امتیازات این مقاله تاکنون : 4.2
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

دانلود فایل صوتی و پی دی اف نحوه استفاده از غذاساز

تمامی متن مقاله چگونگی استفاده از غذاساز را می توانید به صورت صوت و در قالب یک پادکست گوش دهید. این پادکست قابلیت دانلود نیز دارد. دانلود فایل صوتی - 9.58 MB دانلود پی دی اف - 1.22 MB
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

چگونگی استفاده از غذاساز

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۴ سه شنبه
چگونگی استفاده از غذاساز
چکیده این مقاله: غذاسازکاربردهای فراوانی از جمله چرخ کردن، خرد کردن، پوره کردن و برش زدن دارد که در این مقاله به نحوه استفاده از غذاساز پرداخته ایم تا در نهایت آشپزی لذت بخشی را با غذاساز تجربه کنید.
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • 2 نظر
 • 2355 بازدید

طرز استفاده ی درست از غذاساز

غذاساز نوعی مخلوط کن برقی است که در سال 1973 توسط کارل سونتهایمر، مهندس و مخترع آمریکایی به بازار آمریکا معرفی شد. این دستگاه امروزه در بسیاری از آشپزخانه ها جزء لوازم ضروری و پرکاربرد می باشد که در تهیه غذاها و دسرهای زیادی کاربرد دارد. غذاساز کار، چرخ کردن، خرد کردن، رنده زدن، خمیر گیری، آسیاب کردن، برش زدن، پوره کردن، ورقه کردن و ... انواع مواد غذایی، میوه ها، آجیل ها، سبزیجات و ... را انجام می دهد.

در مواقعی که شما میزبان یک مهمانی شلوغ هستید، با خرید غذاساز می توانید یک وسیله ی کاربردی داشته باشید که یک تنه می تواند بسیاری از کارهای وقت گیر و سخت را برای شما انجام دهد؛ بنابراین به دلیل کارایی فراوان این دستگاه، غذاساز به عنوان آچار فرانسه آشپزخانه، در میان بسیاری از کاربران شناخته شده است. دستگاه های غذاساز معمولاً چند کاره هستند، یعنی دارای تیغ های متفاوتی می باشند که از هرکدام برای یک کار مخصوص استفاده می شود؛ بنابراین در این مقاله بر آن شدیم که به ارائه نکاتی در مورد نحوه استفاده از غذاساز بپردازیم.

 

چگونگی استفاده از غذاساز

 

چگونه از غذاساز استفاده کنیم؟

اول از هر چیزی لازم است که دفترچه ی راهنمای غذاساز را به خوبی مطالعه کنید تا با کارکردهای دستگاه، کارایی انواع تیغه ها و قطعات مختلف غذاساز آشنایی پیدا کنید. تا در حین استفاده از دستگاه با مشکل مواجه نشوید. قبل از اولین استفاده از غذاساز، تمامی قسمت های قابل شستشو را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و خشک کنید. قسمت های دیگر دستگاه را نیز با دستمالی مرطوب تمیز کنید. سپس با قرار دادن قطعات سر جای خودشان می توانید از غذاساز خود استفاده نمایید.

همان طورکه در بالا اشاره کردیم، غذاساز دارای تیغه های متفاوتی است؛ که از آن ها برای خرد کردن، رنده کردن، پوره کردن و ... استفاده می شود. هنگام استفاده از دستگاه فقط کافی است که تیغه ی مربوط به کار خود را درون غذاساز جای گذاری کنید، سپس مواد غذایی را درون محفظه ی غذاساز بریزید و درب آن را به طور کامل ببندید. بعد از انجام این مراحل، کلید پاور دستگاه را بزنید و غذاساز را روشن کنید تا مواد غذایی مورد نظر طبق میل شما رنده، خرد و یا پوره شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، بسته شدن کامل درب غذاساز می باشد، زیرا بعضی از دستگاه های غذاساز در صورت بسته نشدن کامل درب شان شروع به کار کردن نخواهند کرد.

 

چگونگی استفاده از غذاساز

 

از ریختن مایعات داغ به درون دستگاه خودداری کنید و صبر کنید تا مایع مورد نظر خنک شود، سپس آن را داخل غذاساز بریزید. هنگامی که مواد غذایی منجمد شده را از داخل فریزر بیرون می آورید، باید بگذارید تا مواد غذایی در دمای محیط ذوب شود. بعد از ذوب شدن مواد غذایی می توانید، آن را داخل دستگاه غذاساز قرار دهید. هنگام ریختن مواد غذایی داخل محفظه ی غذاساز، سعی کنید تکه های مواد غذایی را به برش های کوچکی تقسیم کنید. در این صورت است که تیغه ها، راحت تر می توانند کار خود را انجام دهند.

در هنگام استفاده از  غذاساز سعی کنید بعد از گذشت 30 یا 40 ثانیه کار کردن دستگاه، به آن استراحت دهید. تا با این کار، عمر مفید موتور غذاساز افزایش پیدا کند.

 

غذاساز بوش مدل MCM3100WGB

 

موارد استفاده از غذاساز

 • خرد کردن
 • رنده کردن
 • پوره کردن
 • خامه زدن
 • خمیر گیری
 • آسیاب کردن
 • چرخ کردن گوشت
 • آبمیوه گیری

 

خرد کردن انواع مواد غذایی با استفاده از غذاساز

خرد کردن، به نوعی وظیفه ی اصلی در غذاساز محسوب می شود. قطعاً می توان گفت که خرد کردن مواد غذایی می تواند زمان بر باشد، به خصوص اگر برای انجام کار خود عجله داشته باشید. حتی ممکن است هنگام خرد کردن مواد غذایی شاهد بریدگی دست و یا انگشتان خود باشید. در اینجاست که غذاساز به یاری شما می آید و با استفاده از تیغه های چند کاره خود، در سریع ترین زمان ممکن آماده سازی مواد غذایی را انجام می دهد و مواد غذایی مورد نظر شما را خرد می کند. برای استفاده از خرد کن غذاساز، چند ثانیه دکمه را فشار دهید تا مواد غذایی به بهترین شکل ممکن خرد شود. از غذاساز برای خرد کردن سبزیجات، تهیه سالاد، خرد کردن پیاز، تهیه ترشی و ... استفاده می شود.

 

چگونگی استفاده از غذاساز

 

رنده کردن مواد غذایی با استفاده از غذاساز

یکی از اصلی ترین کارایی هایی که غذاساز، در اختیار شما قرار می دهد رنده کردن مواد غذایی می باشد. رنده کردن مواد غذایی توسط صفحه خرد کن غذاساز صورت می گیرد. دستگاه های غذاساز با استفاده از یک دیسک دو طرفه امکان ریز و درشت کردن مواد غذایی را برای شما فراهم می کنند.

 

نحوه استفاده از غذاساز

 

پوره کردن مواد غذایی با استفاده از غذاساز

با توجه به میزان سرعت خرد کن غذاساز، شما می توانید با غلظت دلخواه تان مواد غذایی را به شکل پوره آماده کنید. غذاساز می تواند پوره سیب زمینی، کره بادام زمینی، انواع سوپ، تهیه سس گوجه فرنگی، سس مایونز، پوره کردن انواع میوه برای لواشک و ... را در عرض چند دقیقه برای شما فراهم آورد.

 

نحوه استفاده از غذاساز

 

خامه زدن مواد غذایی با استفاده از غذاساز

یکی از قابلیت های دیگر استفاده از غذاساز، روش خامه زدن می باشد. بیشتر افراد معمولاً با استفاده از همزن مواد خامه را برای مدتی طولانی به هم می زنند تا خامه آماده شود؛ اما شما با استفاده از غذاساز، می توانید با مدت زمان کمتری این کار را انجام دهید و خامه یا کره را باب میل و سلیقه خود آماده کنید.

غذاساز فیلیپس مدل HR7310

خمیرگیری مواد غذایی با استفاده از غذاساز

تهیه انواع خمیر نان، خمیر پیتزا، خمیر پاستا و ... به وسیله غذاساز امکان پذیر می باشد. عملکرد سریع تیغه های غذاساز بدون هیچ زحمتی می تواند در عرض چند دقیقه مواد را به طور کامل با یکدیگر ترکیب کند، سپس خمیر شما را آماده کند. بسیاری از دستگاه های غذاساز دارای تیغه مخصوص خمیر زنی می باشند.

 

نحوه استفاده از غذاساز

 

آسیاب کردن مواد غذایی با استفاده از غذاساز

با استفاده از تیغه چند کاره و قدرتمند غذاساز، می توانید به خوبی مواد غذایی مورد نظر مانند انواع آجیل را آسیاب کنید.

 

چرخ کردن گوشت با استفاده از غذاساز

یکی از کاربردهای مهم دیگر غذاساز، استفاده کردن از دستگاه به عنوان چرخ گوشت می باشد. از غذاساز برای چرخ کردن انواع گوشت، مرغ و ماهی می توان استفاده کرد. با توجه به بافت سخت گوشت، لازم است که گوشت مورد نظر را به قطعات کوچکی تقسیم کنید و برای مدتی در یخچال نگهداری کنید تا گوشت کمی سفت شود. سپس مواد گوشتی را درون غذاساز قرار دهید تا به خوبی گوشت شما را چرخ بزند. گفتنی است که بعضی از غذاسازهایی که کوچک تر هستند دارای موتور ضعیف تری می باشند که ممکن است عمل چرخ کردن گوشت برای این گونه دستگاه ها دشوار باشد.

غذاساز فیلیپس مدل HR 7320

گرفتن آب میوه، با استفاده از  غذاساز

غذاساز، می تواند به خوبی دستگاه آبمیوه گیری عمل آبگیری را انجام دهد. شما با استفاده از غذاساز برای گرفتن آب میوه و آب مرکبات، تمام مواد مغذی میوه و سبزیجات را دریافت خواهید کرد. هم چنین به دلیل قطعات کمتر غذاساز، باید گفت که شستشوی این دستگاه بسیار راحت تر از آبمیوه گیری می باشد.

 

چگونگی استفاده از غذاساز

 

چند نکته مهم در مورد نگهداری و مراقبت از غذاساز

 • پس از اتمام کار غذاساز، فوراً آن را از پریز برق بکشید و تمام قطعات قابل شستشو را جدا کنید و به خوبی با آب و مایع ظرفشویی شستشو دهید.
 • بعد از شستشوی قطعات غذاساز، آن ها را به خوبی خشک کنید سپس هر کدام را سر جای مخصوص خود قرار دهید.
 • سعی کنید بدنه غذاساز و قسمت های غیر قابل شستشو را به وسیله یک دستمال مرطوب به خوبی تمیز کنید و از ریختن آب بر روی این قسمت ها خودداری کنید.
 • در صورتی که ظرف غذاساز بوی نامطبوعی به خود گرفته باشد، کمی جوش شیرین و آب را درون ظرف با یکدیگر مخلوط کنید و بعد از گذشت 15 دقیقه ظرف را شستشو دهید. بعد از چند بار تکرار این عمل، شاهد از بین رفتن بوی بد دستگاه خواهید بود.
 • جهت حفظ و رعایت نکات ایمنی، در هنگام تخلیه کاسه و تمیز کردن قطعات غذاساز مراقب دستان خود باشید، زیرا ممکن است که تیغه ها به شما آسیب برسانند.
 • به دلیل کنجکاو بودن کودکان، از دستگاه غذاساز در حضور آنان استفاده نکنید و یا هنگام استفاده از دستگاه، آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

 

نحوه استفاده از غذاساز

 

نتیجه گیری مقاله نحوه استفاده از غذاساز

با توجه به نتیجه حاصل شده از طرز استفاده از غذاساز باید گفت، غذاساز برای کسانی که نیاز به صرفه جویی در وقت و زمان دارند بسیار مناسب می باشد. این دستگاه با صرف کمترین زمان، می تواند غذای شما را به بهترین نحو ممکن ارائه دهد که دیدن چنین صحنه ای از غذای آماده شده، می تواند بسیار رضایت بخش و خوشحال کننده باشد. به طور خلاصه باید گفت که غذاساز، کاربردها و موارد استفاده زیاد دیگری نیز دارد؛ که در این مقاله به بیشتر آن ها اشاره کردیم. از غذاساز، می توان برای تهیه ی بسیاری از موارد دیگر مانند انواع کوفته و همبرگر، تهیه فلافل، کوکو، کتلت، تهیه انواع کیک و شیرینی، تهیه انواع دسر، تهیه انواع سس ها، تهیه بستنی، تهیه لواشک، تهیه سوپ و ... استفاده کرد. سعی کنید نهایت تلاش خود را در حفظ و نگهداری هر چه بهتر این وسیله با ارزش و پرکاربرد نمایید.

درخواست مشاوره

برای مشاوره با متخصصان جهت خرید لوازم خانگی لطفا شماره خود را وارد نمایید، تا به صورت رایگان و در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد شد.

پرستو کاچکولی
۱۴۰۰/۱۲/۲۴

واقعا غذاساز دستگاه پرکاربردیه شما چه برندی رو پیشنهاد میدید؟

مدیریت
۱۴۰۰/۱۲/۲۴

برندهای بوش ،فیلیپس و کنوود دارای غذا ساز های باکیفیت،کاربردی و بادوامی هستن،که شمامی توانید با توجه به معیارهایی چون قیمت ،رنگ ،توان یا قدرت و میزان کارایی مورد نظر از بین این برندها غذا ساز اصلی و باکیفیت تهیه کنید.

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران