امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

انواع پورت های تلویزیون و کاربرد آن ها

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۶ پنج شنبه
انواع پورت های تلویزیون و کاربرد آن ها
چکیده این مقاله: با اطلاعات مختصری در مورد کاربرد انواع پورت های تلویزیون می توانید کیفیت بهتری از صدا و تصویر فراهم کنیدو از تماشای برنامه مورد علاقه خود بیشتر لذت ببرید.
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • 0 نظر
  • 600 بازدید

راهنمای پیدا کردن پورت (ورودی) تلویزیون

اگر دقت کرده باشید پشت تلویزیون شما تعداد زیادی پورت های رنگارنگ با شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد، که بسیاری از شما حتی نمی دانید برای چه تعبیه شده و چه کاربردی دارند. در عصر جدید که هر روزه صنعت تلویزیون پیشرفته تر شده و برای کاربران کیفیت صدا و تصویر از اولویت های مهم به شمار می رود، دانش استفاده از پورت های تلویزیون و کابل های مختلف به منظور داشتن بهترین خروجی اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. پورت های تلویزیون کاربردهای فراوانی دارند، بنابرین اگر اطلاعات مختصری در مورد انواع مختلف آنها داشته باشید، می توانید کیفیت بهتری از صدا و تصویر فراهم کنید و از تماشای فیلم یا سریال و یا گوش دادن به موزیک مورد علاقه خود بیشتر لذت ببرید.  

در ابتدا بگذارید با یکسری از اصطلاحات مربوط به پورت های تلویزیون آشنا شویم که در ادامه توضیحات با آنها زیاد برخورد خواهیم کرد.

 

پورت های تلویزیون

 

 نوع سیگنال: این نوع پورت داده را از طریق اتصال انتقال می دهد حالا یا به صورت پورت سیگنال دیجیتال با کیفیت بالا و یا پورت سیگنال آنالوگ با کیفیت پایین.

رزولوشن حداکثری: این نوع پورت مربوط به ویدئو است، یعنی مربوط به وضوع و شفافیت تصویر است. کیفیت 1080i قطعاً بهتر از کیفیت 480i است، اما 4k اولترا اچ دی بهترین است.

دستگاه های مرتبط: منظور از دستگاه های مختلف آنهایی ست که از طریق ورودی مربوطه به تلویزیون وصل می شوند.

انواع پورت های تلویزیون برای ویدئو:

پورت

 هدف (کاربرد)

کیفیت

HDMI

تصویر، صدا، کامپیوتر

عالی

Component

تصویر

بسیارخوب

s-video

تصویر

خوب

Composite

تصویر

خوب

 

 

پورت HDMI: این نوع پورت که مخفف High Definition Multimedia Interface است، یکی از پرکاربردترین و رایج ترین ورودی های تلویزیون محسوب می شوند. پورت های HDMI در تلویزیون می تواند برای تصویر، صدا و کامپیوتر استفاده شوند و حتی می تواند تلویزیون های معمولی را به تلویزیون های هوشمند تبدیل کنند. نوع سیگنال آن دیجیتال و کیفیت آن 4K Ultra HD است و به دستگاه های پخش بلوری (BlueRay)، کنسول بازی، DVR و غیره وصل می شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که هنگام خرید، تلویزیون های با دارا بودن سه پورت HDMI را تهیه کنید چرا که تلویزیون های ارزان قیمت تر فاقد این ویژگی هستند.

HDMI اطلاعات را به صورت دیجیتال و بدون فشرده سازی و تحریف، سریع تر انتقال می دهد، در نتیجه صدا و تصویری با کیفیت بالاتر و بهینه تر تولید می شود.

 

پورت HDMI

 

HDMI ARC :ARC کوتاه شده Audio Return Channel یا «کانال بازگشت صدا» است. کاربردی ترین ویژگی آن، توانایی کنترل دستگاه های متصل به تلویزیون است. با استفاده از این ویژگی، اگر دو دستگاه از طریق پورت ARC HDMI به هم وصل باشند، می توانید کنترل دستگاه متصل را به وسیله ریموت تلویزیون در دست بگیرید مثلا آن را روشن - خاموش کنید و یا صدای آن را کم و زیاد کنید. دیگر ویژگی جالب آن، انتقال صدا از طریق HDMI به صورت معکوس است که اگر آن را نداشته باشید به یک کابل صوتی نوری (اُپتیکال) مجزا نیاز خواهید داشت.

 

پورت ARC HDMI

 

پورت Component: اسم دیگر آن component analog video (CAV)، نوع سیگنال آنالوگ و کیفیت 1080p و هدف (کاربرد) ویدئو است. درگاه های این نوع پورت در رنگ های قرمز، سبز و آبی (RGB) با ارسال جریان های رنگی آنالوگ، تصویر با کیفیت تری ارائه دهند. پورت های کامپوننت قبل از پورت های HDMI بسیار محبوب بودند، آنها ویدئوهای با کیفیت بالا را ارائه می دادند. اگر تلویزیونی دارید که پورت HDMI به آن نمی خورد، می توان از این نوع پورت استفاده کنید و می توانید به نسل قدیمی تر یکسری از بازی ها مانند PlayStation 3 ، PlayStation 2 و Xbox 360 دسترسی داشته باشید.

نکته: در پورت های کامپوننت و کامپوزیت، رنگ ها تنها راهنمایی برای اتصال  فیش ها در دستگاه های ورودی و خروجی هستند.

 

پورت Component

 

پورت s-video: کوتاه شده عبارت Separate video  است و نوع سیگنال آنالوگ و دارای کیفیت 480i می باشد. این پورت ها دارای انتهای دایره ای سیاه نقطه نقطه هستند و در اواخر دهه 1990 و اوایل قرن 21 استفاده می شدند. به اندازه پورت های کامپوننت محبوب نیستند، اما به طور حتم، آنها را پشت کامپیوتر یا تلویزیون خود دیده اید. این نوع ورودی ها تصویر شفاف تری نسبت به کامپوزیت ها به شما ارائه می دهند اما نه به اندازه کامپوننت ها و HDMI ها، بنابرین اگر گزینه های بهتری در اختیار دارید، بی خیال این نوع پورت شوید.

 

پورت s-video

 

پورت Composite: نوع سیگنال آنالوگ و کیفیت 480i و رنگ درگاه آن زرد دایره ای شکل است. در حالیکه این پورت بسیار قدیمی است با اینحال هنوز هم تجهیزات زیادی هستند که با این نوع پورت ها مَچ می شوند. بهرحال برای داشتن ویدوهای با کیفیت بالاتر بهتر است بی خیال این پورت شوید و از پورت های HDMI یا component استفاده کنید.

حالا بیاید سراغ های ورودی های تلویزیون برای صدا برویم و نیم نگاهی نیز به آنها داشته باشیم.

انواع پورت های تلویزیون مخصوص صدا:

 

پورت

هدف (کاربرد)

کیفیت

HDMI

تصویر، صدا، کامپیوتر

عالی

دیجیتال نوری

صدا

بسیارخوب

پورت کوآکسیکال دیجتیال

صدا

بسیارخوب

RCA Stereo

صدا

خوب

USB

تلویزیون/ کامپیوتر

خوب

 

 

پورت HDMI یکی از این انواع ورودی های پرکاربرد تلویزیون برای صدا و تصویر است که در بالا به آن پرداخته شد.

پورت دیجیتال نوری: کاربرد این نوع پورت برای صدا است و این نوع پورت ها کیفیت بسیار خوبی دارند و نوع سیگنال آن همانطور که از اسمش پیداست، دیجیتال است. اگرچه پورت تلویزیون HDMI بهتر است ولی اگر تلویزیون شما فاقد سوکت HDMI است، اولین گزینه برای اینکه صدای بهتری داشته باشید، پورت دیجیتال نوری است. با اینحال اگر فاصله بیش از 10 متر باشد، کارایی آنها کم خواهد شد. دقت کنید که هیچگاه این نوع کابل را با یک زاویۀ تند تا نزنید چرا که با اینکار به کابل به طور دائمی آسیب وارد می کنید.

 

پورت دیجیتال نوری در تلویزیون

 

پورت کوآکسیال دیجیتال: نوع سیگنال این پورت ها، دیجیتال است و ساندبار و گیرنده های A/V از دستگاه هایی هستند که به این نوع پورت وصل می شوند. ورودی های کوآکسیال دیجیتال از ورودی های نوری قویتر هستند، اما بازهم پورت های HDMI کیفیتشان از همه بیشتر است.

RCA Stereo: نوع سیگنال این پورت ها آنالوگ است که با نام out نیز شناخته می شوند. دستگاه های متصل شونده به آنها شامل: DVRs، مدیاپلیرهای نسل قدیم، کنسول بازی نسل قدیم، ساندبار و گیرنده های A/V می باشد. این پورت های سفید و قرمز دوقلو هم ورودی و هم خروجی برای انتقال صدای آنالوگ هستند و در کنار ورودی کامپوزیت و کامپوننت برای ویدئو به کار می روند. کابل دو سر نر RCA بیشتر به دستگاه هایی که خروجی پورت AV دارند و فاقد پورت AUX هستند، وصل می شوند. این کابل ها ظاهری شبیه انتهای هدفون دارند با این تفاوت که در هر دو سر این فیش را می بینید. زمانی از این نوع پورت ها استفاده کنید که امکان اتصال با پورت های پیشرفته تر مانند HDMI، پورت نوری یا کوآکسیال برای شما وجود ندارد یا اگر تنها می خواهید صدای آنالوگ داشته باشید. این نوع از پورت های تلویزیون برای انتقال صدای استریو مورد استفاده قرار می گیرند، به همین دلیل به این نام معروف شده اند.  

پورت USB: اسم دیگر آن Universal Serial Bus یا همه گذر است و نوع سیگنال دیجیتال یا آنالوگ است. دستگاه متصل شونده به آن، داریو فلاش USB، آنتن تلویزیون و دستگاه (استریمینگ) streaming است. پورت USB روی تلویزیون عملکردهای متنوعی شامل اتصال به فلاش USB، افزایش قدرت آنتن تلویزیون یا دستگاه استریمینگ می باشد. حتی می توانید برای شارژ نمودن گوشی موبایل هوشمند خود نیز از این نوع پورت استفاده کنید.

 

پورت USB روی تلویزیون

 

سایر پورت های تلویزیون کمتر متداول:

پورت DVI :DVI کوتاه شده عبارت Digital Visual Interface است که دستگاه های مرتبط آنها کامپیوتر است و می توانند کامپیوتر را به تلویزیون متصل کنند. انواع جدید این پورت ها از VGA ها بهتر هستند. کیفیت آنها 1080i است. پورت DVI یک فناوری در حال توسعه است که هر دو سیگنال آنالوگ DVI-A و دیجیتال DVI-D را دارد. کابل های با برچسب DVI-I (پورت های دو گانه) به HDMI می توانند صدا را نیز انتقال دهند، البته باید ببینید کارت ویدئوی رایانه شما این انتقال را پشتیبانی می کند یا خیر.

پورت های VGA: اگر پورت HDMI به DVI ندارید، می توانید از پورت های VGA استفاده کنید. البته کیفیت تصویر شما در این اتصال به اندازه کیفیت نوع بالا نخواهد بود و اینکه VGA از صدا پشتیبانی نمی کند و شما باید یک اتصال صوتی مجزا ایجاد کنید. در کل کابل های VGA برای اتصال کامپیوتر به مانیتور یا ویدئو پروژکتور استفاده می شود. این نوع پورت تلویزیون در حقیقت تصویری آنالوگ به شما ارائه می دهد.  

پورت ورودی آنتن (Antenna In): این نوع پورت تلویزیون صدا و ویدئو را از آنتن های هوایی خارجی منتقل می کند که مخصوص اولین نسل از تلویزیون ها بود. پورت ورودی آنتن دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد، چرا که کار آن را HDMI انجام می دهد.

پورت اترنت Ethernet: این از انواع اتصال LAN است که درگاه آن شبیه درگاه تلفن های معمولی ولی کمی بزرگتر است. با اتصال این نوع پورت به تلویزیون می توانید اینترنتی حتی پرسرعت از وای فای داشته باشید.

پورت Ex-Link: یکی از انواع پورت های تلویزیون که کاربرد آن تنها برای به روز رسانی کردن تلویزیون است و مخصوص تلویزیون های سامسونگ است.  

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران