امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

اقلامی که نباید در ماشین لباسشویی بیندازید

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۲/۵ یکشنبه
اقلامی که نباید در ماشین لباسشویی بیندازید
چکیده این مقاله: جهت نگهداری لباسشویی 10 چیزی که نباید در ماشین لباسشویی انداخت را با هم بررسی می کنیم تا علاوه بر افرایش طول عمر لباسشویی در هزینه ها نیز صرفه جویی شود.
 • زمان مطالعه : 9 دقیقه
 • 0 نظر
 • 421 بازدید

10 چیزی را که نباید با ماشین لباسشویی بشویید

همان طور که در جریان هستید و می دانید امروزه ماشین لباسشویی کار را برای کاربران بسیار راحت کرده است. این دستگاه با طراحی و ساخت فوق العاده ش قابلیت شستشوی بسیار زیادی دارد؛ اما نحوه ی استفاده از ماشین لباسشویی نیز بسیار مهم است. بارها اتفاق افتاده است که افراد زیادی برای راحتی کار خودشان هر آنچه را که احساس می کنند کثیف شده است و شستشوی آن با دست وقت گیر می باشد، سعی می کنند آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازند، در حالی که این کار درست نیست. شما باید بدانید چه البسه ها و اشیائی را با ماشین لباسشویی قرار است شستشو دهید. مواظب ماشین لباسشویی خود باشد تا خراب نشود، در این صورت مجبور هستید تا مدتی خودتان کار دستگاه را انجام دهید و یا حتی لازم باشد، هزینه ی زیادی بابت تعویض ماشین لباسشویی پرداخت کنید؛ بنابراین بهتر است برای صرفه جویی در هزینه ی خود، مطمئن شوید که اشیاء و لباس هایی را که به ماشین لباسشویی شما آسیب می زنند داخل دستگاه نیندازید. هم چنین شما باید علاوه بر مواظبت کردن از ماشین لباسشویی، به فکر لباس هایتان نیز باشید و بدانید که چه لباس هایی، قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی را دارند تا در صورت استفاده با آن دچار آسیب نشوند.

در این مقاله می خواهیم درباره ی چیزهایی صحبت کنیم که نباید آن ها را برای شستشو در ماشین لباسشویی انداخت

 1. مواظب داخل شدن سکه ها و اشیاء فلزی به ماشین لباسشویی باشید
 2. از شستن لباس های ریز و کوچک با ماشین لباسشویی خودداری کنید
 3. لباس های سنگ دوزی شده را با ماشین لباسشویی شستشو ندهید
 4. هر چیزی که از پشم، مخمل و کشمیر درست شده باشد با ماشین لباسشویی نشویید
 5. لباس هایی را که به مواد اشتغال زا، آغشته شده اند داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید
 6. شستن کفش های چرمی و کفش های پیاده روی را با ماشین لباسشویی فراموش کنید.
 7. شستن مواد پلاستیکی با ماشین لباسشویی ممنوع است
 8. لباس هایی را که دارای پرز و یا موی حیوانات خانگی هستند، برای شستن داخل ماشین لباسشویی نیندازید
 9. شستن لباس های ضد آب با ماشین لباسشویی درست نیست
 10. بالش های فومی را با ماشین لباسشویی نشویید

و حالا به توضیحات نکات بالا می پردازیم که دلایل اینکه چرا نباید اشیاء و لباس های ذکر شده را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

 

مواظب داخل شدن سکه ها و اشیاء فلزی به ماشین لباسشویی باشید

اول از هر چیزی باید گفت قبل از اینکه لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، باید به خوبی و دقت کامل همه ی جیب های لباس ها را بررسی کرد؛ زیرا ممکن است در جیب کت و یا شلوارتان سکه و یا شئ فلزی وجود داشته باشد؛ که در صورت داخل شدن سکه به ماشین لباسشویی، به دلیل کوچک بودن این قطعه ی فلزی، این امکان وجود دارد که سکه از فیلتر عبور کند و به پره های پمپ تخلیه آسیب برساند. شاید هم سکه در یکی از لوله های تخلیه گیر کند و آن را مسدود سازد. در نتیجه آب تخلیه نمی شود و ممکن است فشار آب آنقدر زیاد شود که باعث باز شدن و یا شکستن درب شیشه ای دستگاه شود.

 

مواظب وارد شدن سکه به داخل لباسشویی باشید

 

از شستن لباس های ریز و کوچک با ماشین لباسشویی خودداری کنید

شستن لباس هایی مانند جوراب و لباس نوزاد با ماشین لباسشویی، به دلیل ریز و کوچک بودن آن ها ممکن است در قسمت هایی از دستگاه گیر کند. یا از طریق شیار بین لاستیک دیگ و درب وارد مخزن زیر دیگ و لوله های دستگاه شود؛ و در نهایت باعث سرازیر شدن آب از ماشین لباسشویی خواهد شد؛ بنابراین لازم است در ابتدا حجم لباس های ریز و کوچک زیاد شود، سپس لباس ها را داخل کیسه یا توری قرار دهید و مطمئن شوید که لباس ها از کیسه بیرون نمی آیند، سپس با ماشین لباسشویی عمل شستشو را انجام دهید.

 

از شستن لباس های ریز و کوچک با ماشین لباسشویی خودداری کنید

 

لباس های سنگ دوزی شده را با ماشین لباسشویی شستشو ندهید

لباس ها یا پارچه های ظریفی که سنگ دوزی، ملیله دوزی و یا یراق دوزی شده هستند، نباید با ماشین لباسشویی شسته شوند؛ زیرا به دلیل حساس و ظریف بودن لباس ها ممکن است، در تماس با زیپ و یا دکمه ی لباس های دیگر پاره و یا کنده شوند. هم چنین ممکن است سنگ و ملیله ی جدا شده از لباس ها، در بین قسمت هایی از دستگاه گیر کند و به باعث آسیب رساندن به آن شود؛ بنابراین توصیه می شود چنین لباس های نازک و حساسی را با دست بشویید و یا اگر خودتان روی این جور لباس ها حساس هستید، بهتر است کار شستن آن ها را به خشک شویی بسپارید.

 

هر چیزی که از پشم، مخمل و کشمیر درست شده باشد با ماشین لباسشویی نشویید

این دسته از لباس ها به این دلیل که از الیاف طبیعی ساخته شده اند، اگر آن ها را داخل ماشین لباسشویی قراردهید تا شسته شوند به طور جدی لباس ها آسیب خواهند دید، به طوری که دیگر قابل استفاده نباشند. لباس هایی که از الیاف طبیعی درست شده اند، باید با آب سرد و شوینده ی ملایم و آرام با دست شسته شوند. دقت کنید زمانی که می خواهید لباس ها را آبکشی کنید، آن ها را در آب غوطه ور کنید تا کف آن کاملاً از بین برود، سپس لباس ها را بدون اینکه بچلانید، داخل پارچه ای بپیچید و سپس در جایی به دور از نور مستقیم آفتاب آن ها را خشک کنید.

 

 از شستن لباس های پشمی با ماشین لباسشویی خوداری کنید

 

لباس هایی را که به مواد اشتغال زا، آغشته شده اند داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید

لباس هایی که به مواد اشتغال زا مانند نفت، الکل، بنزین، تینر، گازوئیل، روغن و ... آغشته هستند، برای شستشو و از بین بردن بو هرگز داخل ماشین لباسشویی نندازید؛ زیرا ممکن است با قرار دادن لباس های آغشته به مواد اشتغال زا در داخل ماشین لباسشویی باعث آتش سوزی خانه شود؛ بنابراین سعی کنید چنین لباس هایی را داخل آب گرم قرار دهید و به آن ها شوینده اضافه کنید و با دست شستشو دهید، سپس لباس ها را جلوی آفتاب قرار دهید تا بوی مواد نیز از بین برود.

 

شستن کفش های چرمی و کفش های پیاده روی را با ماشین لباسشویی فراموش کنید

یکی از روش های خیلی ساده برای شستن کفش ها انداختن آن ها داخل ماشین لباسشویی می باشد؛ اما این کار باعث از بین رفتن کیفیت و دوام کفش ها خواهد شد. هم چنین شستن کفش های چرمی در ماشین لباسشویی می تواند، باعث از بین رفتن پوست روی کفش شود. اما شستن کفش ها با ماشین لباسشویی و آسیبی که می تواند به دستگاه برساند، این است که میکروب های روی کفش ممکن است داخل ماشین لباسشویی باقی بماند و در استفاده های بعدی این میکروب ها به لباس های شما نیز نفوذ کند.

نکته ی مهم : اگر شستن کفش های اسپرت و ورزشی برایتان سخت است، می توانید کفی کفش ها را بیرون بیاورید و کفش ها را داخل کیسه ای قرار دهید، سپس درب آن را محکم ببندید و آن را برای شستن داخل دستگاه قرار دهید. با گذاشتن کفش ها داخل کیسه، کفش ها به این طرف و آن طرف داخل ماشین لباسشویی، پرتاب نمی شوند و باعث آسیب رساندن به درب دستگاه نخواهند شد.

 

برای شستن کفش ها از لباسشویی خوداری کنید

 

شستن مواد پلاستیکی با ماشین لباسشویی ممنوع است

تا جایی که می توانید از شستشوی چیزهایی مانند روکش های پلاستیکی، کف پوش خودرو، زیرانداز حمام و ... که تا حدی از پلاستیک ساخته شده اند خودداری کنید؛ زیرا گرمای تولید شده در حین شستشو، باعث از بین رفتن فرم شکل و حالت و یا ذوب شدن آن ها خواهد شد. توجه کنید که این امکان وجود دارد که به پمپ ماشین لباسشویی نیز آسیب وارد شود.

 

لباس هایی را که دارای پرز و یا موی حیوانات خانگی هستند، برای شستن داخل ماشین لباسشویی نیندازید

 کسانی که دارای حیوان خانگی نظیر سگ و گربه می باشند، بدون شک موی حیوانات به لباس هایشان می چسبد؛ بنابراین هنگام شستشوی لباس ها با ماشین لباسشویی، به مرور زمان موها و پرزها در ماشین لباسشویی جمع می شود و پمپ تخلیه را مسدود می کند و به سیلندر شستشو می چسبد، در نتیجه باعث آسیب رساندن به دستگاه خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید قبل از انداختن لباس هایتان به داخل ماشین لباسشویی، موها را به طور کامل از لباس هایتان جدا کنید.

 

لباس هایی را که دارای موی حیوانات خانگی هستند مناسب لباسشویی نیستند

 

شستن لباس های ضد آب با ماشین لباسشویی درست نیست

همان گونه که از اسمش پیداست لباس های ضد آب، یعنی آب به خود جذب نمی کنند؛ بنابراین بهتر است لباس های ضد آب را با ماشین لباسشویی نشویید، زیرا در حین شستشو با ماشین لباسشویی، لباس ها مانند بالن پر از آب می شوند و اگر دستگاه نتواند آب آن راتخلیه کند، طی سیکل شستشو لباس پاره خواهد شد و هم چنین ممکن است با یک چرخش ناگهانی، تمام این آب به قسمتی از دستگاه پرتاب شود و باعث شکستن قسمتی از ماشین لباسشویی شود.

 

 

شستن لباس های ضد آب با ماشین لباسشویی درست نیست

بالش های فومی را با ماشین لباسشویی نشویید

حرکات ماشین لباسشویی می تواند به بالش های فومی آسیب جدی برساند و آن ها را تکه تکه کند؛ بنابراین از شستن بالش های فومی با ماشین لباسشویی خودداری کنید، مگر اینکه این بالش ها قابلیت شستشو با این دستگاه را داشته باشند. بالش های فومی نسبت به بالش های معمولی مدت زمان طولانی تری را تمیز می مانند، بنابراین برای شستن زود به زود آن اقدام نکنید.

 

بالش های فومی را با ماشین لباسشویی نشویید

 

کلام آخر

با توجه به مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد باید گفت که رعایت کردن نکات ذکر شده نه تنها به طول عمر و سالم بودن ماشین لباسشویی بیشتر کمک می کند، بلکه باعث می شود در صورت رعایت کردن این نکات لباس های شما نیز، مدت زمان بیشتری و با کیفیت بهتری در خدمت شما باشند. در نتیجه رعایت کردن و انجام دادن این نکات هم به نفع خودتان و هم به نفع ماشین لباسشویی تان است.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران