هنگفتی را برای کاربران به همراه خواهد داشت. ما تصمیم گرفته ایم در این مقاله، به معرفی و بررسی مشکلات رایج در ماشین ظرفشویی شما ممکن است پیش بیاید بحث کنیم. هم چنین تا حدودی طریقه ی برطرف کردن این مشکلات را برای کاربران و مصرف کنندگان بازگو کنیم.

 

رایج ترین مشکلاتی که برای ماشین ظرفشویی اتفاق می افتد

 1. روشن نشدن ماشین ظرفشویی
 2. ایجاد سر وصدا در هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی
 3. تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی
 4. خشک نکردن ظروف پس از اتمام فرایند شستشو توسط ماشین ظرفشویی
 5. نشت آب از ماشین ظرفشویی
 6. انتشار بوی بد و نامطبوع ماشین ظرفشویی
 7. خرابی و کار نکردن تایمر ماشین ظرفشویی
 8. طولانی شدن مدت زمان فرایند شستشوی ماشین ظرفشویی
 9. خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی
 10. آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی
 11. خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

 

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات رایج برای هر ماشین ظرفشویی با هر نوع برندی، به وجود بیاید روشن نشدن دستگاه می باشد. برای بررسی این مشکل باید از سلامت سیم دو شاخه ی دستگاه و پریز برق اطمینان حاصل کنید؛ زیرا این امکان وجود دارد که در صورت معیوب شدن هر کدام از آن ها ماشین ظرفشویی روشن نشود؛ و یا این که بی خبر باشید که برق منزل تان قطع است. پس این احتمال را هم بدهید که امکان قطع بودن برق نیز ممکن است، باعث روشن نشدن دستگاه شود؛ بنابراین وصل یا قطع بودن برق را نیز چک کنید.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

دلایل دیگری که می توانند باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی شوند عبارتند از:

 • خرابی قفل و سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی: وظیفه ی میکروسوئیچ این است که با قفل درب باعث اتصال برق به برد دستگاه می شود.
 • خرابی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی: فیوز حرارتی وظیفه ی حفاظت از برد کنترل دستگاه را بر عهده دارد.
 • خرابی سلکتور ماشین ظرفشویی: سلکتور، حالت های مختلف شستشو را نتخاب می کند.
 • خرابی رله استارت موتور ماشین ظرفشویی: رله استارت، قطعه ای است که وظیفه ی آن انتقال برق به سیم پیچ های موتور دستگاه می باشد.
 • خرابی تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی:  تایمر ماشین ظرفشویی، دارای اتصالات مختلفی است که این اتصالات به وسیله یک موتور کار می کنند. وظیفه ی برد الکترونیکی، این است که آب باقیمانده در محفظه دستگاه را تخلیه کند.
 • خرابی موتور محرک ماشین ظرفشویی: موتور محرک، وظیفه ی گردش آب در دستگاه را بر عهده دارد.

 

ایجاد سر وصدا در هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی

یکی از دلایلی که باعث گله و ناراحتی کاربران از ماشین ظرفشویی شده است، این است که دستگاه در حین کار کردن سوت می کشد و تولید صدا می کند. سر و صدا کردن ماشین ظرفشویی ممکن است به علت آسیب دیدن قسمت یا قطعه ای از دستگاه باشد؛ که لازم است شما تا جایی که ممکن است بررسی کنید و علت صدای تولید شده را پیدا کنید و در صورتی که خودتان قادر به رفع مشکل نبودید، از تعمیرکار متخصص بخواهید که برای بررسی و تعمیر ماشین ظرفشویی شما بیاید.

دلایل اصلی که باعث تولید سر و صدا در ماشین ظرفشویی می شوند عبارتند از:

 • خراب شدن بازوی آب پاش ماشین ظرفشویی: بازوی آب پاش در ماشین ظرفشویی، وظیفه ی پراکنده کردن آب بر روی ظروف در حین شستشو را بر عهده دارد.
 • آسیب دیدن بازوی اسپری ماشین ظرفشویی: وظیفه ی بازوی اسپری، هدایت کردن آب به سمت ظرف ها می باشد.
 • صدمه دیدن و خراب شدن یاتاقان ماشین ظرفشویی: یاتاقان، حلقه ای است در ماشین ظرفشویی که جنس آن از پلاستیک بوده و درون آن بازوی اسپری و بازوی شستشو قرار دارد.
 • خراب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی: پمپ تخلیه، قطعه ای بسیار مهم در ماشین ظرفشویی می باشد؛ که باعث خروج آب کثیف و آلوده در ابتدا و انتهای کار می شود.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

اگر بعد از تمام شدن شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی متوجه شدید که ظرف ها خوب و تمیز شسته نشده اند، باید داخل دستگاه را به خوبی بررسی کنید. تا هر گونه پسماند غذایی و ذرات باقی مانده از غذا و... را که در اطراف واشر لاستیکی درب ماشین ظرفشویی، فیلتر تخلیه و منافذ بازوهای اسپری دستگاه مشاهده کردید را به خوبی تمیز کنید. سپس ماشین ظرفشویی را بدون این که ظروفی در آن قرار دهید روشن کنید تا دستگاه کاملاً تمیز و پاک شود.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

خشک نکردن ظروف پس از اتمام فرایند شستشو توسط ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی، خشک نکردن ظروف توسط دستگاه می باشد. ممکن است ماشین ظرفشویی بنا به دلایلی ظروف را خشک نکند. این دلایل عبارت‌اند از: بلافاصله باز کردن درب دستگاه، پر کردن بیش از اندازه ظروف داخل ماشین ظرفشویی، طرز قرار دادن ظروف داخل دستگاه، خرابی هیتر یا المنت گرمایی، خرابی موتور فن تهویه و... هر کدام از این دلایل به تنهایی می توانند، در خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی تأثیر داشته باشند؛ بنابراین لازم است که برای رفع و حل مشکل از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بخواهید.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

نشت آب از ماشین ظرفشویی

آیا تا به حال هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی متوجه نشت آب از دستگاه شده اید؟ باید گفت که اگر شاهد این اتفاق بوده اید ممکن است که درب ماشین ظرفشویی ترک هایی پیدا کرده باشد که مانع از بسته شدن کامل درب و در نتیجه نشت آب شود. خراب شدن واشر درب نیز می تواند دلیل نشت آب از دستگاه باشد که با جایگزین کردن واشر جدید مشکل رفع خواهد شد. هم چنین باید گفت در صورتی که از شوینده ها به میزان زیادی درون ماشین ظرفشویی استفاده کنید، این امکان وجود دارد که آب به همراه کف از زیر دستگاه نشت پیدا کند.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

انتشار بوی بد و نامطبوع ماشین ظرفشویی

علت انتشار بوی بد در ماشین ظرفشویی، می تواند بسیار آزار دهنده باشد به طوری که احتمالاً کاربران با استشمام این بو به کل دور استفاده کردن از این دستگاه را خط بکشند. استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی همیشه بهترین راه حل ممکن نیست. شما باید سعی کنید علت بوی بد در دستگاه را پیدا کنید سپس اقدام به برطرف کردن بو نمایید. دلایلی که می توانند باعث انتشار بوی بد و غیر قابل تحمل شوند عبارت‌اند از: باقی مانده مواد غذایی درون دستگاه، کثیف بودن فیلتر، کثیف بودن واشر درب ماشین ظرفشویی و ...است.

و اما یک راه حل تأثیر گذار برای از بین بردن بوی بد و نامطبوع ماشین ظرفشویی شما می توانید برای انجام این کار از مخلوط سرکه و جوش شیرین استفاده کنید که در بسیاری از مقاله ها ما استفاده کردن از این مخلوط را برای جرم گیری و از بین بردن بوی بد، توصیه کرده ایم. برای ضدعفونی کردن و از بین بردن بو، کافی است که مقداری سرکه و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و سپس در قسمت مواد شوینده ی دستگاه بریزید. دمای دستگاه را روی 60 درجه و دور کند قرار دهید تا به خوبی همه قسمت ها تمیز و ضدعفونی شوند.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

خرابی و کار نکردن تایمر ماشین ظرفشویی

استفاده از تایمرهای گوناگون در صرفه جویی انرژی بسیار مؤثر می باشد. با انتخاب تایمر مورد نیاز برای شستشوی ظروف، ماشین ظرفشویی طبق تایمر انتخاب شده پیش می رود و زمان آبکشی و خشک کن را نیز محاسبه می کند. در صورت خراب بودن تایمرلازم است فورا اقدام به تعمیر آن کنید.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

طولانی شدن مدت زمان فرایند شستشوی ماشین ظرفشویی

طولانی شدن چرخه ی شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی، یکی از مشکلات رایجی می باشد که بسیاری از افراد را کلافه کرده است. داشتن این مشکل سبب می شود تا دستگاه بی وقفه به کار خود ادامه دهد تا زمانی که شما اتصال برق را قطع کنید. مشکل داشتن و آسیب دیدن برخی از قطعات موجب طولانی شدن مدت زمان فرایند شستشو خواهند شد. از جمله این مشکلات می توان به خراب شدن ترموستات، خرابی المنت، کم بودن فشار آب، خرابی سنسورهای شستشو، خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی و ... اشاره کرد. توجه فرمایید که در هنگام نقص فنی دستگاه، از تعمیر کردن آن توسط خودتان به شدت پرهیز کنید و کار را به متخصصان حرفه ای بسپارید.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

در صورت نیاز به نمک مخصوص ماشین ظرفشویی چراغ مربوط به این قسمت به صورت خودکار روشن می شود؛ اما در شرایطی که چراغ نمک با وجود نمک کافی باز هم روشن باشد، باید گفت که در این قسمت مشکلی به وجود آمده است. از جمله این مشکلات می توان به نشتی نمک، خالی بودن مخزن نمک، فعال نبودن سنسور نمک و استفاده از نمک بی کیفیت و نامعتبر اشاره کرد.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

شاید این اتفاق برایتان رخ داده باشد که بعد از تمام شدن کار ماشین ظرفشویی متوجه شوید که ظرف ها بدون هیچ تغییری مثل اول کثیف و خشک در داخل دستگاه باقی مانده اند. اگر داخل ماشین ظرفشویی را آب فرا نمی گیرد، از درستی سیستم تأمین آب به دستگاه مطمئن شوید. معمولاً در زیر سینک ظرفشویی و یا اطراف آن یک لوله یا شلنگ آبی وجود دارد که به بخشی از پایین ماشین ظرفشویی وصل شده است. وظیفه ی این شلنگ تأمین آب از لوله کشی خانه تا دستگاه ظرفشویی را بر عهده دارد. در صورت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، باید از مسدود نبودن شلنگ، نبود پیچ و خم و هرگونه پارگی و هم چنین باز بودن شیر آب مطمئن شوید. چند دلیل دیگر که باعث آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی خواهند شد عبارت‌اند از: شناور معیوب و خراب ماشین ظرفشویی، نشت آب دستگاه، کار نکردن میکروسوئیچ درب دستگاه، مشکل داشتن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی و ... همگی این موارد ذکر شده می توانند در عمل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی تأثیر به سزایی داشته باشند.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات شایعی که در رابطه با ماشین ظرفشویی با آن مواجه می شویم، تخلیه نشدن آب دستگاه می باشد. عدم تخلیه ی آب ماشین ظرفشویی ممکن است بنا به دلایلی مانند گرفتگی لوله فاضلاب، خرابی پمپ تخلیه، خراب شدن پیستون و مهره، گرفتگی فیلتر ماشین ظرفشویی و ... باشد. در بعضی مواقع نیز ممکن است مشکل در برد و یا موتور ماشین ظرفشویی باشد که باعث تخلیه نشدن آب دستگاه می شود. کاربران عزیز توجه کنید که در صورت بروز گرفتگی لوله و فیلتر ماشین لباسشویی خودتان می توانید مشکل را حل کنید؛ اما در صورت آسیب دیدن قطعات فنی و مهم دستگاه باید تعمیر ماشین ظرفشویی را به تکنسین ماهر و با تجربه بسپارید.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی

از دیگر مشکلات رایجی که برای ماشین ظرفشویی احتمال دارد، پیش بیاید جمع شدن کف در دستگاه می باشد؛ که این پیش آمد برای کاربران بسیار ناخوشایند می باشد. در صورت بروز چنین مشکلی یا میزان شوینده را بیش از حد در مخزن ریخته اید و یا از شوینده ی نامناسب و کاملاً بی کیفیت استفاده کرده اید. هم چنین خراب بودن دریچه ی ورودی، اشکال در پمپ گردش، مسدود شدن پمپ تخلیه و ... می توانند سبب بروز کف در ماشین ظرفشویی شوند.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

یکی از مشکلات رایجی که کاربران زیادی به دنبال دلایل آن هستند، خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار کردن می باشد.

در پایین به چند مورد از دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی اشاره می کنیم.

 • جریان برق: قطع شدن جریان برق دستگاه می تواند علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی باشد.
 • مشکل داشتن فیوز حرارتی: این قطعه وظیفه رساندن جریان برق به برد و موتور دستگاه را بر عهده دارد. در صورت داغ شدن بیش از حد فیوز حرارتی این قطعه برای حفاظت از دستگاه آن را خاموش می کند.
 • مشکل در درب ماشین ظرفشویی: ممکن است به علت خوب بسته نشدن درب و یا خراب شدن قفل آن ماشین ظرفشویی به طور ناگهانی متوقف یا خاموش شود.
 • خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی: برد ماشین ظرفشویی، فرمان شروع و پایان عملکردهای دستگاه را صادر می کند؛ بنابراین ممکن است ایراد در برد الکترونیکی باعث خاموش شدن و یا توقف ناگهانی دستگاه شود. اگر خاموش شدن و توقف ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار کردن رخ داد، می تواند بنا به یکی از دلایل ذکر شده باشد؛ بنابراین لازم است که عیب و ایراد دستگاه خود را با یک تعمیرکار متخصص در جریان بگذارید و از او بخواهید تا در اسرع وقت برای سرویس دهی و تعمیر ماشین ظرفشویی شما حضور یابد.

 

مشکلات رایج در ظرفشویی

 

نتیجه گیری

نتیجه گیری بدست آمده از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به شرح زیر می باشد.

در این مقاله تا حدود زیادی کاربران را با مشکلات رایج در ماشین ظرفشویی آشنا کرده ایم. افرادی که از ماشین ظرفشویی استفاده می کنند، باید با تمامی این مشکلات آشنایی داشته باشند. تا در صورت بروز هر نوع مشکلی برای این دستگاه بتوانند عیب یابی کنند؛ و در صورت پیدا کردن ایراد فنی در ماشین ظرفشویی آن را به تعمیرکار مخصوص ارجاع دهند. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، در زمان بروز عیب و ایراد ماشین ظرفشویی، برخورد درست با دستگاه یکی از مهم ترین تصمیمات کاربران می باشد.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران