امتیازات این مقاله تاکنون : 5
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
اشتراک گذاری برای دوستان و همراهان

آشنایی با قطعات اسپرسوساز

تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۴۰۰/۳/۴ سه شنبه
آشنایی با قطعات  اسپرسوساز
چکیده این مقاله: آشنایی با قطعات اسپرسوساز جهت تمیز کاری و تعویض جزئی بعضی از قطعات آن امری ضروری است. در این مقاله به معرفی تمام قطعات دستگاه اسپرسوساز می پردازیم.
  • زمان مطالعه 10 دقیقه
  • 0 نظر
  • 590 بازدید

آشنایی با قطعات  اسپرسوساز

 

آشنایی با قطعات دستگاه اسپرسوساز

زمانی که ما در حال کار کردن با یک دستگاه هستیم، بهتر است همان گونه که نحوه ی کار کردن با دستگاه را می دانیم، از اجزای تشکیل دهنده ی آن دستگاه نیز باخبر باشیم. این نکته در مورد دستگاه اسپرسو ساز نیز صدق می کند. اسپرسو نوعی نوشیدنی کاملاً ایتالیایی است که اکنون توسط دوستداران قهوه در سراسر جهان پذیرفته شده است. اسپرسوساز دستگاهی است که آب داغ را با فشار زیادی از بین دانه ها و پودر قهوه عبور می دهد و بعد از دم کشیدن نوشیدنی اسپرسو را تهیه می کند. به دلیل استفاده ی زیاد از دستگاه اسپرسوساز چه در خانه و چه در محل کار، ما می خواهیم در این مقاله به معرفی قطعات مختلف دستگاه اسپرسوساز بپردازیم. تا روزی برسد همان طور که کار کردن با این دستگاه برایتان راحت است، تمام قطعات را نیز به خوبی بشناسید و در صورت نیاز به تعمیر بتوانید خودتان آن را درست کنید بدون اینکه نیاز به تعمیرکار متخصص داشته باشید.

 

آشنایی با قطعات دستگاه اسپرسوساز

 

مخزن آب اسپرسوساز

اصلی ترین قطعه ی دستگاه اسپرسوساز مخزن آب آن می باشد. آب از یک مخزن کوچک ریخته می شود و یا مستقیما از اتصال لوله آب می آید. مخزن آب برای دستگاه های کوچک مناسب است، اما برای دستگاه های حرفه ای با مصرف بالا، نیازمند یک منبع لوله کشی قابل اعتماد است.

 

مخزن آب اسپرسوساز

 

پرتافیلتر اسپرسو ساز

پرتافیلتر می تواند جزئی از اجزای مهم دستگاه اسپرسوساز باشد. پرتافیلترها بسته به نوع دستگاه و کاربری آن ابعاد مختلفی دارند. یکی از اجزای دستگاه اسپرسو دسته ای است که پودر قهوه را داخل آن ریخته و فشرده می کنیم. پرتافیلتر مخزن مخصوص قهوه ی آسیاب شده در قهوه ساز اسپرسو می باشد و تنها قطعه ای است که به طور کامل از دستگاه جدا شده و دوباره متصل می شود. همچنین شما باید پرتافیلتر را به صورت جداگانه خریداری کنید. دسته ی گروپ، از سبد پرتافیلتر و یک دسته تشکیل شده است که به قسمت هدگروپ اسپرسوساز متصل می شود. پرتافیلترها از نظر شکل و ظاهر به دو گروه پرتافیلتر نازل دار و پرتافیلتر بدون نازل تقسیم بندی می شوند.

پرتافیلتر نازل دار: پرتافیلتر نازل دار، پرتافیلتری است که عصاره قهوه به وسیله یک خروجی به نام گروپ که در زیر سبد پرتافیلتر قرار دارد، از دسته گروپ خارج می شود. این پرتافیلتر ها به دو دسته تک گروپ و دو گروپ تقسیم بندی می شوند.

پرتافیلتر بدون نازل: پرتا فیلتر بدون نازل هم به این صورت است که عصاره قهوه، مستقیما از سبد پرتافیلتر خارج می شود، به همین دلیل به این دسته گروپ ها، پرتافیلتر عریان نیز می گویند.

 

پرتافیلتر اسپرسو ساز

 

هدگروپ دستگاه اسپرسو

هدگروپ قسمتی از هر دستگاه اسپرسوساز می باشد که در قسمت جلویی دستگاه قرار گرفته است. جنس هدگروپ فلزی می باشد. هدگروپ آخرین بخشی است که نوشیدنی پیش از رسیدن به فنجان شما از آن عبور می کند. همچنین هد گروپ قسمتی است که در صورت تماس آب داغ تحت فشار با قهوه، اسپرسو را به ارمغان می آورد. هدگروپ محل خروج نوشیدنی از دستگاه است.

 

هدگروپ دستگاه اسپرسو

 

تمپر قهوه 

ممکن است بسیاری از افراد نام تمپر قهوه را نشنیده باشند و کاربرد آن را ندانند. یکی از ابزارهای مهمی که یک باریستا ( به کسی گفته می شود که کارش آماده کردن انواع نوشیدنی است ) نیاز دارد، داشتن یک تمپر قهوه ی خوب و مناسب است. استفاده از تمپر قهوه بسیار راحت است و به دلیل کوچک بودن این ابزار، به راحتی می توان آن را در درون دست قرار داد. یک تمپر قهوه ی خوب این است که موجب می شود دانه های قهوه به خوبی فشرده شوند و در نهایت، سطح بسیار صافی از قهوه در پرتافیلتر ایجاد می شود. به کمک تمپر قهوه، قهوه به خوبی فشرده می شود. بنابراین این فشردگی اهمیت زیادی دارد، زیرا هر چه پودر قهوه فشرده تر باشد آب سخت تر از آن عبور خواهد کرد.

 

تمپر قهوه 

 

نازل بخار 

اولین روش استفاده از دستگاه، نازل بخار اسپرسوساز می باشد. نازل بخار دستگاه اسپرسو، خروجی بخار آب پر فشار است که از آن برای فوم گیری شیر استفاده می کنند. فوم گیری با استفاده از نازل بخار، شیری با غلظت فوق العاده خوب درست می کند. دستگاه های اسپرسوساز برای تهیه ی کف شیر، به نازل بخار نیاز دارند. دقت کنید که برای تولید بخار، باید آب درون دستگاه به جوش آمده و سپس بخار آن از نازل بیرون آید.

 

نازل بخار اسپرسوساز

 

پمپ اسپرسوساز

در بیشتر دستگاه های مدرن اسپرسوساز، از پمپ الکتریکی برای تولید فشار استفاده می شود. دو نوع معمول پمپ دستگاه اسپرسو وجود دارد. دستگاه های اسپرسوساز صنعتی معمولا از یک پمپ چرخشی پیچیده برای تامین فشار مداوم استفاده می کنند. دستگاه های خانگی معمولا دارای پمپ لرزان هستند، که برای هل دادن وکشیدن یک پیستون از یک سیم الکترومغناطیسی استفاده می کنند. پمپ های لرزشی تنها در زمان گرفتن شات فشار به وجود می آورند. پمپ های لرزشی کوچک و ارزان می باشند و تعویض آن ها نسبت به پمپ های چرخشی آسان تر می باشد. در مقابل پمپ های چرخشی کم صداتر هستند و فشار را به صورت پیوسته به آب وارد می کنند و طول عمر بیشتری دارند. اما تاثیر هر دوی آن ها بر کیفیت اسپرسوی خروجی از دستگاه یکسان می باشد.

 

دیگ بخار 

یکی از حساس ترین و دقیق ترین قطعات دستگاه اسپرسوساز، دیگ بخار دستگاه می باشد. کار اصلی دیگ، تنظیم شدت فشار، دما و گرمای آب است. در تهیه اسپرسو، حتی کوچکترین تغییر در دمای آب می تواند بر کیفیت نوشیدنی تاثیر بگذارد.

 

دیگ بخار اسپرسوساز

 

برد دستگاه اسپرسو

برد اسپرسوساز، یکی از اجزای الکترونیکی دستگاه می باشد که روی آن نصب شده است، تا تمامی کارهایی که باید به صورت دستی برای تهیه ی قهوه و اسپرسو انجام دهید، برد دستگاه به صورت کاملا اتوماتیک برای شما انجام می دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله با بیان کردن آشنایی با قطعات دستگاه اسپرسوساز و نحوه ی کارکرد آن، کاربران عزیز باید با تمام قطعات این دستگاه آشنایی کامل داشته باشند، تا با  شناختن تک تک قطعات و کارآیی دستگاه، کار کردن و کسب درآمد از دستگاه اسپرسوساز برایتان راحت و آسان باشد.

درج نظر

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است

تمامی حقوق مادی و معنوی اپلیکیشن و سایت، برای گروه سیلا کالا محفوظ می‌باشد. گروه طراحان نوآوران