امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

ترفندهای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۶ پنج شنبه
ترفندهای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی
چکیده این مقاله: می خواهیم نکاتی را در مورد روش های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بازگو کنیم که با رعایت آن ها بتوانید از به و جود آمدن بوی بد و ناخوشایند درون ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • 0 نظر
 • 554 بازدید

چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببریم؟

ماشین ظرفشویی با وجود بالا بودن قیمت آن، امروزه در بسیاری از آشپزخانه ها جا خوش کرده است. بسیاری از کاربران از داشتن این وسیله ی کاربردی، احساس خشنودی و رضایت را دارند. شما با داشتن ماشین ظرفشویی، می توانید وقت زیادی را که برای شستشوی ظروف می گذارید به کار دیگری اختصاص دهید. زیرا ماشین ظرفشویی در کوتاه ترین زمان ممکن، ظروف را با بهترین کیفیت و بدون هیچ خط و خشی برای شما شستشو می دهد. شاید بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرفشویی و تمیز نکردن آن، بوی نامطبوعی را از درون دستگاه احساس کنید و ممکن است هنگام شستن ظروف، بوی بد به احتمال زیاد به ظرف ها نیز سرایت می کند. ما به وسیله ی این مقاله می خواهیم نکاتی را در مورد روش های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بازگو کنیم که با رعایت آن ها بتوانید از به و جود آمدن بوی بد و ناخوشایند درون ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

 

چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببریم؟

 

روش های از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

 1. تمیز کردن بدنه و داخل ماشین ظرفشویی
 2. شستن سبدهای داخل ظرفشویی
 3. تمیز کردن واشرهای ( لاستیک دور درب ) ماشین ظرفشویی
 4. تمیز کردن فیلتر تخلیه ی ماشین ظرفشویی
 5. رفع گرفتگی شلنگ تخلیه ی ماشین ظرفشویی
 6. جرم گیری ماشین ظرفشویی با مخلوط سرکه و جوش شیرین
 7. سرویس دهی ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن بدنه و داخل ماشین ظرفشویی

هنگامی که ظروف را برای شستشو داخل ماشین ظرفشویی قرار می دهید، ممکن است مقداری از باقی مانده ی مواد غذایی به داخل دستگاه نفوذ کند. سپس مواد غذایی اضافی، به مرور زمان دچار کپک و جرم شود، در نتیجه بوی بدی از داخل ماشین ظرفشویی بیرون می آید. محفظه ی داخل ماشین ظرفشویی بعد از هر بار استفاده در معرض آلودگی قرار می گیرد. برای جلوگیری از این کار باید سبدهای داخل دستگاه را بیرون بیاورید، سپس با یک اسکاج و شوینده ی چند منظوره سعی کنید، تمام قسمت های داخل ماشین ظرفشویی را به خوبی تمیز کنید و نگذارید کوچکترین لکه و یا چربی بر روی بدنه ی داخل دستگاه باقی بماند. با رعایت این نکته ساده می توانید به رفع بوی بد ماشین ظرفشویی کمک کنید.

 

تمیز کردن بدنه و داخل ماشین ظرفشویی

 

شستن سبدهای داخل ظرفشویی

 شاید به این دلیل که ظروف بر روی سبدها قرار می گیرند و مدام در ارتباط با آب و مواد شوینده هستند، کمتر پیش بیاید که بوی بد به وجود آمده حاصل از سبدهای ماشین ظرفشویی باشد. اما بعضی وقت ها ممکن است که مقداری از چربی ها و کثیفی ظروف بر روی سبدها باقی بماند. پس برای اطمینان لازم است که هر چند وقت یک بار بعد از استفاده از دستگاه، سبدها را بیرون بیاورید و با شوینده های مخصوص و یا مخلوط سرکه و جوش شیرین آن ها را به خوبی شستشو دهید.

 

شستن سبدهای داخل ظرفشویی

 

تمیز کردن واشرهای ( لاستیک دور درب ) ماشین ظرفشویی

 بعد از شستشوی ظروف ممکن است ذرات مواد غذایی در لابه لای لاستیک واشر باقی بماند و در صورت تمیز نکردن آن باکتری ها و قارچ ها در بین واشر، رشد و تجمع کنند، بنابراین باعث به وجود آمدن بوی بسیار بدی شوند. اگر واشر ماشین ظرفشویی شما قابلیت جدا کردن را دارد، سعی کنید دو سه بار بعد از استفاده آن را جدا کنید و با آب و مواد شوینده به خوبی شستشو دهید. اگر واشر جدا نمی شود با اسفنج آغشته به مواد شوینده به خوبی آن را تمیز کنید. در تمیز کردن واشر ماشین ظرفشویی کاملا دقت کنید که به بهترین نحو ممکن آن را پاکسازی نمائید. این کار به از بین رفتن بوی بد ظرفشویی کمک زیادی می کند.

 

تمیز کردن واشرهای ( لاستیک دور درب ) ماشین ظرفشویی

 

تمیز کردن فیلتر تخلیه ی ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی برای جمع کردن باقی مانده ی مواد غذایی دارای فیلتر تخلیه می باشند. مهم ترین دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی، بخاطر باقی مانده ی مواد غذایی است که بعد از چرخه ی شستشو در فیلتر تخلیه ی ماشین ظرفشویی باقی می ماند. با گذشت زمان این مواد غذایی باقی مانده در فیلتر، شروع به پوسیده شدن می کند و در صورت فراموش کردن تمیزکاری فیلتر تخلیه، بوی بد و نامطبوعی ایجاد می شود. برای جلوگیری از این بو، شما باید فیلتر تخلیه ی دستگاه را در بیاورید، سپس با استفاده از یک برس سفت و مواد شوینده همراه با آب گرم به خوبی شستشو دهید. با رعایت این نکته و تمیز کردن به موقع فیلتر تخلیه ی ماشین ظرفشویی دیگر شاهد استشمام بوی بد و نامطبوع دستگاه نخواهید بود.

 

تمیز کردن فیلتر تخلیه ی ماشین ظرفشویی

 

رفع گرفتگی شلنگ تخلیه ی ماشین ظرفشویی

 اگر شلنگ تخلیه جرم گرفته باشد و یا مسدود شده باشد، این امکان وجود دارد که باعث بوی بد دستگاه شود. در بعضی از مواقع نیز ممکن است که شلنگ تخلیه درست نصب نشده باشد و باعث می شود آب کثیف دوباره به سمت ماشین ظرفشویی برگردد. اگر زمانی بوی بدی از ماشین ظرفشویی به مشامتان خورد باید شلنگ تخلیه دستگاه را نیز به خوبی بررسی و تمیز کنید.

 

رفع گرفتگی شلنگ تخلیه ی ماشین ظرفشویی

 

جرم گیری ماشین ظرفشویی با مخلوط سرکه و جوش شیرین

ضد عفونی کردن داخل ماشین ظرفشویی یکی از راهکارهای از بین بردن بوی بد ظرفشویی می باشد. سرکه و جوش شیرین از بهترین مواد ضدعفونی کننده برای دستگاه ماشین ظرفشویی می باشند. شما می توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی بد در دستگاه، از این مخلوط استفاده کنید. برای این کار یک لیوان سرکه و مقداری از جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و داخل دستگاه ریخته، دستگاه را روی یک برنامه ی شستشو با دمای بالا قرار دهید، تا مرحله ی چرخه ی شستشو به پایان برسد. توجه داشته باشید که دستگاه باید در حین کار کردن و شستشو خالی و بدون ظروف باشد تا به خوبی و به طور کامل ضدعفونی شود.

 

ضد عفونی کردن داخل ماشین ظرفشویی

 

سرویس دهی ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی نیز بعد از گذشت مدت زمانی مثلا گذشت یک سال نیاز به سرویس دهی دارد. با سرویس ماشین ظرفشویی، از ایجاد رسوب و جرم در بخش های مختلف آن و هم چنین عدم گرفتگی و مشکل در لوله های تخلیه، و ورودی آب دستگاه مطمئن شده، و از ایجاد مشکلات بزرگ تر و جبران ناپذیر جلوگیری خواهید کرد.

 

سرویس دهی ماشین ظرفشویی

 

و در آخر به طور مختصر و مفید به خلاصه ای از نکات می پردازیم که برای جلوگیری از گرفتن بوی نامطبوع داخل ماشین ظرفشویی باید رعایت کنید.

 • کمبود نمک ماشین ظرفشویی می تواند به مرور زمان باعث به وجود آمدن بوی بد شود. بنابراین از میزان نمک دستگاه مطمئن شوید.
 • باقی مانده ی ذرات مواد غذایی، اغلب در لابه لای واشر لاستیکی گیر می کنند. این ذرات می توانند بوی ناخوشایندی را تولید کنند، بنابراین تمیز کردن واشرها را فراموش نکنید.
 • بازوهای آب پاش و سوراخ های آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که جرم نگرفته اند و مسدود نشده باشند.
 • ظروف کثیف و چرب را برای مدت طولانی داخل ماشین لباسشویی نگذارید. زیرا باقی مانده ی مواد غذایی و چربی ها شروع به خشک کردن می کند، در نتیجه زمان چرخه ی شستشو برای از بین بردن این کثیفی ها کافی نخواهد بود. بنابراین بلافاصله بعد از قرار دادن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی، فورا دستگاه را برای شستشو راه اندازی کنید.
 • برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی نامطبوع، هر شش ماه یک بار با استفاده از جرم گیرهای مخصوص ماشین ظرفشویی، به جرم گیری کردن دستگاه بپردازید.
 • در کل باید گفت که تمیز کردن ماشین ظرفشویی را همراه با تمام قسمت ها و قطعات فراموش نکنید و به خوبی آن ها را پاکسازی کنید. شما با انجام و رعایت این کارها به خود کمک می کنید تا دستگاه بیشتر و مدت زمان طولانی تری در اختیار شما باشد و برایتان به خوبی کار کند.

 

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران