امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

علت اصلی صدای چای ساز و برطرف نمودن عیب های آن

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۶ پنج شنبه
علت اصلی صدای چای ساز و برطرف نمودن عیب های آن
چکیده این مقاله: در این مقاله با علت صدای زیاد چای ساز آشنا می شویم و سپس با استفاده از راه حل های موجود این مشکلات را با هم بر طرف می کنیم.
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 605 بازدید

دلایل سر و صدای چای ساز و راه حل های آن

سر و صدا کردن چای ساز در هنگام کار کردن، ممکن است در هر نوع و برند چای سازی به وجود آید. شاید برخی از کاربران نسبت به سر و صدای چای ساز کاملاً بی تفاوت باشند و ساده از کنار آن بگذرند؛ اما باید گفت ممکن است که سر و صدای چای ساز، مربوط به نوعی مشکل و یا آسیب در دستگاه باشد. البته بعضی اوقات این امکان وجود دارد که سر وصدای چای ساز، صدای طبیعی به جوش آمدن آب باشد. در این مقاله دلایل سر و صدای چای ساز و راه حل های برطرف نمودن آن را بررسی خواهیم کرد. تا کاربران در جریان کامل، دلایل به وجود آمدن سر و صدای چای ساز قرار بگیرند.

دلایل سر و صدای چای ساز و راه حل های آن

 1. صدای طبیعی جوشیدن آب در دستگاه چای ساز
 2. نوع آلیاژ بدنه ی دستگاه چای ساز
 3. تازه بودن دستگاه چای ساز
 4. خرابی المنت دستگاه چای ساز
 5. خرابی برد الکترونیکی دستگاه چای ساز
 6. استفاده کردن غیر اصولی از دستگاه چای ساز
 7. ضربه خوردن دستگاه چای ساز

 

صدای طبیعی جوشیدن آب در دستگاه چای ساز

شاید به این نکته توجه کرده باشید، زمانی که آب در حال به جوش آمدن است صداهایی تولید می کند؛ زیرا حباب های موجود در آب سرد کم کم گرم می شود و در نتیجه این مکانیزم باعث تولید سر و صدا در چای ساز خواهد شد. هم چنین یکی دیگر از دلایل سر وصدا در چای ساز، محل قرار گرفتن المنت در دستگاه می باشد. معمولاً طرز به کارگیری المنت ها به آب این اجازه را می دهد که وارد حالت دوفازی شود؛ یعنی این که قسمتی از آب به دمای بالای نزدیک به نقطه ی جوش برسد و قسمت دیگر دارای دمای پایین باشد. در این حالت مایع و بخار گرم به سمت مایع سرد حرکت می کند و تشکیل حباب می دهد و با ترکیدن حباب ها سر وصدایی در چای ساز به وجود می آید. این امر بسیار طبیعی و بدون نگرانی می باشد.

 

دلایل صدای چای ساز

 

نوع آلیاژ بدنه ی چای ساز

سعی کنید قبل از خرید چای ساز، در مورد برند و بهترین جنس دستگاه به خوبی تحقیق و بررسی کنید سپس اقدام به خرید نمایید؛ زیرا در بعضی از چای سازها، جنس بدنه ی کتری و المنت به کار برده شده در دستگاه کیفیت مطلوبی ندارد و این بی کیفیتی می تواند دلیل سر و صدا کردن چای ساز در هنگام جوشیدن آب باشد.

 

دلایل صدای چای ساز

 

نو بودن دستگاه چای ساز

در بعضی از مدل های چای ساز، زمانی که تازه دستگاه را خریداری کرده اید این امکان وجود دارد که در استفاده های اولیه، دستگاه چای ساز سر و صدا تولید کند؛ اما نگران نباشید، اگر مدتی از استفاده ی چای ساز بگذرد دستگاه مقداری رسوب به خود می گیرد که برخورد مولکول های آب به بدنه ی چای ساز را به حداقل می رساند و دیگر سر و صدا تولید نمی کند.

 

خرابی المنت دستگاه چای ساز

باید گفت که المنت از طریق اتصالات خود انرژی برق را دریافت می کند و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می کند. در نتیجه گرمای منتشر شده از طرق المنت، در دم کشیدن و گرم ماندن چای در قوری می تواند نقش مهمی داشته باشد. هم چنین المنت باعث به جوش آمدن آب داخل کتری می شود. اگر المنت چای ساز شما بنا به هر دلیلی دچار مشکل شده باشد و یا بر اثر ضربه خوردن آسیب دیده باشد، عمل به جوش آمدن آب در چای ساز به خوبی انجام نمی شود. در نتیجه ممکن است هنگام به جوش آمدن آب، شاهد سر و صدایی مانند قل قل باشید. راه حل این کار تنها با تعویض المنت دستگاه، قابل برطرف کردن مشکل می باشد.

 

دلایل صدای چای ساز

 

خرابی برد الکترونیکی دستگاه چای ساز

برد الکترونیکی وظیفه ی کنترل ولتاژ ورودی به المنت را دارد. اگر در چای ساز برد الکترونیکی دچار مشکل شود، امکان ارتباط صحیح با المنت را از دست می دهد. در این حالت دیگر فرمان قطع و تنظیم دمای آب به المنت داده نمی شود و المنت نمی تواند به درستی کارش را انجام دهد. در نتیجه کار باعث بالا رفتن بیش از حد دمای چای ساز می شود و صداهای غیر عادی از بخار آب تولید می شود.

 

استفاده کردن غیر اصولی از دستگاه چای ساز

هنگامی که از چای ساز برای استفاده های دیگری نظیر آب پز کردن تخم مرغ و یا سیب زمینی در کتری آن استفاده کنید. با این کار به المنت دستگاه چای ساز آسیب می رسانید و در نتیجه باعث سر و صدا دادن چای ساز در هنگام استفاده کردن از آن خواهید شد. در نتیجه از چای ساز، فقط برای درست کردن چای استفاده کنید.

 

ضربه خوردن دستگاه چای ساز

در نگهداری و مراقبت کردن از دستگاه چای ساز خود کوتاهی نکنید؛ زیرا ممکن است با وارد شدن ضربه ای به دستگاه، المنت تاب بردارد و از بدنه ی چای ساز فاصله بگیرد و در زمان استفاده کردن از دستگاه، سر و صدا درون چای ساز تولید شود.

در یک نگاه به خلاصه ایی از جلوگیری کردن از تولید سر و صدای چای ساز می پردازیم.

 • مراقب باشید از ضربه زدن به چای ساز در هر شرایطی خود داری کنید
 • از چای ساز تنها برای آماده کردن چای و جوشاندن آب استفاده کنید
 • هر چند وقت یک بار دستگاه چای ساز را تمیز و رسوب زدایی کنید
 • در انتخاب و خرید چای ساز کاملاً هوشیارانه عمل کنید و جنس با کیفیت را خریداری کنید
 • توجه کنید که اگر چای ساز شما هیچ یک از مشکلات بالا را نداشت، هنگام تولید سر و صدای چای ساز زیاد نگران نباشید چون این صداها می توانند طبیعی باشند
 • تا جایی که می توانید آن چنان که سعی می کنید به خوبی از دستگاه خود مراقبت کنید، در کنار آن رعایت نکات ایمنی نیز فراموش نشود

 

نتیجه گیری

با توجه به نتیجه ی بدست آمده از دلایل سر و صدای چای ساز و راه حل های آن، باید گفت تا حدی امکان دارد که سر و صدای چای ساز طبیعی باشد؛ اما در صورتی که چای ساز شما سر و صداهای غیر عادی زیادی از خود تولید کرد و شما دلیل آن را نفهمیدید، می توانید برای رفع مشکل چای ساز از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا در اسرع وقت دستگاه چای ساز را برای شما تعمیر کند.

 

 

دلایل صدای چای ساز

 

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران