امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

تمیز کردن اتو با ساده ترین روش های خانگی

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۱/۱۷ سه شنبه
تمیز کردن اتو با ساده ترین روش های خانگی
چکیده این مقاله: پس از استفاده مداوم از اتو بدون تمیز کردن آن، به مرور زمان کف اتو کثیف می شود. در این مقاله ساده ترین روش های خانگی تمیز کردن کف اتو را با هم یاد میگیریم.
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
  • 0 نظر
  • 353 بازدید

تمیز کردن اتو با ساده ترین روش های خانگی

 

تمیز کردن اتو با ساده ترین روش های خانگی

اتوکردن لباس تقریبا یکی از ضروریات زندگی مدرن برای شیک به نظر رسیدن لباس هایمان است، بنابراین تمیز نگه داشتن آن ضروری است چرا که با اینکار دوام و زیبایی لباس را افزایش می دهیم. حتما شما نیز متوجه شده اید که پس از استفاده مداوم از اتو بخار برای جنس پارچه های متفاوت بدون تمیز کردن کف آن، به مرور زمان کف اتو کثیف، سیاه و چسبنده شده و این چسبندگی باعث می شود روی لباس های شما به ویژه لباس های تیره لکه های براق به جا بماند که شبیه سوختگی به نظر می رسد و این لباس شما را بد جلوه می دهد.

حالا چطور کف اتو را تمیز کنیم، بله دقیقا جای خوبی آمده اید چون در این مقاله 12 روش خانگی تمیز کردن اتو  را به شما آموزش می دهیم تا دیگر نگران به جاماندن لکه های ناشی از کف اتو روی لباس هایتان نباشید.

 

تمیز کردن اتو با ساده ترین روش های خانگی

 

استفاده از سدیم بیکربنات (جوش شیرین) و آب

این روش، یک راهکار فوق العاده برای زدودن هر گونه لکه و چسبندگی از کف اتو می باشد. تمام آن چیزی هم نیاز دارید مخلوطی از آب و بیکربنات است. سپس با یک حوله یا فرچه آغشته به مخلوطِ آب و بیکربنات روی کف اتو بکشید. در نهایت مطمئن شوید که تمام این محلول از سطح اتو بخار شود و بعد اقدام به اتو کشیدن نمائید.

 

استفاده از سدیم بیکربنات (جوش شیرین) و آب برای تمیز کردن اتو

 

استفاده از روزنامه

اتو را روشن کنید و بگذارید کف آن کاملا داغ شود. سپس یک روزنامه مچاله شده را محکم روی کف اتو بکشید. دقت کنید هنگام انجام اینکار از دستکش مخصوص فر استفاده کنید تا دستهایتان با حرارت اتو نسوزد.

 

استفاده از روزنامه برای تمیز کردن کف اتو

 

استفاده از استون (محلول پاک کننده ناخن)

استفاده از استون برای پاک کردن کف اتو هم یک روش ساده، ارزان و در دسترس می باشد. در این روش هم مانند روش قبلی باید اتو را در حالت داغ تنظیم کنید. سپس باید پارچه مچاله شده کتانی خیس و آغشته به استون را چند بار به صورت ضربه ای و سریع به کف اتو بزنید. استون خیلی سریع تبخیر می شود، با اینحال، در انتها با یک پارچه مرطوب سطح را تمیز کنید.

 

استفاده از استون برای پاک کردن کف اتو

 

استفاده از اسفنج آشپزخانه

از یک اسفنج نرمِ آغشته به آب و صابون برای تمیز کردن کف اتو استفاده کنید. به محض اینکه کارتان تمام شد، با یک حوله کف اتو را خشک کنید و اجازه بدهید کاملاً خشک شود و بعد مبادرت به اتو کردن کنید.

 

سرکه، سرکه، سرکه!!

حتما تعجب کردید. ولی درست است، سرکه محلولی فوق العاده برای تمیز کردن اتو است. یک حوله مرطوب را به سرکه سفید آغشته نمائید. سپس، می توانید هر گونه جرم و لکه را از کف اتوی خود بزدائید. گاهی اوقات، یکسری جرم و آلودکی در لابلای منافذ اتو باقی می ماند، در این حالت می توانید حوله کاملا آغشته به سرکه را به تمام کف اتو بمالید و یا برعکس؛ یعنی کف اتو را روی حوله خیس شده با سرکه بکشید و اینکار را به مدت 30-15 دقیقه ادامه دهید. بعد هم برای خشک کردن کف اتو را روی یک حوله خشک بکشید.

 

استفاده از سرکه برای تمیز کردن کف اتو

 

مخلوط سرکه و نمک

کمی نمک را داخل مقداری سرکه درون یک ظرف بریزید و آن را روی اجاق گاز کمی حرارت دهید. دقت کنید که ظرف را قبل از اینکه سرکه بجوشد از روی حرارت بردارید. سپس یک حوله تمیز را آغشته به محلولی که آماده کرده اید، بکنید و روی کف اتوی داغ بکشید. برای انجام اینکار هم از دستکش استفاده کنید. دقت داشته باشید که سرکه می تواند به سطوح مرمر آسیب برساند، پس مراقب سطحی که روی آن انجام می شود، نیز باشید.

 

استفاده از محلول قوی سرکه و بیکرینات سدیم (جوش شیرین)

این محلول لکه زدایی قویتری نسبت به سرکه یا بیکربنات دارد و برای لکه هایی که خیلی سفت و لجوج هستند و به راحتی پاک نمی شوند، مناسب است. برای اینکار کافیست یک حوله آغشته به سرکه و جوش شیرین را پهن کنید و اتو بکشید. یعنی مثل حالتی که دارید اتو می کنید. البته دقت داشته باشید اتو باید در وضعیت خاموش باشد.

 

استفاده از محلول قوی سرکه و بیکرینات سدیم یرای پاک کردن اتو

 

ریختن سرکه در مخزن بخار

این روش نه تنها در لکه زدایی کف اتو بسیار مؤثر می باشد، بلکه در از بین بردن رسوبات ته نشین شده در داخل مخزن اتو نیز تاثیر دارد و بدین شکل تمامی منافذ اتو باز می شود. بدین منظور کمی سرکه به مخزن بخار اضافه کنید و اجازه بدهید اتو داغ شود و شروع به بخار کند، اینکار ممکن است 10-5 دقیقه طول بکشد. می توانید در حین اینکار از یک پارچه دور انداختنی ولی تمیز برای اتو کشیدن و تسریع روند کار استفاده کنید. اگر فکر می کنید به بوی سرکه حساسیت دارید، می توانید از مخلوط سرکه و آب به مقدار مساوی استفاده کنید. دقت کنید پس از بخار حتما با یک پارچه تمیز کف اتو را تمیز کنید.

 

استفاده از مایع ظرفشویی

این روش یکی از ساده ترین و قابل دسترس ترین روش های تمیز کردن اتو است. برای انجام اینکار چند قطره مایع ظرفشویی را در آب حل کنید، سپس با یک حوله نازک یا اسفنج نرم به آرامی کف اتو را تمیز کنید.

 

استفاده از نمک

یک روش ساده و در عین حال بامزه در تمیز کردن اتو ، پاشیدن نمک روی یک ورق کاغذ است. سپس، اتوی گرم را روی کاغذ بکشید. اینکار کمک می کند رنگ و لکه ها به راحتی پاک شوند. بگذارید در همین حالت اتو چند دقیقه ای گرم بماند، سپس آن را از برق بکشید و بگذارید خنک شود. سپس با یک حوله یا پارچه خشک و تمیز نمک های چسبیده به سطج آن پاک کنید.

 

تمیز کردن کف اتو با نمک

 

خمیر دندان

بله درست متوجه شدید. خمیر دندان هم معجون خوبی در لکه زدایی و لایه روبی کف اتو است. کمی خمیر دندان به کف اتو بمالید و با یک حوله مرطوب آن را تمیز کنید. دقت داشته باشید حتما قبل از استفاده بگذارید اتو کاملا خشک شود. ترجیحاً از خمیر دندان سفید استفاده کنید.

 

استفاده از خمیر دندان برای تمیزکردن کف اتو

 

ورقه های خشک کن

شاید تا به حال فکر کرده باشید ورقه های خشک کن تنها برای خشک کردن پارچه و حوله ها مناسب هستند. اما از این به بعد می توانید برای تمیز کردن کف اتوی خود نیز از آنها استفاده کنید. برای اینکار اتو را در حالت گرم نگهدارید، سپس چند عدد ورقه خشک کن را روی آن بکشید. به همین شکل به کارتان ادامه دهید تا تمام لکه ها و رنگ های به جامانده روی کف اتو تمیز شود.

 

ورقه های خشک کن برای تمیز کردن کف اتو

 

نکته 1. دقت کنید هیچ گاه از اسفنج یا اجسام زبر و خشن برای تمیز کردن کف اتو استفاده نکنید. زیرا اینکار موجب خراش دادن کف اتو می شود و این خراش ها ممکن است بعدا چاله های بزرگتری به جا بگذارند. در صورت چسبیدن پلاستیک به کف اتو، اجازه بدهید اتو کاملا سرد شود، سپس با یک کاردک به آرامی آن را بکنید و بعد هم با استفاده از یکی از روش های گفته شده، لکه ها و رنگ های به جا مانده را پاک کنید.

نکته 2. برای تمیز کردن منافذ بخار، از یک گوش پاک کن آغشته به آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید و این منافذ را که با پارچه قابل دسترسی نیستند، به راحتی تمیز کنید.

 

تمیز کردن منافذ اتو بخار

 

نکته 3. برای اتو کشیدن لباس های تیره سعی کنید از یک پارچه که پرز و رنگ پس نمی دهد، استفاده کنید. بدین صورت که پارچه را روی لباس خود پهن کنید و اتو را به جای کشیدن روی لباس خود بر روی پارچه مورد نظر بکشید. با اینکار روی لباستان ردی باقی نمی ماند و براق هم نمی شوند.

نکته 4. در مورد استفاده از اتوی بخار سعی کنید همیشه از آب مقطر برای پر کردن مخزن بخار کمک بگیرید. چرا که آهک موجود در آب شیر به مرور ته نشین شده و منافذ بخار را مسدود می کند.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران