امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

دلیل اتومات نکردن یخچال و فریزر

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۶ پنج شنبه
دلیل اتومات نکردن یخچال و فریزر
چکیده این مقاله: اتومات نکردن یخچال می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. خرابی ترموستات، نشت گاز،ایراد در برد یخچال وضعیف شدن موتور از دلایل مهم اتومات نکردن یخچال فریزرهستند.
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
  • 0 نظر
  • 495 بازدید

علت اتومات نکردن یخچال فریزر چیست؟

آیا تا به حال یخچال شما مشکل پیدا کرده است؟ آیا خراب شدن یخچال واقعا شما را ناراحت و عصبانی می کند؟ قطعا جواب بسیاری از شما کاربران عزیز بله می باشد و خراب شدن یخچال علاوه بر ناراحتی،  می تواند دردسر ساز هم باشد. بعضی وقت ها شما مجبور هستید که برای تعمیر یخچال، آن را پیش تعمیرکار ببرید و مدتی را بدون یخچال زندگی کنید، که این گزینه واقعا سخت و غیر قابل تحمل می باشد. بنابراین تا جایی که از دست شما بر می آید به خوبی از یخچال خود نگهداری و مراقبت کنید تا با این مشکل مواجه نشوید. اما این را بدانید که بالاخره هر وسیله ای بعد از مدتی استفاده، عمر مفید آن به پایان می رسد و نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا خواهد کرد. اما شما می توانید این اتفاق را با نگهداری کردن صحیح به تعویق بیندازید. در این مقاله می خواهیم به دلایلی اشاره کنیم که باعث اتومات نکردن یخچال شما خواهد شد.

 

علت اتومات نکردن یخچال فریزر چیست؟

 

مدت زمان اتومات کردن یخچال فریزر چقدر است؟

اول از هر چیزی لازم است که بدانید مدت زمان اتومات کردن یخچال چقدر است، تا بتوانید تشخیص دهید که یخچال شما دچار نقص شده است یا خیر؟ اتومات نکردن یخچال می تواند بسته به نوع و برند یخچال نیز متفاوت باشد. به طور میانگین مدت زمان اتومات کردن یخچال ها، 10 تا 15 دقیقه یک بار می باشد. بین هر دو باری که یخچال اتومات می کند دستگاه حدود 30 دقیقه کار می کند. توجه کنید که اگر یخچال شما یکسره کار می کند و اتومات نمی کند، حتما باید عیب یابی کنید و مشکل آن را پیدا کنید. اکثرا علت بروز اتومات نکردن یخچال را مشکل از ترموستات آن می دانند.

به دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر اشاره می کنیم که تنها با رعایت چندین نکات ساده می توانید مشکل را اتومات نکردن یخچال برطرف سازید.

 اگر می خواهید یخچال شما به درستی اتومات کند، از گذاشتن مواد غذایی گرم و داغ به داخل یخچال خودداری کنید. زیرا این کار به مرور زمان باعث خراب شدن یخچال شما خواهد شد.

اگر یخچال فریزر خود را در محیط گرم قرار داده اید، در حالی که هوا در پشت آن نمی تواند جریان داشته باشد. باید بلافاصله محل قرار گیری یخچال را عوض کنید و آن را در محیطی خنک و با فاصله ی کمی دور از دیوار قرار دهید. رعایت نکردن این نکته می تواند باعث اتومات نکردن یخچال شما شود. هم چنین یخچال فریزر نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد.

باز و بسته کردن بیش از اندازه یخچال فریزر شما، باعث گرم شدن هوای داخل یخچال فریزر می شود و مانع از اتومات شدن یخچال می شود.

 

مدت زمان اتومات کردن یخچال فریزر چقدر است؟

 

دلایل فنی اتومات نکردن یخچال فریزر

1. خراب شدن ترموستات

2. ضعیف شدن موتور دستگاه یخچال فریزر

3. عیب داشتن هیتر دیفراست

4. عیب داشتن تایمر دیفراست

5. نشت گاز و کم شدن گاز یخچال فریزر

6. خراب شدن درب جا یخی

7. وجود گرد و غبار بر روی لوله های کندانسور

8. ایراد در برد دستگاه

 

 

1) خراب شدن ترموستات

یکی از رایج ترین علت های اتومات نکردن یخچال فریزر می تواند خرابی ترموستات باشد. اگر دمای داخل یخچال بیش از اندازه سرد و یا بیش از اندازه گرم باشد، ممکن است به احتمال زیاد دلیل آن خراب شدن ترموستات باشد. باید انجام این کار و مشاهده ی عیب دستگاه خود را به تعمیر کار حرفه ای بسپارید. دقت کنید که مهم ترین وظیفه ی ترموستات، مقایسه ی دمای داخلی با دمای تنظیم شده برای آن است.

 

خراب شدن ترموستات

 

2) ضعیف شدن موتور دستگاه یخچال فریزر

زمانی که یخچال فریزر شما در حال کار کردن است، باید انتظار شنیدن کمی صدا را از موتور دستگاه داشته باشید. اما اگر تغییری در صدای موتور یخچال احساس کردید و همچنین شاهد اتومات نکردن دستگاه برای مدت زمان طولانی بودید، باید گفت احتمالا موتور یخچال فریزر شما دچار ایراد شده است. بنابراین در صورت شنیدن تغییر صدای یخچال فریزر خود باید حتما با تعمیرکار تماس بگیرید و از او بخواهید تا برای تعمیر دستگاه شما بیاید.

 

 

3) عیب داشتن هیتر دیفراست

کار هیتر دیفراست، آب کردن برفک های موجود بر روی لوله ی اپراتور یخچال است. بعضی مواقع که یخچال اتومات نمی کند، ممکن است ایراد در هیتر دیفراست باشد. اگر هیتر دیفراست معیوب باشد، بر روی لوله های اپراتور یخ و یا برفک باقی می ماند و آب نمی شود. بنابراین در صورت مشاهده ی چنین صحنه ای هم باید بدانید که هیتر دیفراست دستگاه شما خراب شده است و باید از تعمیر کار برای تعمیر و یا تعویض آن درخواست حضور و بررسی نمائید.

 

عیب داشتن هیتر دیفراست یخچال

 

4) عیب داشتن تایمر دیفراست

اگر تایمر دیفراست خراب شود، هیتر دیفراست نیز به موقع برای آب کردن برفک های موجود عمل نکرده و یخ در یخچال فریزر شما باقی می ماند. وجود این برفک ها مانع از گردش هوا در داخل یخچال می شود، بنابراین دستگاه شما اتومات نمی کند. وظیفه ی تایمر دیفراست، تنظیم زمان بندی انجام عمل دیفراست یا برفک زدایی در یخچال فریزر است.

 

5) نشت گاز و کم شدن گاز یخچال فریزر

ممکن است کسانی که هنوز از یخچال فریزرهای های قدیمی استفاده می کنند، شاهد برفک و یا یخ در بخشی از فریزر خود باشند و این می تواند نشانه ی نشتی گاز باشد. برای اینکه از نشتی گاز مطمئن شوید، یخچال را خاموش کنید و اجازه دهید تا یخ و برفک ها آب شوند. سپس دوباره یخچال را راه اندازی کنید، اگر در این صورت احساس کردید سرمای داخل یخچال کم است، این بدان معنا می باشد که دستگاه شما دچار نشتی گاز شده است و دستگاه شما اتومات نمی کند.

اما در یخچال های جدید نشتی گاز می تواند با علامت های دیگری خود را نشان دهد. اگر مشاهده کردید که قسمتی از صفحه برفک دارد و یا خیس است، علت آن نشتی گاز یخچال فریزر شما می باشد. توجه داشته باشید حتی با وجود نشتی گاز در یخچال های جدیدتر، سرمای داخل یخچال شما می تواند طبیعی و نرمال باشد.

در کل باید گفت که نشتی گاز یخچال فریزر باعث می شود، تا سرمای داخل یخچال کم شود. هم چنین ممکن است فریزر یخ نبندد و مواد غذایی را خراب کند. با مشاهده ی این گونه علائم باید بدانید که یخچال شما نیاز به شارژ گاز خواهد داشت. دقت کنید که برای شارژ گاز یخچال فریزر خود باید از خدمات نمایندگی تعمیرات بخواهید که عمل شارژ گاز یخچال را برای شما انجام دهند.

 

نشت گاز و کم شدن گاز یخچال فریزر

 

6) خراب شدن درب جا یخی

خراب شدن درب جا یخی به خصوص در یخچال های قدیمی، یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال فریزر می باشد. در صورتی که این درب خراب شود، سرمای بخش فریزر دستگاه به قسمت های پایین منتقل می شود. در صورت مشاهده ی خرابی درب جا یخی، به تعمیر یا تعویض آن بپردازید.

 

خراب شدن درب جا یخی

 

7) وجود گرد و غبار بر روی لوله های کندانسور

اگر گفته می شود که باید هر چند وقت یک بار، میله های پشت یخچال فیزر خود را باید تمیز کنید تا عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. به این دلیل است که یخچال فریزر، به گردش هوای مناسب برای خنک کردن لوله های کندانسور احتیاج دارد. اگر بر روی لوله ها گرد و خاک جمع آوری شود، کثیفی های انباشته شده به مرور باعث اتومات نکردن دستگاه خواهد شد. در نتیجه یخچال فریزر به صورت یکسره کار می کند. بنابراین تمیز کردن لوله های کندانسور را هرگز فراموش نکنید و از تمیز بودن آن ها کاملا مطمئن باشید.

 

وجود گرد و غبار بر روی لوله های کندانسور

 

8) ایراد در برد دستگاه

در یخچال فریزرهای جدیدتر، سنسور دستگاه می تواند یکی از علت های اتومات نکردن دستگاه باشد. بنابراین در صورت بروز این مشکل باید از تعمیر کار حرفه ای کمک بگیرید. زیرا برد اصلی دستگاه گران قیمت است و تعمیر آن نیاز به دانش فنی خاصی دارد و هرکسی از عهده ی تعمیر آن بر نمی آید.

نتیجه ی نوشتن این مقاله این شد که اتومات نکردن یخچال فریزر می تواند دلایل زیادی داشته باشد. شما باید بدانید در صورت مشاهده ی هر گونه از این علامت ها ی ذکر شده، نباید خودتان برای تعمیر کردن دست به کار شوید و باید تعمیر کار حرفه ای به تعمیر یخچال فریزر شما بپردازد. همچنین با رعایت نکات ساده ای می توانید در حفاظت کردن بیشتر یخچال خود تلاش کنید و عمر مفید آن را چند برابر بالا ببرید. اگر هر زمانی متوجه شدید که یخچال فریزر شما در زمان مشخص اتومات نمی کند، فورا برای رفع این مشکل اقدام نمائید، تا قطعات دیگر یخچال فریزر شما نیز دچار آسیب و مشکل نشوند.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران